104 let od povstání dělníků v Kyjevě
Před 104 lety, 29. ledna 1918, začalo v Kyjevě lednové povstání – povstání dělníků továrny Arsenal, obyvatel Kyjeva a bolševiků proti buržoazně-nacionalistické ústřední radě Ukrajinské lidové republiky.
Povstání začalo ve 3 hodiny ráno pod vedením krajského revkomu, zvoleného 28. ledna na zasedání kyjevské rady dělníků a vojenských zástupců za účasti zástupců Fabzavkomova a odborových svazů města. Továrna „Arsenal“ byla opěrným bodem povstání. Muži z Arsenalu obsadili továrnu, vzali si zbraně od těch, kteří byli zajati a odzbrojili ostrahu továrny. V noci se přidala vojska z jiných čtvrtí, vojenských okrsků, ale i mnozí ze 450 vojáků pluku Sagajdačnij v čele s kapitánem S. Miščenkem (Revkom ho jmenoval velitelem „Arsenalu“), kteří byli přesunuti, aby čelili povstalcům.
K útoku na továrnu byla určena velká petljurovská vojska. 29. a 30. ledna byly jejich útoky poraženy. 29. ledna převzali vojáci Třetího leteckého parku kontrolu nad řadou zbraní, Pečerskou pevností, a získali kontrolu nad mostem přes Dněpr. 30.-31. ledna postoupily rudé gardy dělníků z Podola, Šulyavki, Demijevského okresu a hlavních železničních dílen do středu města, aby tak obklíčily vojska blízká kontrarevoluce. Povstání zasáhlo celý Kyjev.
30. ledna bylo povstání podpořeno generální stávkou. Petljurovské velení přesunulo do Kyjeva z fronty své nejlepší jednotky. To drasticky změnilo poměr sil ve městě. 31. ledna – 3. února doprovázelo nové útoky proti Arsenalu dělostřelecké ostřelování. 3. února došlo bylo město odříznuto od kontaktu zvenčí. Po šestidenním boji došla obléhaným munice a zásoby jídla. 3. února, podle rozhodnutí Revcomu, byli stoupenci Arsenalu přinuceni přestat bojovat. Část jich podzemím odešla z továrny, aby se spojila se sovětskými vojsky. Petljurovci, kteří se nakonec zmocnili Arsenalu, brutálně bojovali s jeho obránci. Více než 300 dělníků bylo zastřeleno. Boje ve městě pokračovaly, ale byl to nerovný boj. Rudogvardějci a železniční dělníci drželi obranu Hlavních železničních dílen až do večera 4. února.
8. února Rudá armáda, která přijela do Kyjeva, po vytrvalých pouličních bojích, společně s pracujícími kompletně vyčistila město od petljurovců. V Kyjevě vznikla sovětská moc. 12. února se sovětská vláda Ukrajiny přestěhovala z Charkova do Kyjeva.
V lednových dnech roku 1918 přišli povstalci celkem o více než 1500 lidí, 750 z nich bylo pohřbeno se všemi poctami v Mariinském parku. Na náměstí před Arsenalem byl postaven pomník.