Brazílie přišla v jednom měsíci o druhého ministra zdravotnictví
Rezignace Nelsona Teicha byla oznámena vzkazem z účtu ministerstva zdravotnictví. Odchod přišel krátce poté, co v dubnu prezident Bolsonaro odvolal bývalého ministra zdravotnictví Luize Mandetta. Nynější brazilský ministr zdravotnictví Nelson Teich nečekaně rezignoval po méně než měsíci v úřadě, den poté, co země oznámila, že zaznamenala již skoro 14 tisíc obětí koronavirové pandemie.
Nečekaná rezignace ministra pravděpodobně prohloubí neklid kolem brazilské neúspěšné odpovědi na šíření nákazy, kdy se ze země stalo jedno z nejhůře postižených míst na světě.
Teich, kterého krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro kritizoval za přílišnou bázlivost v tlaku na znovuotevření ekonomiky a vedl s ním spory ohledně využívání antimalarik k boji s virem, poslal svoji rezignaci přes Whatsapp v pátek 15. května ráno. Později na tiskové konferenci důvody své rezignace blíže nevysvětlil.
„Život se skládá z rozhodnutí a dnes jsem se já rozhodl odejít. Dělal jsem během této doby co nejlepšího sem uměl. Nebylo lehké stát v čele takového ministerstva v tak obtížné době. Chtěl bych poděkovat mému týmu, který vždy s plným nasazením pracoval pro tuto zemi,“ sdělil Teich v krátkém projevu.
Teich byl druhým brazilským ministrem zdravotnictví, který opustil během méně než jednoho měsíce svůj úřad. Jeho předchůdce Luiz Mandetta byl odvolán Bolsonarem 16. dubna po rozporech, které spolu měli ohledně opatření pro sociální izolaci, které prezident považoval za zbytečná.
Teichova rezignace způsobila zděšení mezi doktory bojujícími s pandemií. Albert Ko, profesor epidemiologie na Yale School of Medicine, z toho viní „nedostatek vedení a špatné řízení.“
„Ztratit dva ministry zdravotnictví bude mít skutečně zásadní dopad na schopnost země zvládnout epidemii,“ řekl Ko, který má rozsáhlé zkušenosti z práce v Brazílii.
Když se ujal úřadu, Teich zpočátku podporoval politiku Bolsonara a hájil názor, že nepoložit brazilskou ekonomiku je stejně důležité jako kontrolovat rostoucí počet obětí pandemie. V posledních týdnech se ale Teich stále více dostával s Bolsonarem do střetu, když odmítal široké použití hydroxychloroquinu jako léku na Covid-19, neboť postrádal vědecké důkazy pro účinnost tohoto přípravku.
Teichova rezignace přišla den poté, co Brazílie oznámila rekordní nárůst nových případů Covid-19 a zároveň dosáhla počtu 13933 mrtvých v důsledku nákazy. Nečekaná rezignace rozpoutala další kritiku pravicového prezidenta ze strany politiků a zesílily i výzvy k jeho odvolání. V Rio de Janeiru a Sao Paulu, kde se kvůli nemoci naplnily mezní kapacity veřejných nemocnic, Brazilci na protest proti Bolsonarovi opět bušili v oknech na pokličky a pánve.