Brazilský herec napodobil venezuelské pravičáky, vyhlásil se prezidentem Brazílie a vyzval Guaidóa k debatě
25. února oznámil brazilský herec charakterních rolí José de Abreu na Twitteru, že přemýšlí o tom zvednout rukavici pohozenou Juanem Guaidó a vyhlásit se za prezidenta Brazílie. O pár minut později, během laviny vzkazů na jeho podporu, které z něj udělaly nejoblíbenější téma brazilského Twitteru, herec toto oznámení skutečně učinil. Poté, co se rychle vyfotografoval s prezidentskou šerpou, prohlásil: „Tímto se prohlašuji prezidentem Brazílie. Vyjádřete stejnou míru respektu mému prezidentskému úřadu, jakou dáváte tomu ve Venezuele, proč ne, že?“
Jenom o pár minut později změnil někdo heslo Brazílie na Wikipedii a na místo údaje o prezidentovi Jair Bolsonaro se objevil údaj „sporný“. V dalším tweetu Josého de Abreu stálo: „Jako samozvaný prezident Brazílie nyní požaduji, aby byl Lula propuštěn z vězení a zaujal místo ministra spravedlnosti.“
28. února přijel Juan Guaidó do Brasilie, aby se na PR akci setkal s Bolsonarem, což okamžitě 247 zpráv označilo za „setkání falešných prezidentů“. Abreau okamžitě vyzval Guaidóa k debatě. V rozhovoru pro Carta Capital označil Bolsonara za negramotu a prohlásil, „skutečnost, že bývalý soudce Sérgio Moro přijal místo ministra spravedlnosti [v Bolsonarově vládě] výměnou za vyškrtnutí Luly z prezidentského klání, je naprosto nepřijatelná. Vláda, která bez důkazu vyřadila z voleb kandidáta na prezidenta, nemá legitimitu. Lula se svojí politickou citlivostí může zachránit národní ekonomiku.“
Když se Abreaua zeptali, zdali jeho vláda bude podporovat nové penzijní reformy, řekl: „Prvně je třeba ověřit, zda tu vůbec máme deficit, abychom se o tomto tématu mohli racionálně bavit. Pokud jsme opravdu v deficitu, je třeba se z něj dostat, aniž bychom trestali brazilské občany, a to pomocí výnosů z ropného průmyslu a pomocí zákona o zdanění velkého majetku, jaký mají například ve Francii. Vláda potřebuje zdanit nejbohatší občany. Existuje tisíce způsobů, jak zacelit tento deficit, aniž bychom jej museli přesunout na bedra chudých.“
Ačkoliv celá věc začala jako žert na sociálních sítích, Abreuovo vyhlášení káplo do noty 61 % brazilské populace, které nejsou spokojené s tím, jak se Jair Bolsonaro ujal své role. Nedávný průzkum ukázal, že jde o nejméně oceňovaný začátek mandátu brazilského prezidenta v 21. století. Bolsonarova koalice se zároveň otřásá řadou korupčních skandálů a navenek vystupují ideologické rozdíly mezi generály v jeho kabinetu a mezi poměrně neschopnými, pravicově extremistickými ideology. Na klíčových tématech jako je podpora Trumpově venezuelskému puči a důchodová reforma se vláda ocitla ve slepé uličce.
Nespokojenost s Bolsonarem a pocit, že vlastně jen plní příkazy generálů, roste jak v médiích, tak na ulicích. Když v Sao Paulu začal karneval, blok Baixo Augusta, u kterého se očekávala účast několika set tisíc lidí, oznámil, že letošním tématem bude „Hej, Bolsonaro, strč si to do prdele!“
Abreu, který dnes dává rozhovory brazilským i zahraničním médiím v převleku a s imitací Lulova hlasu, by měl v nejbližší době přijet z Řecka do Brazílie a tisíce lidí již plánují, že jej přijdou přivítat na letiště jako svého nového prezidenta.