Bezdomovectví v San Franciscu řešeno na půdě OSN. Situace je na úrovni indických slumů
komentář : vypnuto
Zpráva OSN označila podmínky panující v oblasti Sanfranciského zálivu (tzv. Bay Area) mezi bezdomovci v za „kruté a nelidské“ a za porušování lidských práv. Zpráva vyšla na základě inspekční návštěvy, které zkoumala poměry v bezdomoveckých táborech v Oaklandu a San Franciscu. Zpráva vyzvala obě města, aby lidem bez domova poskytla odpovídající bydlení a skončila s politikou, která jim omezuje přístup k potravinám, vodě a základním zdravotním službám.
Podle zpráva zvláštní zpravodajky OSN Leilani Farhové porušují „kruté a nelidské“ podmínky lidí bez domova o oblasti zálivu řadu lidských práv. Farhová své závěry zveřejnila na půdě Valného shromáždění OSN před dvěma týdny poté, co již dříve uvedla, že obyvatelé bez domova v San Franciscu a Oaklandu nemají „přístup k vodě, kanalizaci, zdravotním službám a dalším životně důležitým potřebám.“
V lednu se vydala na inspekční cestu, aby zjistla, jaké poměry panují v táborech bezdomovců v oblasti Sanfranciského zálivu, kde zjistila, že tábory se topí v odpadcích, výkalech a použitých jehlách. V Oaklandu Farhová viděla potkany pobíhající bahnem a rodiny tábořící v zimě na okrajích kempu.
Tyto otřesné podmínky Farhovou vedly k názoru, že San Francisco patří do stejné skupiny měst jako Bombaj a Dillí, které jsou nechvalně proslulé pro jedny z nejchudších a nejšpinavějších čtvrtí na světě. V prohlášení pro East Bay Express Farhová přirovnala tábory v Oaklandu k chudinským slumům v Mexico City bez tekoucí vody napojené načerno na přívod elektřiny.
Není to poprvé, co šlo na přetřes takové spojení. Již dříve tento rok zjistilo vyšetřování NBC Bay Area, že ulice v centru San Francisca jsou špinavější než slumy v Brazílii, Keni a Indii. Zpráva napsaná Farhovou vyzývá pro novou politiku a programy, které by tuto situaci řešily. V minulosti kritizovala zákony, které bezdomovcům zakazují ležení na chodnících, nebo přespávání v autech. Za nejdůležitější výstup lze označit výzvu k zajištění dostupného bydlení, které je podle ní lidským právem a nikoliv zbožím.
Ačkoliv San Francisco utratilo v tomto roce skoro 54 milionů dolarů na úklid ulic, s ubytováním tisíců svých lidí bez domova stále bojuje. V komentáři pro The Guardian Farhová viní za situaci město.
„Pokud bych se podívala na San Francisco a tam bylo 100 lidí bez domova… pak by se snad dalo říct, že důvody jejich bezdomovectví jsou hodně individuální,“ řekla. „Ale když vidíte tu masu lidí, kteří v San Franciscu a všech dalších městech žijí na ulici, pak prostě vidíte, že příčina je strukturální.“