Budou se po Žaludovi poroučet i páni z České pošty?
Vláda premiéra Jiřího Rusnoka se v posledních dnech pustila v řadě rezortů do radikálních personálních výměn, které se výrazně dotkly také vedení státních a státem kontrolovaných podniků. Nejvýrazněji se tak stalo v Českých drahách, kde se v rychlém sledu po sobě poroučela většina dozorčí rady, představenstva a svůj kufřík (bohužel se zlatým padákem) si sbalil i generální ředitel Petr Žaluda. Nechceme nikomu radit, ale jako další kandidáti se podle nás nabízí pánové na generálním ředitelství a v dozorčí radě České pošty.
Jaký je k tomu důvod? U Českých drah se kromě hlavního problému s rozpadem dříve ucelené železniční dopravy do několika podniků vyskytují také nekoncepční nákupy, utrácení nehorázných sum za externí právnické nebo píárové služby a celkově značné zadlužování. Česká pošta v tomto směru problém nemá – její hospodaření v několika posledních letech pokaždé skončilo v zisku stamilionů korun. Tento „úspěch“ však o to více odnášejí zaměstnanci a v posledku také zákazníci pošty.
Nejen Levá perspektiva, ale také řada mainstreamových médií přináší již více než rok informace o velmi špatných pracovních podmínkách zaměstnanců pošty. Zaměstnankyně a zaměstnanci pošty u přepážek jsou svými vedoucími hnáni k plnění značně nadsazených plánů prodeje produktů tzv. aliančních partnerů pošty, které zahrnují např. pojistné smlouvy, spotřebitelské úvěry, ale i panenky a bublifuky. Nedávno se Česká pošta rozhodla školit své zaměstnance v doporučování vstupu do tzv. druhého pilíře důchodového systému, jehož zavádění skončilo úplným fiaskem.
Zaměstnanci, většinou ženy, jsou manažery nezřídka dlouhodobě zastrašováni a pracují ve stresujícím prostředí, kdy neplnění plánu vede k šikanóznímu vypisování směn, k překládání zaměstnanců na vzdálené pobočky, nebo k stržení až 20% hrubé mzdy zaměstnance. Průměrná mzda v České poště přitom i po zkreslení v důsledku čtvrt milionových platů vedení podniku byla asi o čtyři tisíce korun nižší, než celorepubliková průměrná mzda.
V důsledku obav ze ztráty příjmů a šikany si mnoho zaměstnanců kupuje výše zmíněné produkty na sebe a své rodinné příslušníky. Případ, kdy ředitel pošty pro region Západní Čechy, Ing. Miloslav Mrvík, v e-mailu podřízeným mluvil v souvislosti s neplněním plánů o „nabroušeném noži“ je pouze špičkou ledovce. O urážení, ponižování a verbální agresi ze strany manažerů mluví v diskuzích pod články mnoho pošťáků a pošťaček. Veřejným tajemstvím je také nekompetentnost řady manažerů, něčích „kamarádíčků“, jako třeba Ladislava Tomeše odpovědného za správu majetku, nebo Richarda Soldána, který jako vrchní ředitel divize provozu a logistiky nemá ani dokončené vysokoškolské vzdělání.
Vedle honu za produkty, který se děje na úkor potřeb reálných zákazníků pošty, se v podniku dlouhodobě neřeší také neproplácení přesčasových hodin, nebo nadměrné přetěžování poštovních doručovatelek stohy letáků o váze desítek kilogramů. V důsledku dřívějšího propouštění zaměstnanců a podstavu musí i doručovatelky roznášet zásilky po rozsáhlých rajonech v době svého volna a bez finančního ohodnocení! I kvůli tomu dochází občas k případům, kdy doručovatel zásilku bez pokusu o předání nechá prostě na poště, což samozřejmě poškozuje zákazníky, ale na vině není ani tak nebohý doručovatel jako zlotřilé podmínky, které mu k jeho práci nastavil zaměstnavatel.
Nedávno také vyšlo najevo, že zaměstnancům pošty, zejména řidičům, není v rozporu se zákoníkem práce poskytováno v tropických dnech dostatečné množství tekutin.
Všechny tyto skutečnosti neštvou pouze nás, ale především samotné zaměstnance pošty, kteří se ovšem také umí ozvat. Nově vzniklé odbory, Federace výkonných zaměstnanců České pošty v čele s Miroslavem Prokopem, iniciovaly vznik petice, která žádá příslušné úřady o prověření pracovních podmínek, dodržování zákoníku práce na České poště a o audit smluv s aliančními partnery. 11. července bylo na Generální ředitelství pošty v Jindřišské ulici symbolicky předáno prvních deset tisíc podpisů a sběr dalších pokračuje.
Poměry na České poště se staly rovněž předmětem interpelace poslankyně Parlamentu České republiky, Marty Semelové (KSČM) na bývalého ministra vnitra Kubiceho, který má za stát nad poštou dozor.
Koho ovšem soustavné šikanování a zastrašování zaměstnanců, neproplácení přesčasů a další porušování zákoníku práce na České poště nechává zcela chladným, jsou kromě manažerů z generálního ředitelství také členové dozorčí rady. Mezi nimi najdeme takový výkvět jako bývalého ministra dopravy a poslance Vladimíra Budínského (ODS), dalšího bývalého ministra dopravy, trafikanta Radka Šmerdu (nestraník nominovaný za VV) a stínového ministra financí Jana Mládka (pro změnu za ČSSD).
Je nejvyšší čas vzít do ruky koště a začít na České poště pořádný úklid – vymést z generálního ředitelství, nižších úseků řízení i z „dozorčí“ rady manažerské krysy a modré i oranžové šmejdy, kteří jsou odpovědní za šikanování pracujících za účelem obohacování několika soukromých finančních institucí a pobírání tučných platů a odměn. Lidé musí stát vždycky výše než profit a pokud to na základě protestní petice nebude Rusnokova vláda schopná pochopit, je na místě podpořit zaměstnance pošt v radikálnějších akcích.
Pro více informací navštivte facebookovou stránku odborové Federace výkonných zaměstnanců České pošty – ZDE
Levá perspektiva podporuje požadavky zaměstnanců České pošty – ZDE
Česká pošta, dojná kráva České pojišťovny? – ZDE
Pošta jako propagátorka důchodového tunelu – ZDE
Interpelace poslankyně Marty Semelové (KSČM) ve věci poměrů na České poště – ZDE