Převod práv a povinností z pracovněprávního vztahu na jiného zaměstnavatele
Pracuji na čerpací stanici.k 1,12,2017 dostal pronajímatel,náš šéf výpověď.Nám ji však nechce dát,prý máme přejít k novému nájemci.S tím však nesouhlasím,myslím si,že nám výpověď dát musí.mám pravdu já nebo šéf?ASI JDE O TO,ABY NÁM NEMUSEL DAT ODSTUPNÉ.PORADÍTE MI,JAK POSTUPOVAT?
Odpověď:
Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů z jednoho zaměstnavatele na jiného umožňuje § 338 zákoníku práce; přičemž k tomuto přechodu může dojít pouze z důvodů stanovaných zákonem.
Podle § 338 odst.2 v případě, že dochází k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy (nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku).
K přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů z dosavadního zaměstnavatele na přejímajícího zaměstnavatele podle zákoníku práce tedy dochází:
- při převodu činnosti zaměstnavatele
- při převodu části činnosti zaměstnavatele
- při převodů úkolů zaměstnavatele
- při převodu části úkolů zaměstnavatele.
V praxi dochází k převodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů v souvislosti s různými právními jednáními dle soukromoprávních předpisů (např. při koupi závodu). Předpokladem pro přechod těchto práv a povinností pak je, aby takový následek byl zákonným důsledkem takového právního jednání zaměstnavatele (nestačí tedy prostý fakt, že nájemcem čerpací stanice se stal jiný subjekt, je třeba taková dohoda mezi Vaším zaměstnavatelem a novým nájemcem čerpací stanice, se kterou bude spojen zákonný následek převodu činnosti nebo úkolů, příp, jejich částí zaměstnavatele ve smyslu zákoníku práce).
Přejímajícím zaměstnavatelem je právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu, přičemž tato osoba je za přejímajícího zaměstnavatele považována bez ohledu na právní důvod převodu (např. sloučení, splynutí, prodej podniku) i bez ohledu na to, zda dochází k převodu vlastnických práv (např. pronájem).
Pokud zvláštní právní předpis nestanoví něco jiného, pak práva a povinnosti dosavadního zaměstnavatele vůči zaměstnancům, jejichž pracovněprávní vztahy do dne převodu zanikly, zůstávají nedotčeny.
K převodu práv a povinností na nového zaměstnavatele za výše uvedených podmínek dochází bez ohledu na vůli zaměstnance. Zákoník práce však v této souvislosti stanoví určitou ochranu zaměstnance v souvislosti se zhoršením pracovních podmínek v tomto důsledku. Pokud podáte výpověď ve lhůtě 2 měsíců ode dne nabytí účinnosti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo nabytí účinnosti přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, nebo byl-li by pracovní poměr s v Vámi v téže lhůtě rozvázán dohodou, můžete se u soudu domáhat určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. V případě, že by pak soud rozhodl, že pracovní poměr byl skutečně rozvázán z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek, k nimž došlo v důsledku převodu na nového zaměstnavatele, pak byste měl právo na odstupné.