Amerikou podporovaní ukrajinští neonacisté školí americkou krajní pravici
Podle nedávné žaloby FBI se několik amerických bojovníků za bělošskou nadvládou údajně zradikalizovalo a zároveň získalo trénink u ukrajinského neonacistického praporu Azov, který je příjemcem peněz od současné ukrajinské vlády stejně jako od vlády Spojených států. Skupina rovněž získala zbraně od izraelské vlády.
Obžaloba sepsaná minulý měsíc v kalifornském Los Angeles tvrdí, že 4 američtí členové „Hnutí vzestupu“ (RAM) – spoluzakladatel RAM Robert Rundo a členové Robert Boman, Tyler Laube a Aaron Eason „násilně napadli a zranili opoziční protestující“ na několika bělošsky nacionalistických a rasistických shromážděních po celých Spojených státech včetně násilné „Sjednoťte pravici“ demonstraci v Charlottesville v roce 2017.
Jmenovaní jedinci jsou podezřelí, že „použili internet, aby zkoordinovali svůj bojový trénink jako přípravu na zmíněné události“ a k oslavám „svých násilných činů jako náborových materiálů pro budoucí aktivity.“
Soudní dokumenty uvádějí, že RAM je „bělošská rasistická extremistická skupina“, zatímco samotný RAM se sám označuje za „k boji připravenou, militantní skupinu v rámci nového nacionalistického, bělošsky-identitářského hnutí.“
Současná žaloba se zvláště věnuje posledním aktivitám Runda, zejména pak jeho cestě do Evropy v roce 2018, kde cestoval po Německu, Ukrajině a Itálii, aby „se setkal se členy evropských rasistických extremistických skupin.“ FBI se dozvěděla, že jednou z osob, se kterou se Rundo během cesty setkal, je Olena Semenjaková, vůdkyně mezinárodního oddělení Národních sborů, ukrajinské politické strany vytvořené jako pobočka praporu Azov v roce 2016.
V přísežném prohlášení přibližujícím schůzku Runda se Semenjakovou podepsaném agentem FBI Scottem Bierwirthem se uvádí, že „prapor Azov je polovojenská jednotka Ukrajinské národní gardy, která je známá svým spojením s neonacistickou ideologií a používáním nacistické symboliky.“ Dále dodává, že prapor Azov „se podle všeho účastnil výcviku a radikalizace bělošských rasistických organizací ve Spojených státech,“ jakou je i RAM.
Jinými slovy: neonacistický prapor Azov je vládou Spojených států podezříván, že cvičil a zároveň radikalizoval násilné bělošské rasistické skupiny v USA. To je zvláště znepokojující vzhledem k tomu, že právě vláda USA umožnila praporu Azov růst a získat slávu. Nyní se ukazuje, že tyto kroky mohou přinést Spojeným státům domácí potíže. Schopnost praporu Azov zajistit výcvik americkým rasistickým skupinám je dokladem o významu skupiny v krajně pravicových a neonacistických kruzích. Tento velký význam je ale přímým důsledkem rozhodnutí, která Spojené státy učinily vzhledem k Ukrajině.
V případě praporu Azov šlo původně o polovojenskou skupinu pravicových ukrajinských nacionalistů spojenou se Sociálně-nacionální stranou. Ta byla zapojena do struktur ukrajinského ministerstva vnitra jako složka Národní gardy. Zakladatel skupiny Andrej Bilický byl navíc v letech 2014-2019 poslancem ukrajinského parlamentu. Bilický jednou řekl, že „historickou misí našeho národa v tuto kritickou dobu je vést bílé rasy světa do poslední bitvy o jejich přežití.“
Navzdory spojení praporu Azov s ukrajinskou vládou Spojené státy dál pokračovaly v podpoře ukrajinské armády miliony dolarů na „bezpečnost, programovou a technickou asistenci,“ zejména ve jménu boje s „ruskou agresí“.
Tato vojenská pomoc si opakovaně našla cestu i k praporu Azov. Spolupráce mezi americkou armádou a praporem byla ostatně od roku 2015 několikrát zdokumentována, jako když člen praporu Azov sdělil the Daily Beast v roce 2015 o „zkušenosti jeho praporu s americkými instruktory a dobrovolníky, kteří se chovali docela laskavě, a dokonce o amerických dobrovolnících – inženýrech a medicích, kteří praporu dosud pomáhají.“
Když zprávy o této blízké spolupráci vzbudily poprask ve Spojených státech, Obamova vláda shodila úsilí amerického kongresu omezit vojenskou, výcvikovou a další pomoc praporu Azov ze stolu. Americká pomoc batalionu Azov byla krátce zakázána na začátku roku 2018.
I pak ale Azov nadále získával zbraně od spojenců Spojených států, jako třeba od Izraele. Jak v minulosti upozornil novinář Max Blumenthal, Izrael má za sebou „historii práce v roli prostředníka Spojených států při dodávkách zbraní silám porušujícím lidská práva a fašistům.“
Jak ale ukazují nové obžaloby proti členům RAM, Amerikou zajištěný výcvik praporu Azov se jako bumerang vrací proti USA, když ukrajinští neonacisté nyní trénují a radikalizují americké skupiny s podobnou ideologií plnou nenávisti a víry v bělošskou rasovou nadvládu.
A tyto problematické dopady získávají ještě další rozměr vzhledem ke skutečnosti, že Trumpova vláda povedla škrty v oblasti zaměřené na potlačení domácích teroristických hrozeb včetně těch představovaných bělošskými rasistickými skupinami, a místo toho se zaměřuje skoro výhradně jen na islámský extremismus.
Whitney Webbová
(Autorka je kmenová redaktorka MintPress News a přispívá do Truth in Media Bena Swanna. Její práce se kromě jiného objevuje na Global Research, the Ron Paul Institute a 21st Century Wire. Rovněž vystupuje v rádiu a televizi na RT a Sputnik. V současnosti žije se svojí rodinou v Chile.)