Brazilská hnutí pracujících stojí za Dilmou proti pokusům o puč
Brazislká prezidentka Dilma Rousseffová vyzvala veřejnost k boji za demokracii proti pokusům o její odvolání, které označila za pokus o puč proti své vládě. „Pro zdraví naší demokracie se musíme postavit tomuto puči“, prohlásila prezidentka. Jde o reakci na krok mluvčího Poslanecké sněmovny a politického předáka nejsilnější brazilské opoziční strany PMDB (Strana brazilského demokratického hnutí) Eduarda Cunhy z kraje tohoto týdne, který vyhověl požadavku právníků opozičních pravicových skupin zahájit proces odvolání (impeachmentu) proti Rousseffové s cílem zbavit ji moci.
Na Cunhovo rozhodnutí přišla okamžitá reakce brazilských politiků a sociálních hnutí, která jej obvinila z pomstychtivého jednání. Cunha sám je totiž vyšetřován pro údajnou korupci ve spojení se skandálem v brazilské státní ropné společnosti Petrobras. Cunhova pozice mluvčího Poslanecké sněmovny se stala ohroženou také kvůli tomu, že čelí vyšetřování Etického výboru Poslanecké sněmovny za utajení existence svých účtů v zahraničních bankách. Švýcarské úřady již zmrazily Cunhovi a jeho ženě celkem čtyři bankovní konta s v přepočtu 24 miliony dolarů. Nejvyšší federální brazilský soud mu pak přímo zabavil 2,4 miliony švýcarských franků. Právě ve chvíli, kdy tři zákonodárci ze Strany pracujících (PT), k níž náleží i Dilma Rousseffová, v Etickém výboru prohlásili, že budou hlasovat pro odvolání Cunhy z pozice mluvčího, přistoupil tento politik k „odvetě“ proti Rousseffové.
Debata o odvolání prezidentky se ale v Brazílii vede již skoro rok a poslední pokus s impeachmentem lze stěží brát jinak než jako špatně maskovaný pokus o popření výsledků prezidentských voleb v roce 2014, kde obhajující prezidentka porazila ve druhém kole svého pravicového soupeře. „Použitím funkcí, které mu byly jako mluvčímu přiznány, na svoji vlastní obranu před soudním procesem, který může skončit propadnutím jeho majetku a uvězněním, demoralizuje tento člověk parlament a jeho demokratické instituce“, stojí v prohlášení Konfederace lidových hnutí.
„Politické síly, které podporují impeachment, jsou ty samé, které idolizují korupčníky Cunhova typu… a volají po návratu vojenské diktatury. V tomto scénáři posiluje pokus o odvolání konzervativní útoky proti zvolené prezidentce a zesiluje netoleranci, kterou se vyznačují tyto kruhy“, vyšlo v prohlášení Hnutí venkovských bezzemků (MST), které je jednou z největších politických sil Brazílie.
Levicová hnutí se rozhodla bránit vládu prezidentky Rousseffové a demokracii v zemi cestou masových shromáždění v ulicích. Prezident dělnické strany, Rui Falcao, prohlásil, že jeho strana vstupuje do období permanentní mobilizace. Ve videu organizace Lidové povstalecké mládeže sdíleném na sociálních sítích se praví, že „Dilma byla demokraticky zvolena lidem Brazílie. Mládež proto bude pokračovat v pouličních shromážděních proti Cunhovi, který představuje útok na práva žen, černošského obyvatelstva a brazilské LGBT komunity. Eduardo Cunha je zjevný korupčník reprezentující tu část Brazílie, která volá po puči.“ Za Dilmu se jasně postavila také největší brazilská odborová centrála, CTB.
Dělnická a sociální hnutí nejsou v odmítání Cunhova rozhodnutí osamocená. Ostře jej odsoudil i bývalý brazilský prezident Luiz Ignacio Lula da Silva, předchůdce Rousseffové: „Cítím se znechucen, co se děje v této zemi. Cunha myslí jen na sebe, nikoliv na zemi a její hospodářství. Brazílie si toto nezaslouží. Je to šílené rozhodnutí.“ Ke kolektivnímu odsouzení Cunhova kroku se připojilo devět guvernérů ze severovýchodní oblasti Brazílie.
Dokonce i členové vlastní Cunhovy politické strany se vyslovili proti snahám vyvolat impeachment nedávno zvolené pridentky. „Je to cynický vyděrač, který nepožívá ani špetky důvěry, aby něco takového mohl dělat“, prohlásil člen PMDB Jarbas Vasconcelos.
Jak je z výše řečeného vidět, neschopnost smířit se s porážkou v demokratických volbách a snahy zvrátit jejich výsledky zneužíváním různých odvolávacích procedur nejsou vlastní pouze české pravici, ale můžeme se s nimi po celém světě setkat všude tam, kde si pracující při volbě „dovolili“ neřídit se hlasem médií a samozvaných elit, ale svými sociálními zájmy.
Ze stránek http://www.telesurtv.net/ přeložil a komentáři doplnil Nikola Čech