Noam Chomsky, Danny Glover a 150 dalších aktivistů tvrdě odsoudilo americko-kanadské sankce proti Venezuele
Přes 150 významných amerických a kanadských občanů odmítlo jednostranné vyhlášení sankcí proti Caracasu ze strany vlád obou států a považuje je za nelegální, trestné ekonomické opatření postihující nejchudší a nejzranitelnější obyvatele Venezuely.
Aliance za globální spravedlnost vyzvala spolu s dalšími obhájci venezuelské suverenity Kongres a prezidenta USA, stejně jako kanadské poslance parlamentu a předsedu vlády, aby podpořili nedávný pokrok v dialogu mezi venezuelskou vládou a opozicí a odvolali stávající sankce, místo toho aby na zemi uvalovali sankce další. Před vyhlášením sankcí probíhaly v Dominikánské republice dlouhodobé zprostředkované rozhovory vlády s opozicí, nad nimiž měli záštitu bývalý španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero, dominikánský prezident Danielo Medina a ministři zahraničí Chile, Mexika, Bolívie, Nikaragui a dalších států. Tyto rozhovory podporoval rovněž papež František.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro, který usiluje o znovuzvolení, právě nedávno dosáhl dohody se čtyřmi dalšími prezidentskými kandidáty, že se prezidentské volby budou konat 20. května.
V tuto důležitou chvíli vyzýváme americkou a kanadskou vládu, aby tento proces podpořily a umožnily venezuelskému lidu zvolit si demokraticky příštího prezidenta bez hrozby ze zahraničí. Protivenezuelské sankce, které Trumpova a Trudeauova vláda přidala k již existujícím sankcím z Obamovy éry, představují další zátěž pro obyčejné Venezuelany, kteří se jen snaží normálně žít. Jednostranné sankce jsou z hlediska mezinárodního práva nezákonné. Přes 150 významných amerických a kanadských jednotlivců i organizací podepsalo níže uvedený dopis určený amerických senátorům a kongresmanům, stejně jako poslancům kanadského parlamentu.
Otevřený dopis na podporu vyjednávání a odmítnutí sankcí proti Venezuele
Vyzýváme vlády Spojených států a Kanady, aby okamžitě odvolaly nelegální sankce vyhlášené vůči Venezuele a místo toho podpořily úsilí o zprostředkování mezi venezuelskou vládou a nenásilnou částí venezuelské politické opozice.
My, níže podepsaní jednotlivci a organizace z USA a Kanady podporujeme vztahy mezi Severem a Jihem založené na respektu k suverenitě všech amerických národů. Velmi nás znepokojuje využití nezákonných sankcí, jejichž dopad nejvíce zasáhne nejchudší a nejokrajovější čísti společnosti, a jejichž cílem je vynutit si politické a hospodářské změny v sesterské demokracii.
Průzkumy veřejného mínění ve Venezuele jasně ukázaly, že výrazná většina Venezuelanů odmítá sankce nezávisle na svých názorech na vládu prezidenta Madura. Sankce pouze komplikují úsilí Vatikánu, Dominikánské republiky a dalších mezinárodních hráčů vyjednat řešení hluboké polarizace venezuelské společnosti. Sankce navíc narušují snahu demokraticky zvolené vlády a Ústavodárného shromáždění řešit kritické ekonomické otázky a určovat politický osud země.
Navzdory vznešené rétorice vládních činitelů ve Washingtonu a Ottawě to není skutečná obava o demokracii, lidská práva a sociální spravedlnost, která vede k nesmiřitelným intervencionistickým postojům vůči Caracasu. Počínaje Obamovým, vpravdě vylhaným prezidentským dekretem, že Venezuela představuje hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států a konče deklarací americké velvyslankyně v OSN, Nikky Haleyové, že Venezuela je „stále násilnějším narkostátem“ ohrožujícím svět, je toto používání nadsázky v diplomatických situacích sotva přispěním k nalezení mírového řešení ve světové aréně.
Není žádným tajemstvím, že Venezuela se na rozdíl od Mexika, Hondurasu, Kolumbie, Egypta nebo Saúdské Arábie stala americkým cílem změny režimu právě proto, že její vedení čelí americké hegemonii a snahám uvalit na Latinskou Ameriku neoliberální model. A pochopitelně, Venezuela také vlastní největší ropné rezervy na světě, což přitahuje další nežádoucí pozornost Washingtonu.
Spojené státy a Kanada neúspěšně zkoušely využít Organizaci amerických států (OAS) k vytvoření bloku pokrytecky evokujícím Demokratickou chartu proti Venezuele. Nedávno zašel Luis Almagro, zdivočelý generální tajemník OAS, tak daleko, že veřejně podpořil složení přísahy paralelního Nejvyššího venezuelského soudu jmenovaného poslanci opozice na půdě centrály OAS ve Washingtonu, aniž by měl souhlas jediného členského státu. Almagro tak OAS nelegitimizoval, posílil nejkrajnější a nejnásilnější skupiny venezuelské opozice a mařil úsilí o zprostředkování dialogu.
Americko-kanadské sankce představují cynické využití donucovací ekonomické síly k útoku na národ, který se již nyní musí potýkat s hyperinflací a nedostatkem základního zboží. Ačkoliv se staví, že se tak děje ve jménu podpory demokracie a svobody, ve skutečnosti porušují základní lidské právo obyvatel Venezuely na suverenitu, jak je stanoveno v chartách OSN a OAS.
Vyzýváme politické předáky Spojených států a Kanady, aby odmítly vyhrocenou rétoriku a přispěli k hledání skutečných řešení venezuelských politických a hospodářských problémů. Vyzýváme vlády USA a Kanady, aby upustily od sankcí a podpořily snahu o zprostředkování vynaloženou kancléřem Dominikánské republiky Miguelem Vargasem, prezidentem Dominikánské republiky Danilo Medinou, bývalým španělským předsedou vlády Jose Luisem Rodriguezem Zapaterou, Vatikánem a podpořenou rostoucím počtem latinskoamerických států.
Tento dopis podepsali mj. Noam Chomsky, Jill Steinová, Danny Grower, Monica Moorehead (kandidátka Workers World Party na prezidentku Spojených států), Chuck Kaufman (Aliance za globální spravedlnost), představitelé mnoha odborových svazů v USA a Kanadě a mnozí další.
Seznam podepsaných – ZDE: https://venezuelanalysis.com/ANALYSIS/13716