Bolívie odmítá americké vměšování v případu Áňezové
Bolívijská strana vyzvala americké ministerstvo zahraničí k respektování suverenity bolívijské vlády a zdůraznila, že Bolívie si nikdy nevměšovala do politických, právních a ekonomických rozhodnutí Bílého domu.
„Je přinejmenším sporné, když se jednostranné zprávy Spojených států snaží vystupovat jako něco, co stojí nad jinými státy i mezinárodními organizacemi, jako je OSN, už vzhledem k tomu, že Washington nepodepsal ani základní smlouvy o lidských právech,“ kritizoval americký počin bolívijský ministr zahraničních věcí.
Vzhledem k celé situaci si bolívijské ministerstvo zahraničí povolalo chargé d´Affaires z ambasády Spojených států v jihoamerickém zemi, Jarahna Hillsmana, aby mu tlumočilo svůj protest proti vměšování Washingtonu.
Ve své každoroční zprávě o lidských právech americké ministerstvo zahraničí zpochybňuje beztrestnost a proces vyšetřování zločinů v určitých zemích Latinské Ameriky včetně Kuby, Nikaraguy, Venezuely, Mexika, Bolívie a Peru.
Pokud jde o Bolívii, dokument zdůrazňuje zatčení Áňezové se zmínkou o údajném „nalezení řady nesrovnalostí“ v jejím zatčení „odborníky na právo“.
Policie zatkla Áňezovou a několik jejích bývalých ministrů začátkem března 2021 za jejich význačnou roli ve státním převratu z roku 2019 proti bývalému bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi. Bývalá de facto prezidentka a její bývalí ministři se vedle obvinění z „pobuřování“ a „terorismu“ zodpovídají spravedlnosti i za porušování lidských práv a způsobení smrti bezpočtu civilistů během puče.
Bolívijský prezident Luis Arce označil Áňezovou za „vůdkyni puče“ a uvedl, že soudní proces proti bývalé přechodné prezidentce není o „pomstě“, ale pouze o „spravedlnosti“.