Solidární setkání na podporu exprezidenta Luly v Praze
Skupina levicových občanů vyjádřila v pátek 20. dubna před budovou brazilského velvyslanectví v Praze solidaritu s nespravedlivě zadržovaným někdejším brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva, který se v říjnu, již potřetí, uchází ve volbách o prezidentský mandát.
„Lulo, Brazílie, držte se! Z Prahy posíláme Lulovi do Brazílie srdečné pozdravy a stisk rukou,“ zaznělo ve zdravici bývalé předsedkyně parlamentní skupiny ČR-Brazílie Marty Semelové. „Za svá dvě funkční období Lula dokázal zázraky v sociálně ekonomické úrovni země, rozšířil programy na vymýcení hladu a nově přijatý plán zavlažování se stal velkou pomocí malým farmářům. Za Luly se Brazílie stala sebevědomou a uznávanou zemí, která prosperovala a zaujala pozici v mezinárodních vztazích. A právě tato nezávislost a prosperita nebyla zrovna po chuti USA, které chtějí rozhodovat o osudech zemí, ovládat a získávat nové zdroje a vydírat je,“ zdůraznila s tím, že právě Lulovo vládnutí posílilo Brazílii a její nezávislost. Vyšetřování jeho údajné korupce, rozhodnutí soudu o výši trestu a jeho věznění má za cíl ohrozit politickou budoucnost bývalého prezidenta.
Světové sociální fórum konané před krátkým časem v brazilském městě Salvador vyzvalo, aby se právě tento den po celém světě konaly akce na jeho podporu. „Díky Lulovi (a Straně pracujících) se v Brazílii rozjely sociální programy. Téměř na padesát milionů lidí se dostalo z chudoby, lidé dostali šanci na lepší život,“ řekla v úvodu svolavatelka akce novinářka Andrea Cerqueirová. Za deset let, kdy měl možnost díky voličům stát v čele země, dosáhla Brazílie skvělých výsledků, pokračoval Nikola Čech z Levé perspektivy. Například se výrazně prodloužila průměrná školní docházka, zvýšil počet domů s kanalizací a vodovodem, 29 milionů lidí se vymanilo z chudoby. V posledním roce Lulovy vlády dosáhla Brazílie 7,5% růstu HDP a vzniklo na 2,5 milionu nových pracovních míst. Zato současná brazilská moc, vzešlá z puče, má výsledky neutěšené.
Milada Sigmundová z Levé perspektivy začala své slovo s tím, že je zvykem citovat myšlenky lidi, kteří se postavili na stranu ponížených a utlačovaných a zeptala se, co mají tito lidé společné. Jak řekl V. I. Lenin: „Bez lidských emocí nebylo a nebude lidského hledání pravdy“. A Milada dodala, že ani bez soucitu. O tom byl i výňatek z básně Cesara Valleja, který přečetla.
„Milován budiž, kdo má štěnice,
kdo nosí v dešti roztrhané boty,
kdo s dvěma sirkami bdí nad mrtvolou chleba,
kdo mezi dveřmi přiskřípl si prst,
kdo nemá narozeniny,
kdo ztratil kdesi u požáru stín,
kdo vypadá jak papoušek, kdo zvíře,
kdo vypadá jak člověk, bídný boháč,
kdo čirý v ubohosti, chudý chudák!
Milován budiž kdo má hlad či žízeň,
a žízeň, aby zahnal svoje hlady.
Milován ten, kdo prácí tráví den, měsíc a hodinu.
Milován ten, kdo prácí tráví den, měsíc a hodinu,
ten, kdo se potí trýzni nebo studem,
ten, kdo jde do kina na příkaz vlastních rukou,
kdo splácí tím, co se mu nedostává,
kdo za lůžko má záda,
kdo na dětství si nevzpomíná; milován
bud lysý bez klobouku,
otrapa bez růží
a čistý bez trní,
ten, kdo má hodinky a viděl Boha,
ten, kdo má čest a neumírá.
Milada nakonec vzpomněla knihu, která vyšla v šedesátých letech a popisuje život v brazilských favelach. Jmenuje se Smetiště. A vyjádřila přání, aby tato “ smetiště “ navždy zmizela.
Václav Exner z Alternativy zdola uvedl, že Brazílie je členem BRICS a vedoucí zemí Latinské Ameriky co do počtu obyvatel i silou ekonomiky. „A soukromopodnikatelské kruhy namísto toho, aby pracovaly pro svou zemi, bojkotují dodávky zboží a zásobování“ zkritizoval. Lula je navzdory pronásledování ze strany pravice favoritem voleb a těší se nejméně 80procentní oblibě Brazilců.
Prohlášení Světové federace demokratické mládeže (SFDM), jíž je KSM členem, přednesl Ondřej Kasik. SFDM vyzývá k podpoře Luly „kvůli úctě ke spravedlnosti“. Lula je tím, kdo dokáže sjednotit celou brazilskou levici, zakončila akci před brazilskou ambasádou Zuzana Uhde, účastnice letošního Světového sociálního fóra v Salvadoru.
Foto: Monika Hoření