Běloruská opozice kopíruje ukrajinské „reformy“ a slouží západnímu kapitálu
Podporovatelé běloruského ´Záchranného reformního balíčku´ navrhují přilákat nadnárodní korporace pomocí privatizačních projektů.
Již krátce před prezidentskými volbami v Bělorusku se objevila společná platforma politických organizací a nezávislých expertů, která představila „Záchranný reformní balíček“ – program ekonomického oživení republiky.
Překvapivě snad, jde o kopii ukrajinského projektu stejného jména, který se objevil po událostech na Majdanu 2014. Politický analytik Andrej Mančuk se zaměřil na to, co tento balíček obsahuje.
„Toto je program ekonomického oživení budoucího svobodného Běloruska“… Koalice, která jej navrhla, je klonem ukrajinského „Záchranného reformního balíčku“ – ani se neobtěžovala změnit mu jméno. Je to z grantů žijící struktura, která se zrodila v roce 2014 a dodává ukrajinské vládě neoliberální reformátory a experty, kteří kladou důraz na privatizaci, denacionalizaci ekonomiky a hájení zájmů mezinárodních finančních organizací a nadnárodních korporací,“ píše novinář. Uvádí rovněž, že oficiálními sponzory platformy jsou Evropská unie, USAID, Pact, Evropský fond pro demokracii a International Renaissance Fund.
Na začátku roku 2020 se spojilo sedm politických organizací, aby vytvořilo a navrhlo cestu k „Záchrannému reformnímu balíčku pro Bělorusko“. Nejdůležitější oblasti reforem byly vybrány v souladu s očekáváním občanů. Politické strany jako Běloruská lidová fronta, Běloruska strana zelených, Běloruská sociálně demokratická strana (Hramada), Běloruská křesťanská demokracie, Sjednocená občanská strana a hnutí Za svobodu a centrum občanských iniciativ ´Náš domov´ podpořily tuto iniciativu, uvádí se na webové stránce platformy.
Prezentace „Záchranného reformního balíčku“ se uskutečnila na konci června 2020. Koalice navrhla zahájit reformy v oblastech jako místní vládnutí, zdravotnictví, soudnictví, důchody, bydlení a komunální služby, boj proti korupci atd.
Podpora zapojení nadnárodních korporací je zdůrazněna jako samostatný bod. Aby k jejich nalákání došlo, navrhuje platforma spustit rozsáhlou privatizaci a demonopolizaci, vytvořit plnohodnotný trh s půdou a přijmout základní normy Evropské unie včetně standardů na zboží a služby. V zásadě se tu tedy navrhuje to samé, co se rozjelo na Ukrajině.
Připomeňme si, že ukrajinský „Záchranný reformní balíček“ uvádí mezi svými údajnými úspěchy za pět let trvání účast na tvorbě a prosazení takových reforem jako je antikorupční, volební, soudní, ústavní, ekonomická a řada dalších.
9. srpna po volbách začaly v Bělorusku protest. Jejich účastníci neuznali vítězství Alexandra Lukašenka. „Strana.ua“ průběh Bělomajdanu i nadále sleduje včetně plánů Litvy, Lotyšska a Polska řešit krizi v Bělorusku.