16 milionům lidí v Jemenu bezprostředně hrozí hlad
Více než 16 milionům lidí hrozí tento rok v Jemenu hlad, varovala agentura OSN před začátkem konference mající za cíl zajistit humanitární pomoc. Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA) prohlásil, že hrozba velkého hladomoru v zemi, která je od roku 2015 podrobena brutálnímu bombardování a blokádě ze strany Saúdské Arábie, „nikdy nebyla tak blízko.“
Ačkoliv nová americká vláda prezidenta Joe Bidena prodej zbraní Saúdům, kteří je používají ve válce, jež dosud stála odhadem 130 tisíc lidských životů a hrozí podle OSN propuknutím nejhorší humanitární katastrofy, zablokovala, království samotné nejeví žádné známky ukončení svých snah zničit šíitské hnutí Hútíů. Hútíové se dostali v roce 2014 v Jemenu k moci, když svrhli režim saúdského spojence Abeda Rabbo Mansoura Hadiho.
Rijád prohlásil, že zachytil nad svým územím hútíjské rakety a sestřelil v jižní provincii tři bombami naložené drony. Velká nová ofenziva Hútíů v provincii Marib vedla v reakci k zvýšenému saúdskému bombardování, jemuž padly za oběť stovky lidí. Podle OCHA nové boje vedly k útěku 8000 lidí a dalších 360 tisíc se může dát na útěk, pokud by se konflikt rozšířil až k hlavnímu městu provincie. Mnoho z těchto lidí již patří k utečencům z dalších válečných ohnisek.
Mluvčí Saúdy vedené koalice, plukovník Turki al-Maliki, prohlásil, že Hútíové cílí své útoky „systematicky a vědomě“ proti civilnímu obyvatelstvu. Je to ale sama Saúdská Arábie, která čelí mezinárodnímu odsouzení za těžké ztráty na životech civilistů kvůli svému bombardování Jemenu, které trvá už několik let a nevyhýbá se ani obytným čtvrtím ani nemocnicím.
9. srpna 2018 způsobil útok na školní autobus, při kterém zemřelo 40 dětí a 11 dospělých, mezinárodní rozruch, po kterém se ukázalo, že dodavatelem použité bomby byly Spojené státy. To vedlo v USA k posunu veřejného mínění proti válce a vedlo i Bidena ke slibu, že ukončí podporu Saúdské Arábie v tomto konfliktu.
Navzdory zveřejnění zprávy amerických tajných služeb, že saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman osobně schválil vraždu nepohodlného novináře Jamala Khashoggiho, proti němu ale Washington nepodnikl žádnou akci. K zákazu prodeje zbraní se také nepřipojila Velká Británie, která pokračuje v prodeji vojenských prostředků Rijádu.
Převzato z: https://morningstaronline.co.uk/