Defender 2020: Fakta a údaje o obřím americkém vojenském cvičení – roli hraje i Česko
Defender Europe 2020 je obrovské mnohonárodní cvičení naplánované od dubna do května 2020. Přeprava vojenského personálu a techniky se odehraje od února do června tohoto roku. Ze Spojených států bude do Evropy přepraveno 20 tisíc vojáků, což je podle brigádního generála Seana Bernabeho ekvivalent těžké divize. Cvičení se dále zúčastní 9000 amerických vojáků již rozmístěných na základnách v Evropě a dalších 8000 vojáků evropských států, takže celkový počet účastníků se vyšplhá k 37 tisícům vojáků.
Do cvičení se podle plánů zapojí 18 zemí a samotné aktivity probíhající v jeho rámci se budou konat na území 10 států. Vojenská technika bude přemístěna z amerických přístavů v Charlestonu, Jižní Karolína; Savannah, Georgii a Beaumontu a Port Arthuru v Texasu. Místem vylodění techniky budou evropské přístavy Antverpy v Belgii, Vlissingen v Nizozemí, Bremenhaven v Německu a Paldiski v Estonsku. Vedle amerických lodí bude hojně využito i logistické podpory britského královského loďstva (104. logistická brigáda). Servisní, lékařské a technické služby bude mimo jednotek zmíněných států poskytovat také na 2500 příslušníků britské armády, která rovněž zajistí nasazení helikoptér.
Konvoje vojenské techniky, které vyrazí ze zmíněných přístavů do cílových míst cvičení, budou podporovány z logistických center Garlstedt, Burg a Oberlausitz v Německu. Doprovod konvojů zajistí bundeswehr. Trasy přesunu vojenské techniky a personálu po železnici i silnicích jsou plánované přes Německo a Polsko, území České republiky bylo vybráno „pouze“ pro vedení záložních tras. Velitelství cvičení bude sídlit v německém Grafenwoehr, spojené velitelství logistické a technické podpory se nachází v německém Ulmu. Vedle dovezené techniky bude ale při cvičení hojně využita i již uskladněná technika a výstroj ze skladišť americké armády v německém Dulmenu, holandském Eygelshovenu a italském Livornu. S údržbou techniky, zajištěním paliva apod. pomohou příslušníci 1. jízdní podpůrné brigády z Fort Hood (Texas).
V rámci cvičení proběhnou mj. tyto operace: 350 příslušníků z 1. velitelství jízdního dělostřelectva z Fort Hood (Texas) sehraje roli klíčového výcvikového personálu pro cvičení velitelského postu v Grafenwoehru a pro nácvik terénního cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie v severozápadním Polsku. Během tohoto terénního cvičení proběhne přebrodění 11 tisíc vojáků americké armády a vojsk NATO přes řeku Drawu, ostré palby dělostřeleckých systémů a také nezávislé paralelní cvičení Anaconda, v němž budou naopak americké jednotky začleněny pod polský výcvik a vedení.
Přebrodění Drawy logisticky zajistí 168. ženijní brigáda Mississippské národní gardy (územně organizované aktivní zálohy americké armády). Velení připadne jednotkám 1. jízdní divize (Fort Hood, Texas), hlavní síly americké armády budou představovat 2. bojová brigádní skupina 3. obrněné divize (Fort Stewart, Georgia) a 2. bojová brigádní skupina 1. obrněné divize (Fort Bliss, Texas), ale zapojí se také jednotky dalších národů, především 12. mechanizovaná divize polské armády a – v roli podpůrné síly – vojáci 7. mechanizované brigády „Dukelské“ z České republiky (Hranice na Moravě). Na straně „nepřítele“ bude v rámci tohoto cvičení vystupovat polská 9. mechanizovaná dělostřelecká divize. Část vyčleněných sil se zúčastní menšího cvičení Saber Strike v oblasti Suwalki, kde bude nacvičovat rychlý přesun vojenských jednotek z Polska do Litvy.
V rámci nácviku palby bude na tancích M1A2 Abrams testován systém aktivní obrany Trophy, který s pomocí senzorů, radaru a počítačového zpracování dat umí zničit vypálené přibližující se granáty vypálené z granátometů nebo řízené protitankové střely. Kontrakt na dodávku těchto systémů pro americkou armádu získala izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. a nyní proběhne jejich vyzkoušení v simulované válce odehrávající se v roce 2028.
Velení 82. výsadkové divize (Fort Bragg, Severní Karolína) bude v řídícím uzlu poblíž americké vojenské letecké základny Ramstein (Německo, Porýní-Falc) dozorovat mnohonárodnímu seskoku parašutistů v Gruzii, seskoku amerických jednotek 82. výsadkové divize a polských jednotek 6. výsadkové divize v Litvě a seskoku 173. výsadkové brigády americké armády společně se španělskými a italskými výsadkáři v Lotyšsku.
116. obrněná bojová brigáda (jednotka Národní gardy z amerického státu Idaho) využije zásob a techniky již rozmístěné na evropském kontinentu a bude cvičit schopnost rychlého vyzbrojení. Stanoveným cílem je dosáhnout za 96 hodin plného vyzbrojení bojové jednotky (3800 mužů). Brigáda se následně zúčastní vojenských manévrů v severním Německu ve výcvikovém prostoru Bergen-Hohne.
Klíčovým smyslem celého cvičení je posílit vzájemnou operabilitu sil americké armády a NATO například pokud jde o možnosti rychlého přesunu velkých vojenských jednotek po evropském kontinentu, schopnost včas dislokovat početné síly na evropském bojišti (bojištích) a rychle zajistit nebo obnovit jejich vyzbrojení. Defender-Europe bude rovněž testovat koncepci multi-doménového válčení, především prototyp systému TITAN, který má za úkol získávat a zpracovávat data z vesmírných, vzdušných a pozemních senzorů a poskytovat je bojovým systémům přesné palby proti vzdáleným cílům.
V neposlední řadě se američtí vojenští plánovači zaměří na identifikování bezpečnostních slabin v občanské a komerční logistice zúčastněných zemí, která může být představována např. špatnou koordinací železniční přepravy v režii jednotlivých dopravců, nebo čínskou kontrolou a investicemi v evropských přístavech. Explicitně bylo rovněž zmíněno expertní sledování jakýchkoliv ruských „dezinformačních aktivit“ a obecně kybernetických útoků.