Americká měnová politika vytváří krize v dalších zemích světa
Příliš agresivní zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky vytváří stagflaci ve zbytku světa a nemusí nutně řešit základní příčiny domácí inflace, řekl známý americký ekonom. „Centrální banka ve Spojených státech už byla příliš agresivní při zvyšování úrokových sazeb, když to ve skutečnosti nebylo potřeba.“ To uvedl Jayati Ghosh, profesor na katedře ekonomie na University of Massachusetts Amherst. V nedávném online rozhovoru pro Xinhua Ghosh varoval, že pokud bude americký FED pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, zbytek světa zažije stagflaci.
Stagflace mimo Spojené státy bude velmi vážná, protože únik kapitálu do bezpečí způsobuje vážné dluhové a devizové krize v mnoha částech světa a rozvojové země čelí importované inflaci kvůli silnému americkému dolaru, řekl Ghosh a poznamenal, že když americký FED zpřísní svou nabídku peněz, stáhne zpět kapitál z rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí, což již způsobilo selhání v nejméně třech rozvojových zemích, přičemž dalších pět nebo šest je na pokraji selhání.
„Již čelíme inflaci kvůli vysokým cenám potravin a pohonných hmot. A znehodnocení měny situaci zhoršuje. Takže to přispívá k inflačním tendencím,“ zmínil Ghosh, který pracoval jako profesor v Centru pro ekonomická studia a plánování Jawaharlal Nehru. University v Indii od roku 1998 do roku 2020.
„Když se rozvojové země ještě pořádně nevzpamatovaly z pandemie a když mnoho z nich nebylo schopno provést fiskální reakci jako vyspělé ekonomiky, už jsme měli zpomalující se ekonomiky a recesní tendence. A teď máme inflaci. Takže to je klasická stagnační situace pro zbytek světa,“ řekl expert Xinhua.
Současná inflace nebyla vytvořena zvýšením poptávky, ale ziskem a spekulacemi, které je podle něj potřeba řešit.
„Musíte řešit nadměrné zisky společností a finanční spekulace na trhu s komoditami. Aniž byste je řešili, pouhé zvyšování úrokových sazeb, je to jako použít kladivo na něco, co není hřebík,“ řekl Ghosh. „Můžete skončit tím, že zničíte ekonomické oživení nebo vytvoříte stagflaci v jiných zemích. Ale nebudete tak řešit problémy, které vytvořily inflaci,“ řekl dále.
Délka stagflace „skutečně závisí na tom, jak se situace vyvine, a to hodně závisí na měnové politice G7 (Skupina 7 nejvyspělejších ekonomik) a na tom, zda Mezinárodní měnový fond může zasáhnout a udělat to, co má dělat.“
Spojené státy už zhruba 60 let využívají své ohromné a přemrštěné výsady, jak tomu říkáme, držet globální rezervní měnu, protože mohou tisknout dolary podle libosti, které budou celosvětově akceptovány, podotkl ekonom.
Nedávné kroky USA spočívající ve zmrazení rezerv centrálních bank Venezuely, Afghánistánu, Ruska a Íránu jsou „nejen nezákonné v mezinárodním měřítku, ale také vytvářejí rostoucí nedůvěru ve Spojené státy jako spolehlivé místo, kde si můžete ponechat svá aktiva,“ uvedl Ghosh.
Hegemonie amerického dolaru, která byla tak zásadní pro vlastní ekonomickou expanzi Spojených států, se v budoucnu stane mnohem křehčí, dodal s tím, že není pochyb o tom, že stále větší počet zemí a centrálních bank „bude přemýšlet o alternativních způsobech, jak udržet své rezervy, což je zjevně logické“.