Americká válka proti terorismu vyhnala z domovů 37 milionů lidí
komentář : vypnuto

„Miliony lidí uprchlo ze svých domovů kvůli leteckému bombardování a útokům, ostřelování děl, útokům dronů, kvůli střelbě a znásilňování. Lidé utekli kvůli zničení svých domů, čtvrtí, nemocnic, škol, pracovišť a místních zdrojů potravin a vody. Utekli před nuceným vystěhováním, hrozbami smrtí a rozsáhlými etnickými čistkami, které byly rozpoutány americkými válkami zejména v Afghánistánu a Iráku,“ píše se v čerstvě zveřejněné studii.
Od roku 2001 muselo odejít ze svých domovů 37 milionů lidí v 8 zemích, Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Jemenu, Somálsku, Filipínách, Libyi a Sýrii, což představuje spíše konzervativní údaj. Podle studie „může být celkový počet lidí, kteří opustili své domovy po americkém 9/11 blíže 48-59 milionům“.
V Iráku způsobily sektářské boje následující invazi americké armády v roce 2003 „zničení jemné mozaiky smíšených komunit, kde šítové a sunité i další náboženské a etnické skupiny žily vedle sebe.“ Skutečně nepočetné menšiny „jako Mandejci (Šabeové) nebo Šabakové byly během násilností a vyhánění v Iráku prakticky úplně zničeny. Nově vytvořené sektářské příkopy jsou tak hluboké, že už je možná nikdy nepůjde překlenout.“
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se dodnes nachází 1,38 milionu Iráčanů uvnitř země mimo místa svého bydliště a není s to se vrátit domů zejména kvůli nezajištěné bezpečnosti a nezahájení oprav v jejich domovských obcích.
„Dokonce i pokud by vše s návratem dopadlo nejlépe, jak mohlo, nevymaže to zkušenost úprku ve strachu o život ani boj o přežití v místě, kam se lidé uchýlili. Zkušenost útěku v době války je zásadní, traumatická a ponese se s lidmi velmi dlouho,“ uvádí studie Watsonova institutu. Čtvrtina iráckých utečenců, kteří byli v rámci studie dotazováni, uvedlo, že si přejí ze země úplně odejít.
Autoři uvádějí, že Spojené státy nejsou jediným plně zodpovědným strůjcem úprků z domova, které byly způsobeny souhrou více faktorů. V Iráku americká invaze v roce 2003 zhoršila již předchozí nedobrou situaci a také příchod Islámského státu v roce 2014 způsobil další útěky a vyhánění.
https://www.rudaw.net/