Americká „spolupráce bez respektu“ se zeměmi Latinské Ameriky je odsouzena k neúspěchu
Čínské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek ostře vyvrátilo tvrzení vysokého představitele USA na Summitu Amerik o spolupráci Číny se zeměmi Latinské Ameriky s tím, že spolupráce Číny se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku je vzájemně výhodná a udržitelná, zatímco spolupráce USA zaměřena na vyloučení jiných zemí je odsouzena k neúspěchu.
Čína provádí praktickou spolupráci se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku v ekonomických, obchodních a dalších oblastech na základě vzájemného respektování potřeb a zájmů, což sehrálo pozitivní roli při podpoře regionální hospodářské obnovy, uvedl na pravidelné tiskové konferenci Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Zhao odpovídal na otázku týkající se poznámek amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, který řekl, že USA „budou investovat konkrétní dolary do vytváření hmatatelných výsledků, na kterých lidem záleží“, když mluvil o praktickém dopadu toho, co přinese Summit Amerik pro západní polokouli.
„[Naše spolupráce] Má podstatně větší dopad na skutečné životy a živobytí lidí v tomto regionu než ty druhy těžebních projektů, do kterých Čína investovala,“ prohlásil ve středu Sullivan.
Sullivan dále zmínil, že USA přispějí k velkým investicím na západní polokouli. Představitelé Bílého domu také uvedli, že nejlepším způsobem, jak USA mohou čelit čínským zájmům v regionu, bylo vybudovat ekonomickou vizi pro celou Ameriku.
„Spolupráce mezi Čínou a Latinskou Amerikou sehrála důležitou roli v regionální obnově a zlepšení živobytí místních lidí. Ukazuje se, že spolupráce mezi Čínou a Latinskou Amerikou má výdrž a vnitřní hnací sílu,“ řekl Zhao.
Zhao zdůraznil, že země Latinské Ameriky a Karibiku mají právo nezávisle si vybrat cesty svého rozvoje a svoje partnery. Takzvaná spolupráce, kterou USA provádějí pro své vlastní sobecké zájmy, aby vyloučily a zadržely ostatní země, je podle něj velkou neúctou k latinskoamerickým zemím.
„Nebude uznána zeměmi v regionu, natož aby přinesla skutečné výhody lidem v oblasti, a nevyhnutelně tak selže. Čína vždy dodržuje zásady vzájemného respektu, rovnosti, oboustranně výhodné spolupráce, otevřenosti a inkluzivity,“ dodal mluvčí.
Zhao citoval poznámky mexického ministra zahraničních věcí Marcela Ebrarda, který v úterý řekl, že je ve strategickém zájmu Mexika postulovat převahu multilateralismu, neintervence a mezinárodního práva.
V článku zveřejněném v mexickém deníku Excelsior Ebrard napsal, že takzvaná demokratická klauzule, kterou USA uvedly jako důvod nepozvání tří zemí na regionální summit, je uplatňována pouze tehdy, je-li to ve prospěch zájmů USA.
„Prezident hájí princip bezzásahovosti a odsuzuje princip selektivní intervence. Dělá to z hlediska hodnot a principů, ale také jako strategickou kalkulaci a s ohledem na vybudování bezprecedentního uspořádání politických a ekonomických vztahů na americkém kontinentě pro 21. století,“ řekl Ebrard.
Ekonomická a obchodní spolupráce mezi Čínou a Latinskou Amerikou rostla i na pozadí COVID-19, přičemž obousměrný obchod podle Zhaa v roce 2021 poprvé přesáhl 450 miliard dolarů.