Bidenův Summit Amerik se změnil v diplomatickou katastrofu
7. červen byl špatný den pro Luise Almagra, generálního tajemníka Organizace amerických států (OAS). Během devátého Summitu Amerik mu mladý muž do očí řekl, čím je: zabiják a loutka Bílého domu, podněcovatel převratu v Bolívii. Řekl, že Almagro nemůže přijít dávat lekce o demokracii, když má ruce potřísněné krví. V jiné místnosti na summitu v Los Angeles se ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi podle všeho nevedlo o nic lépe: několik novinářů mu vyčítalo, že využívá svobodu tisku ke krytí vrahů novinářů a že sankcionuje a vylučuje některé země z tohoto setkání. „Demokracie nebo pokrytectví?“ bylo toho dne slyšet z reproduktoru.
Ve skutečnosti tento bouřlivý summit začal pro Spojené státy velkým diplomatickým klopýtnutím, když několik latinskoamerických prezidentů oznámilo, že se summitu nezúčastní z důvodu vyloučení Kuby, Venezuely a Nikaraguy, jak si nadiktoval Bílý dům, zatímco ministerstvo zahraničí USA stále tvrdí, že schůzka je otevřená. Na webových stránkách ministerstva se píše: „Spojené státy po celou dobu demonstrovaly a budou nadále demonstrovat náš závazek k inkluzivnímu procesu, který zahrnuje vstupy od lidí a institucí, které představují nesmírnou rozmanitost naší polokoule, a zahrnuje domorodé a další historicky marginalizované hlasy. “
Zdá se, že tmelem tohoto summitu je pokrytectví. I mainstreamová americká média a analytici prohlásili setkání konané 6. až 10. června za neúspěšné, a to ještě předtím, než vůbec začalo. 7. června Washington Post ujistil čtenáře, že „Summit Ameriky tento týden v Los Angeles si budeme pamatovat spíše kvůli nepřítomnostem než potenciálním dohodám“, přičemž svou pozornost zaměřil na mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který byl nejvíce zmiňovaným politickým představitelem. Podle statistik Google Trends figuroval v amerických sítích a médiích 7. a 8. června dokonce více než americký prezident Joe Biden. Richard N. Haass, který byl poradcem bývalého ministra zahraničí Colina Powella a ředitelem plánování politiky pro ministerstvo zahraničí, katastrofu skvěle shrnul v tweetu: „Summit Ameriky vypadá jako debakl, diplomatická vlastní fotbalová branka. USA nemají žádný obchodní návrh, žádnou imigrační politiku a žádný infrastrukturní balíček. Místo toho se soustředí na to, kdo tam bude a kdo nebude. Není jasné, proč jsme na to tlačili.“
Jak se dalo očekávat na schůzce, na kterou nebyl 72 hodin před jejím začátkem vyhlášen seznam pozvánek, tak se zdá, že v debatních místnostech, kam podle svědků skoro nikdo nechodí, vládne apatie. I tak si vláda Spojených států nenechala ujít příležitost zajistit si zdání účasti prostřednictvím skupin občanské společnosti, na které sází, setkala se s vyslanci z Miami, placenými USAID, a ocenila je dalšími penězi. Během summitu Blinken slíbil nový fond ve výši 9 milionů dolarů na podporu „nezávislé žurnalistiky“ těm, kteří již dostávají 20 milionů dolarů ročně na podporu „změny režimu“ na Kubě.
Tato politická paráda se odehrává v prostředí, které je v podstatě bunkrem, protože losangeleská policie získala více než 15 milionů dolarů na kontrolu summitu a militarizaci města známého svým bezdomovectvím a pásy chudinských čtvrtí. Elita Demokratické strany USA mezitím zůstává mimo realitu své vlastní země, otřesena každodenními masakry, stále bezmocnější splnit očekávání občanů, když se většina rozhodnutí a legislativních projektů zastavila. Replikují klišé Monroeovy doktríny – Amerika pro Američany – a demonstrují to, co se zdá být oddaností izolacionismu s ohledem na Latinskou Ameriku.
Spojené státy jen zřídka berou v úvahu rozdílné rysy svých latinskoamerických sousedů: kulturní, jazykové, náboženské a v tradicích – zkrátka ty, které poskytují a podporují skutečný způsob chápání života a jeho zázraků. V tomto bodě by se to mohlo zdát nepochopitelné, ale americká zahraniční politika vůči Latinské Americe je formulována a prováděna výhradně z ideologických přístupů se zjednodušenými rozhodnutími, která nakonec poškodí všechny – včetně a zejména samotných Spojených států.
Navzdory bouři byl u dveří setkání přátel Bílého domu instalován Lidový summit pro demokracii. Protisummit, sponzorovaný asi 250 organizacemi, z nichž většinu tvoří místní odbory, pochoduje 10. června ulicemi Los Angeles, ať už to úřady, které udělaly vše pro to, aby alternativní schůzku umlčely, povolí anebo nepovolí. Mediální blokáda však nemá očekávaný úspěch. Almagro a Blinken se stali virálními na sociálních sítích z důvodů, které nemohou ovlivnit, a nebudou poslední, kdo na vlastní kůži pocítí, jak vypadá rozhořčení vyloučených.
Převzato z: https://peoplesdispatch.org/