Covid-19 v Brazílii: „A co jako?“
Onemocnění pandemickou koronavirovou infekcí 2019 (Covid-19) zasáhlo Latinskou Ameriku později než jiné kontinenty. První případ byl zaznamenán v Brazílii 25. února 2020. Dnes je ale Brazílie na prvním místě v Latinské Americe, pokud jde o počet případů i úmrtí (340 tisíc a 21 579 – 23. května), a to jde stále pravděpodobně o hluboce podhodnocené údaje. Ještě více znepokojivé je, že se míra úmrtí zdvojnásobuje za pouhých pět dní a podle současné studie Imperial College v Londýně, která analyzovala míru přenosu Covid-19 ve 48 zemích, se nejvyšší mírou přenosu vyznačuje právě Brazílie (R0 je 2,81). Velká města jako sao Paulo a Rio de Janeiro jsou dnes hlavními ohnisky nákazy, ale panují obavy a první známky tomu nasvědčují, že infekce se postupně prodírá do menších měst ve vnitrozemí s nedostatečným zajištěním lůžek a ventilátorů intenzivní péče. Ale tou pravděpodobně největší hrozbou pro brazilskou reakci na Covid-19 je prezident země, Jair Bolsonaro.
Když se novináři minulý víkend ptali prezidenta na rychle rostoucí počty případů Covid-19, odpověděl: „A co jako? Co ode mě chcete?“ Bolsonaro nejen pokračuje v zasévání zmatku, když otevřeně zlehčuje smysluplná opatření jako fyzický odstup a karantény vyhlášené guvernéry brazilských států a starosty měst a nabádá k jejich porušování, ale v uplynulých 3 týdnech také přišel o dva důležité a vlivné ministry. Nejprve 16. dubna o Luize Henrique Mandettu, respektovaného a oblíbeného ministra zdravotnictví, který byl vyhozen po televizním rozhovoru, v němž ostře kritizoval Bolsonarovy kroky a vyzval k jednotě, neboť by jinak 210 milionů Brazilců zůstalo v nejistotách. A 24. dubna, poté co Bolsonaro odvolal vedoucího brazilské federální policie, oznámil rezignaci ministr spravedlnosti Sergio Moro, jedna z nejmocnějších postav pravicové vlády, kterého Bolsonaro jmenoval pro boj s korupcí. Takový zmatek v samém centru představuje smrtící narušení práce vlády uprostřed mimořádného stavu způsobeném zdravotní situací a neklamně ukazuje, že brazilské vedení ztrácí morální kompas, pokud ho tedy vůbec kdy mělo.
I kdybychom pominuli neakceschopnost vlády na federální úrovni, Brazílie by to s bojem proti Covid-19 měla těžké. Okolo 13 milionů Brazilců žije ve favelách, často tu na jeden pokoj připadají tři osoby, a panuje zde nedostatek čisté vody. Dodržování fyzických rozestupů a hygienických doporučení je v takovém prostředí prakticky nemožné – mnoho favel se přesto samo zorganizovalo, aby tato doporučení dodržela, jak nejlépe to bude možné. Brazílie má velký sektor neformálního zaměstnání, kde náhle zmizela řada možností výdělku. Domorodá populace byla vážně ohrožena již před vypuknutím Covid-19, protože vláda ignorovala ilegální těžbu nerostů a dřeva v amazonských deštných pralesech, nebo ji dokonce povzbuzovala. Tito dřevorubci a těžaři nyní představují riziko přenosu Covid-19 do odlehlých populací. V otevřeném dopise ze 3. května varovala světová koalice umělců, vědců a intelektuálů organizovaná brazilským fotoreportérem Sebastianem Dalgadem, že může dojít ke genocidě indiánských kmenů.
Co dělá zdravotnická a vědecká komunita a občanská společnost v zemi, která je známá svým aktivismem a otevřenou opozicí k nespravedlnosti a nerovnosti a která má zdraví jako jedno ze svých ústavních práv? Mnoho vědeckých organizací, mezi nimi Brazilská akademie věd a ABRASCO, stojí již dlouho v opozici proti Bolsonarovi kvůli jeho velkým škrtům v oblasti vědy a obecněji kvůli zničení sociální bezpečnosti a veřejných služeb. V kontextu epidemie Covid-19 vydalo mnoho organizací výzvy směrem k veřejnosti – například Pakt pro život a Brazílii – a psaná prohlášení a žádosti směřované na vládní úředníky vyzývající k jednotě a společnému hledání řešení. Bušení do pánví a hrnců na balkónech se stalo častou součástí protestů proti prezidentovým projevům. Probíhá výzkum v oblasti základní vědy a epidemiologie a dochází k rychlému rozběhu výroby osobních ochranných pomůcek, respirátorů a testovacích kitů.
Jde o nadějný vývoj. Pro odvrácení nejhoršího dopadu pandemie je ale zásadní součinnost nejvyššího vedení země, jak ukázal i vývoj v jiných státech. V našich Brazil Series 2009 autoři uvedli, že „problém je v posledku politický a jeho řešení vyžaduje nepřetržité posilování brazilské společnosti jako celku, aby bylo zajištěno zdraví pro všechny brazilské občany.“ Brazílie jako země se musí spojit, aby dostala jasnou odpověď na „A co?“ svého prezidenta. Bolsonaro musí zásadně změnit kurz anebo to musí být on, kdo bude tím dalším, kdo odejde.
Převzato z: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31095-3/fulltext