Čína staví vesmírnou stanici a plánuje další přímo na Měsíci
Ve čtvrtek 29. dubna vyslala Čína do vesmíru jádrový modul své budoucí vesmírné stanice, čímž zahájila sérii klíčových vysílacích misí majících za cíl do konce příštího roku zkompletovat stavbu celé stanice.
Modul Tianhe bude sloužit jako řídící a kontrolní stanoviště vesmírné stanice Tiangong, k jehož výbavě patří spojovací uzel umožňující zakotvení až tří kosmických lodí pro krátký a dvou lodí pro dlouhodobější pobyt, uvedl Bai Linhou, zástupce hlavního tvůrce vesmírné stanice v Čínské akademii vesmírných technologií (CAST).
Tianhe měří na délku 16,6 metrů, maximální průměr je 4,2 metry a celková váha 22,5 tuny. Jde o největší vesmírnou stanici, kterou kdy Čína vyrobila. Vesmírná stanice bude mít podobu písmene T s jádrovým modulem uprostřed a laboratorními kapsulemi po obou stranách. Každý z modulů bude mít přes 20 tun. Když budou u stanice zakotveny dvě vesmírné lodě – jedna s posádkou a druhá s nákladem, může váha celého komplexu dosáhnout bez mála sto tun.
Stanice bude operovat na nízké oběžné dráze ve výšce od 340 do 450 kilometrů nad Zemí. Její navrhovaná životnost je 10 let, ale odborníci věří, že při odpovídající údržbě a pravidelných opravách může vydržet pracovat i 15 let.
„Naučíme se, jak složit, řídit a udržovat velkou vesmírnou stanici na oběžné dráze a budeme usilovat, abychom z Tiangongu vytvořili špičkovou vesmírnou laboratoř umožňující dlouhodobý pobyt kosmonautů a rozsáhlé vědecké, technologické a aplikační experimenty,“ uvedl Bai.
Stanice přispěje k mírovému rozvoji a využití vesmírných zdrojů prostřednictvím mezinárodní spolupráce a umožní obohatit technologii a nabýt zkušenosti pro budoucí čínský výzkum hlubšího vesmíru.
V březnu podepsala Čína a Rusko dohodu o společné výstavbě mezinárodní vědecké stanice na povrchu Měsíce nebo na oběžné dráze kolem něj. Podle Čínského národního úřadu pro vesmír (CNSA) bude tato základna postavena na jižním pólu Měsíce a budou ji moci využívat i jiné státy.
„Projekt představuje rozsáhlou vědeckou experimentální základnu umožňující dlouhodobé autonomní fungování,“ dodal k tomu generální ředitel ruské agentury Roscosmos Dmitrij Rogozin. Časový harmonogram její výstavby zatím nebyl zveřejněn.
Vědci se budou moci na stanici věnovat výzkumným aktivitám, průzkumu měsíčního povrchu, pozorování vesmíru z Měsíce, základnímu výzkumu i technickým ověřovacím studiím.