Amazon a pandemie Covid-19
22. března se ve skladišti SDF-9 v Shephersville v Kentucky (USA) při testech odhalili minimálně tři zaměstnanci pozitivní na koronavirus, což vedla k dvoudennímu uzavření skladiště. Zaměstnanci byli podle hlasové zprávy zaměstnancům otestováni na pozitivitu na místě a dělníci, kteří byli „v úzkém kontaktu“ s nakaženými, byli poučeni, aby se uchýlili do osobní karantény.
Manažeři ale zároveň zdůraznili, že jsou připraveni skaldiště po 48 hodinách opět otevřít. Protože řada zaměstnanců může mít po kontaktu s virem symptomatickou nákazu a šířit virus dál, představuje rozhodnutí nedat pracovníkům 14 denní karanténu hazard s jejich zdravím. Rozhodnutí je o to závažnější, že závod v Spepherdsville je především určen k procesování vráceného zboží a ne k zpracování nových objednávek.
Prohlášení společnosti prezentuje dvoudenní uzavírku jako opatření motivované zájmem o zdraví pracovníků. „Ze zvýšené opatrnosti,“ píše se v prohlášení Amazonu, „a vedle již důkladnějšího čištění jsme dočasně uzavřeli podnik v Shepherdsville v Kentucky pro další sanitaci.“
Pracovnice Amazonu Jennifer Bohannon sdělila TV stanici WDRB v Louisville, že byla z rozhodnutí otevřít skladiště za pouhé dva dny „naštvána a rozladěna“. „Obávám se, kolik lidí teď bude bez příznaků chodit nakažených po budově“.
24. března byl na koronavirus pozitivně testován dělník ve skladišti Amazonu na Floridě. Zaměstnanec pracoval do 18. března, kdy onemocněn, a teprve 24. dostal výsledky testu. Skladiště podle všeho zůstane otevřené a do karantény opět zamíří pouze zaměstnanci, u kterých se předpokládá, že byli s nemocným v „úzkém kontaktu“.
Stejný den byl pozitivně testován také pracovník Amazonu v třídícím centru v Browntownu v Michiganu. Dělník chodil do práce až do 16. března. 5 dalších zaměstnanců šlo do karantény.
18. března byl také pozitivně otestován zaměstnanec podniku v Queensku v New York City, což vedlo podle zachyceného videa k ostré konfrontaci s dělníky. „Vidíme, že na naše životy tady úplně kašlete,“ vmetl jeden z pracovníků do tváře zástupci managementu.
Pobouření dělníků nad nedostačujícími nebo vůbec neexistujícími bezpečnostními opatřeními v Amazonu a celém průmyslovém sektoru roste. Jednou ze známek lidového naštvání je hashtag #NotDying4WallStreet, který se za jeden den od svého vzniku tweetoval více než 100 tisíckrát a stal se třetím nejpopulárnějším hashtagem ve Spojených státech.
Bezpečnostní nařízení Amazonu zahrnují „požadavek na zaměstnance zůstat doma a vyhledat lékařskou pomoc jakmile se necítí dobře“, stejně jako „posunutí židlí a oddělení stolů v odpočinkových místnostech.“ Dělníci jsou dále tvrdě kontrolováni, aby „uklízeli a čistili své pracoviště a vozidla na začátku i na konci každé směny pomocí dezinfekčních a čistících prostředků,“ a mysli si své ruce „alespoň 20 sekund“ a v neposlední řadě se vyhnuli „jakýmkoliv zbytečným jízdám“.
Tato poručnická nízkonákladová opatření jsou v souladu s přístupem Amazonu k zraněným dělníkům. Před rozvojem pandemie byli dělníci, kteří se při práci ve skaldech Amazonu vážně zranili, posláni za interním poskytovatelem medicínské péče AmCare, kde jim dali prášky proti bolesti, nebo jim řekli, ať si sednou na vyhřívanou podušku.
Vážné zranění zad? „Sedněte si 15 minut na vyhřívanou podušku.“ Koronavirus? „Tady máte nějaké ubrousky a umyjte si ruce.“ Takový je vzkaz této korporace zaměstnancům.
Když musela velká část zaměstnanců Amazonu zůstat doma kvůli zavření škol a nebo s tím, že odmítla v průběhu pandemie riskovat své životy, oznámil Amazon, že zvýší hodinovou mzdu o 2 dolary a přijme dalších 100 tisíc zaměstnanců. To fakticky vedlo k poslání velké části stávajících pracovníků na nucené neplacené volno.
Jedním z faktorů dramaticky zvyšujících riziko pro zaměstnance podniku je to, že se neprovádí systematické a univerzální testování. Bez možnosti testovat na přítomnost koronaviru pracovníky, kteří mohli být nakaženi, ale neprojevují příznaky nemoci, se z každé pracovní směny ve skladištích Amazonu stává ruská ruleta.
Koronaviru je neviditelný pouhým okem, ale jeho rizika jsou více než skutečná. V roce 2019 pracovalo v Amazonu na 750 tisíc zaměstnanců a dalších 100 tisíc má být teď přijato. Pokud by polovina z těchto dělníků byla nakažena virem, mohly by umřít desetitisíce zaměstnanců.
Všude po celém světě korporace dále tlačí na to, aby se v továrnách, skladech a dalších pracovištích, kde se objevila infekce, pokračovalo v práci, ač to ohrožuje zdraví pracovníků. Výrobu zastavily teprve ve chvíli, kdy už to pracující vzali do vlastních rukou a vyhlásili v amerických a evropských automobilkách a dalších podnicích divoké stávky s cílem zavřít nebezpečná pracoviště. Pracovníci Amazonu by měli vytvořit výbory řadových zaměstnanců a využít je na přípravu podobných kolektivních akcí *.
Dělníci v Amazonu by měli požadovat uzavření všech skladišť, dokud týmy pracovníků hygieny vedené profesionály neprovedou důkladnou očistu jejich pracovišť, nedojde k vybavení prvotřídními pomůckami osobní ochrany a nebude zavedeno všeobecné testování. Do té doby by měli být na dovolené za plný plat.
Pracovníci Amazonu jasně ukázali, že jim nevadí pokračovat v doručování masek, lékařského vybavení a dalších kriticky důležitých věcí během trvání pandemie. Dělníci statečně vycházející ze svých domovů pomáhat bojovat proti šíření pandemie si zaslouží úctu a vybavení nejlepšími ochrannými pomůckami podle možností současné medicíny a vědy.
Ale výkonný šéf Amazonu a miliardář Jeff Bezos trvá na tom, že pracovníci musí „počkat v pořadí“ na masky a jiné ochranné pomůcky. Přitom na výrazně vyšší ochranu pracovníků Amazonu by bylo možné dát spousty peněz. The Motley Fool, finanční a investiční poradenská společnost, popsala Amazon jako „nejlepší akcie, které si můžete během koronavirového krachu koupit“. Článek pokračuje: „Přidejte k tomu solidní finanční situaci společnosti s více než 55 miliardami dolarů v hotovosti a obchodovatelných papírech a pouze asi 23 miliardách v dlouhodobých půjčkách – a máte hned celou řadu důvodů koupit si akcie Amazonu, než se trh zase vzpamatuje.“
Jinými slovy, management bilionového dolarového konglomerátu sedí na hromadách hotovosti v hodnotě miliard dolarů a společnost je oceňována jako skvělá zisková investice pro miliardářské spekulanty a hedge fondy, které sledují možnost stát se během světové katastrofy ještě bohatšími.
Sám Bezos se svým současným majetkem ve výši kolem 131 miliard dolarů si koupil minulý měsíc nové sídlo v Beverly Hilus v ceně 165 milionů dolarů. Koupí sídla známého jako Warnerův ranč byl uprostřed pandemie dosažen nový rekord v ceně zaplacené za něčí dům ve státě Kalifornie.
Přístup Amazonu během pandemie potvrzuje nutnost přeměnit toto klíčové odvětví globální logistické infrastruktury na veřejně kontrolovaný podnik. Zásadní potřeby velké většiny lidské populace musí mít přednost před rozmary a výsadami miliardářů. Pod demokratickou kontrolou se obrovská logistická síť a zdroje Amazonu může stát mocným nástrojem v boji proti pandemii.
* – V pondělí 30. března proběhla stávka zaměstnanců Amazonu ve skladišti na Staten Island v New Yorku.