Jeff Bezos se stal nejbohatším mužem světa a policie zmlátila stávkující dělníky z Amazonu
komentář : vypnuto
17. července vyšel nový žebříček nejbohatších lidí planety, z něhož s osobním majetkem ve výši 151 miliard dolarů vyšel s přehledem jako první Jeff Bezos, majitel korporace Amazon zajišťující internetový prodej a cloudovou infrastrukturu a služby. Podle časopisů Fortune a Forbes je Bezos nejbohatším mužem celých moderních dějin. Ve stejnou dobu upozornily probíhající stávky v závodech Amazonu ve Španělsku, Německu a Polsku na to, jakým způsobem a za jakou cenu toto bohatství vzniklo, a dosvědčily, že pověst bezskrupulózního jednání se zaměstnanci, která Bezose a Amazon již několik let provází, je více než oprávněná.
Ve Španělsku proběhla začátkem tohoto týdne tgtřídenní stávka zaměstnanců logistického centra Amazonu San Fernando de Henares na okraji Madridu, kde pracuje většina z 1600 španělských zaměstnanců firmy. Stávka byla uspořádána na tzv. Hlavní den, kdy Amazon nabízí výrazné slevy svých produktů a očekávají se nadprůměrné tržby. Podle organizátorů se do ní zapojilo na 80 % zaměstnanců, když v práci zůstali jen zaměstnanci s krátkodobými smlouvami, kterým v případě účasti vyhrožoval místní management okamžitým propuštěním. Stávka se konala z důvodů snižování mezd, špatných pracovních podmínek a omezování přestávek v práci. Ke stávce se rovněž připojily tisíce zaměstnanců skladišť a zákaznických center v Německu a Polsku. Proti španělským stávkujícím zasáhla během úterý policie – 3 lidé byli zatčeni a jeden zraněn při nevyprovokovaném útoku proti nespokojeným zaměstnancům.
Jeff Bezos a Amazon jsou léta známí provozováním naprosto nelidských forem vykořisťování pracujících. V podnicích Amazonu jsou lidé nuceni pracovat dlouhé směny bez dostatečného odpočinku, jsou vystaveni intenzivnímu sledování, hodnocení každé činnosti a neustálému pobízení k vyššímu výkonu, takže se například musí pohybovat na pracovišti během, a jsou též pokutováni za každou maličkost, např. právě za „pomalou“ práci. Zaměstnancům je nezřídka předepisována práce v noci a přes čas, která není ohodnocena podle zákonných úprav, byly zdokumentovány případy porušování nařízení o minimální (hodinové) mzdě za odvedenou práci, v některých zařízeních dokonce dělníci museli místo návštěvy toalet močit při práci do přinesených plastových lahví. Před pěti lety v Německu propukl skandál, kdy Amazon využíval služeb bezpečnostní agentury HESS spojené s neonacistickým chuligánským prostředím k zastrašování pracovníků ze zahraničí. Firma se také snaží znemožnit činnost odborů ve svých podnicích a persekvovat snahy o organizovanou obranu zaměstnaneckých práv.
Bezosovo podnikání je přitom subvencováno obrovskými daňovými úlevami a přesunem zdanění do daňových rájů (např. Lucemburska), tj. fakticky odčerpává nemalé částky z veřejných zdrojů. Tyto praktiky umožnily Bezosovi dobýt trh obchodu a vytlačit z něj velkou skupinu drobných prodejců v kamenných obchodech. Udává se, že na každé nové pracovní místo v Amazonu v USA připadají dvě zrušená pracovní místa v normálních prodejnách.
V květnu tohoto roku se nicméně v Itálii poprvé na celosvětové úrovni podařilo odborům dosáhnout podepsání kolektivního ujednání s místním vedením Amazonu, které mj. stvrdilo konec nuceně nařízené noční práce a zajistilo 25 % bonus za práci v noci. Výraznou pomoc italským dělníkům poskytli jejich němečtí kolegové, kteří s nimi koordinovali stávkové aktivity v listopadu 2017, právě tak jak činí dnes společně s dělníky ve Španělsku a Polsku. Vedle nich se ke globální odborové alianci UNI připojili i pracující Amazonu ve Spojeném království, Spojených státech, Francii a České republice. Stávky a koordinované protesty dělníků jedné firmy napříč státy a hranicemi jsou dobrým příkladem třídní solidarity pracujících a poukazují na možnou cestu, jak úspěšně bojovat za své zájmy proti predátorským praktikám nadnárodních korporací.