Amnesty International: Spojené státy daly Islámskému státu zbraně za miliardu dolarů
Podle zprávy Amnesty International dala americká armáda v Iráku v posledním roce vlády prezidenta Obamy (2016) Islámskému státu zbraně a vybavení v hodnotě jedné miliardy dolarů. Tyto údaje byly lidsko-právní skupinou získány na základě žádosti o poskytnutí informací týkajících se vládního auditu pro rok 2016. „Tento audit poskytnul hrozivý pohled do útrob pochybného – a potenciálně nebezpečného – systému americké armády kontrolujícího přesun zbraní v hodnotě milionů dolarů do mimořádně neklidného regionu,“ prohlásil Patrick Wilcken, který působí jako výzkumník AI v oblasti mezinárodní zbrojní kontroly.
„Je to obzvláště vyčerpávající čtení vzhledem k dlouhé historii pašování amerických zbraní k víceru ozbrojeným skupinám páchajícím v Iráku zvěrstva, včetně ozbrojené skupiny, která si říká islámský stát.“
V roce 2015 předaly Spojené státy prostřednictvím Iráckého tréninkového a vybavovacího fondu Iráku vybavení v hodnotě 1,57 miliard dolarů, které mu mělo pomoct v boji proti Islámskému státu. Nyní se ukázalo, že zároveň sponzorovaly své nepřátele a zajišťovaly jim přísun zbraní.
1. armádní podpůrné velení „nemělo přesné a aktuální záznamy o množství a umístění vybavení Iráckého tréninkového a vybavovacího fondu v Kuvajtu a Iráku,“ napsal podle The Hill do auditu generální inspektor Pentagonu. Mezi vybavení, které se podle AI dostalo do rukou islámského státu v Iráku, patřily desetitisíce útočných pušek, stovky minometů a pancéřovaná vozidla Humvee. Amnesty International uvedlo, že ztráty kontroly americké armády nad svými zbraněmi byla odhalena již v auditu za rok 2015. Právě tento audit přiměl Kongres přijmout závazek přísnější kontroly nad dodávkami zbraní.
Your Newswire uvádí: Havajská poslankyně Gabbardová přijela do Sýrie na tajnou pátrací misi s cílem odhrnout oponu lží a propagandy a zjistit, co se tam ve skutečnosti vlastně děje. Okamžitě po jejím návratu si jí CNN zamluvilo pro „exklusivní“ rozhovor a Gabbardová jim řekla přesně to, co nechtěli slyšet: má důkazy, že Obamova vláda financovala jak Islámský stát tak Al-Qaidu.
Gabbardová vysvětlila Jake Tapperovi [novináři CNN], že se v Aleppu i Damašku setkala s celou řadou různých lidí a že tito běžní Syřané „vyjadřovali dobrou náladu a radost, když viděli Američanku, jak kráčí jejich ulicemi.“ Zároveň ale chtěli vědět, „proč Spojené státy, jejich spojenci a další země poskytují podporu a zbraně teroristickým skupinám jako je Al-Nusra (Al-Qaida) nebo ISIS, které se na místě dopouštějí znásilňování, únosů, mučení a vražd obyvatel Sýrie?“
„Ptali se mě, proč Spojené státy podporují tyto teroristické skupiny, které ničí Sýrii, když to přece byla Al-Qaida, která 11. září napadla Spojené státy a nikoliv Sýrie. Na to jsem neuměla odpovědět.“
A to už bylo víc, než mohl Jake Trapper ze CNN, ostatně nepřátelský již od začátku celého rozhovoru, snést. Jeho tvář se zkřivila a viditelně rozčílený prohlásil, že „Vláda Spojených států samozřejmě odmítá jakékoliv poskytování pomoci teroristickým skupinám, o kterých mluvíte, a prohlašuje, že poskytuje pomoc pouze skupinám rebelů.“
Pokud to měl být Tapperův rozhodující úder, Gabbardová se mu elegantně vyhnula. Bez mrknutí brvy s klidem vyvrátila jeho ideologický a brutálně zavádějící pohled na téma hovoru.
„Skutečnost, Jake – a jsem ráda, že jste o tom začal – je taková, že kamkoliv jsem šla, tak každému s kým jsem mluvila, jsem položila podobný dotaz. A bez nejmenšího zaváhání mi všichni odpověděli „tady ale nejsou žádní umírnění rebelové. Kdo mají být tito rebelové, o kterých se pořád mluví?“
„Bez ohledu na jména těchto skupin platí, že nejsilnější bojovou silou na syrském terénu je Al-Nusra (Al-Qaida) a Islámský stát. Taková jsou fakta. Existuje tam řada dalších skupin, ale všechny bojují v koordinaci, společně, nebo pod vedením těchto nejsilnějších skupin, které se snaží svrhnout prezidenta Assada.