Aktivisté mění ruinu na sociální a kulturní centrum. Stát jim v tom chce bránit!
V úterý 29. listopadu obsadila skupina aktivistů z iniciativy Klinika opuštěný objekt bývalé polikliniky v Jeseniově ulici v Praze 3 na Žižkově. Od roku 2009 nevyužívaná budova ve vlastnictví státu se v posledních letech stala místem shlukování narkomanů a pozvolna se měnila v ruinu zanesenou odpadky. Stát o ní neměl sebemenší zájem. Nyní skupina převážně mladých lidí sama o své vůli budovu kompletně vyčistila, zabezpečila a chystá se v ní provozovat kulturní a další aktivity. A stát jim začal okamžitě škodit!
Praha si za posledních dvacet pět let prošla výraznými proměnami. Jako centrum administrativy, obchodu, služeb a turistického ruchu zažila příliv investic, zvýšených daňových výnosů a dalších příjmů vedoucí k oživení dříve zchátralých čtvrtí i sídlišť, k masivní výstavbě nových obchodních a kancelářských ploch a ke zbohatnutí na jednu z nejvyšších úrovní v celé Evropě, na straně druhé se potýká i se stinnými stránkami městské gentrifikace – růstem bezdomovectví, záborem veřejného prostoru developery, necitlivým přístupem ke svému architektonickému, kulturnímu a historickému dědictví a palčivým deficitem v oblasti sociální infrastruktury. Mnoho objektů v rukou soukromých vlastníků, firem a státu bez využití chátrá, zatímco celým čtvrtím chybí školky a jesle, nízkoprahová centra, nekomerční kluby a kulturní prostory. A právě to se lidé z iniciativy Klinika rozhodli změnit.
Skupina aktivistů, akademiků a lidí z neziskové sféry zasquatovala objekt bývalého zdravotnického zařízení v poklidné ulici činžovních domů na pražském Žižkově. Objekt zbavili hory nepořádku, vyčistili a vydezinfikovali a začali v něm provozovat zárodek budoucího autonomního sociálního centra. To se má podle jejich slov stát prostorem setkávání a socializace lidí, často z odlišných společenských skupin, a s odlišným kulturním zázemím.
Iniciativa Klinika konkrétně usiluje provozovat v budově řadu aktivit od vegetariánské kavárny, neziskové jídelny a „obchodu“ založeného na naturální a pracovní výměně, knihovny, přes prostor pro přednášky, semináře, čtení, filmovou a hudební produkci a méně rozsáhlé výstavy, až po tělocvičnu, dílny a dovednostní kurzy. V objektu se počítá také s ubytováním pěti až sedmi osob. Přilehlý pozemek se pak podle plánů promění na komunitní zahradu. Jako červená niť se celým projektem vine otevřenost, neziskovost a snaha rozvíjet sociální vztahy a hodnoty založené na sdílení, spolupráci a vzájemném obohacování všech účastníků.
Rodící se projekt se stal okamžitě předmětem zájmu místních obyvatel čtvrti, kteří většinou vyjadřují aktivistům sympatie a porozumění – již proto, že dali léta chátrající budovu tak rychle do pořádku, zatímco stát jako vlastníka vůbec nezajímala. Nyní však – jaká vlastně až drzost – se stát okamžitě přihlásil o slovo a kategoricky, ústy ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, Františka Dittricha, a mluvčího Úřadu, Roberta Hurta, požaduje urychlené vyklizení budovy. Snahy o zprostředkování dialogu mezi aktivisty-záchranáři a státem, které podnikl zastupitel na Praze 3 a místostarosta magistrátu hlavního města Prahy, Matěj Stropnický (Strana zelených), zůstaly – z důvodu neústupnosti státu – bez výsledku. Aktivisté se proto obávají brzkého policejního zásahu a jejich vystěhování.
V pátek 5. prosince jsem se šel podívat přímo na místo, jak to v Klinice vypadá. Dveře do budovy jsou polepeny fotografiemi z úklidu, výše popsanými plány sociálního a kulturního centra i nabídkou konkrétního programu, který již v objektu probíhá. Onoho dne se jednalo o mikulášskou nadílku pro děti a o koncert. Přímo před vchodem do budovy, který se nyní nachází zboku, probíhala v podvečer projekce zábavného animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát.
Aktivista Jakub sdělil, že tlak na vystěhování pochází hlavně z protiextrémistického oddělení Policie ČR (postavit se devastaci města páchané ve jménu soukromého vlastnictví je totiž dnes zločin), nicméně předpokládá, že fyzická snaha o vypuzení přijde až ve chvíli, kdy se státní moc bude domnívat, že prvotní zájem veřejnosti o dění v budově vyprchal. Proto je podle jeho slov důležité aktivity medializovat a zároveň udržovat kontakt s veřejností přímo v místě. Uvnitř budovy bylo v době mé návštěvy cca 10 až 15 mladých lidí, kteří obývali dvě plakáty vyzdobené a již částečně zabydlené místnosti. Další místnosti byly zatím nevyužité a bez zprovozněné elektřiny, ale vyklizené a čisté.
I v dalších dnech se na Klinice koná program pro veřejnost, například dnes, v neděli 7. prosince, jde o dokumentární filmovou produkci mladé režisérky Apoleny Rychlíkové, v pondělí o veřejnou schůzi, v úterý o koncert a ve středu se chystají přednášky. Celý program, stejně jako veškeré informace o dění na Klinice, lze najít na stránkách http://451.cz/klinika/. Lidé mohou aktivistům vyjádřit svoji podporu i pomoci se zařizováním centra a samozřejmě se také podílet na jeho aktivitách.
Doufejme, že nesvědomitý majitel, v tomto případě stát, přijde k rozumu, a když už svým přístupem zavinil chátrání a zaneřádění budovy, za které by měli být zodpovědní úředníci dávno sankcionováni, nebude snad alespoň nyní dělat potíže a umožní rozvoj zajímavého a užitečného počinu, který krásně zapadá do rázovité a svébytné žižkovské čtvrti.
Přejme tedy Klinice hodně zdraví a ať nám dlouhá léta vydrží!