Činnost právní poradny na stránkách Levé perspektivy
Právo v dnešní době zásadním způsobem ovlivňuje každodenní život člověka, v současné kapitalistické společnosti se však z poskytování právní pomoci stává čím dál více “zboží”, jehož kvalita je často přímo úměrná velikosti klientovy peněženky.
Občanské sdružení Levá perspektiva, jehož činnost se soustředí především na aktivity na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze, se v souladu se svým posláním rozhodla provozovat bezplatnou právní poradnu jako jednu z forem pomoci určenou především běžným, neprivilegovaným lidem, jako např. zaměstnancům, nájemníkům a obětem exekucí, tj. takovým občanům, kteří jsou, řečeno právnickou terminologií, slabší stranou právních vztahů. Tito lidé jsou vystaveni zvýšenému tlaku vlastníků kapitálu, zaměstnavatelů, vlastníků nemovitostí apod. k prosazení svých vlastních zájmů v právních vztazích, mnohdy bez ohledu na právní úpravu. Je třeba rovněž vzít v úvahu, že silnější strana má obvykle dostatek prostředků na zajištění kvalitní právní pomoci k obraně svých zájmů, zatímco přístup slabší strany k právní pomoci je často v důsledku omezených prostředků limitován. Jedním z důležitých prvků obrany slabší strany je adekvátní právní informovanost o jejích právech a povinnostech v právních vztazích, resp. dostatečné právní vědomí. K tomu by v rámci možností měla přispět i naše právní poradna.
V současné době hlavní a nejrozsáhlejší formou činnosti bezplatné právní poradny je zodpovídání jednotlivých právních dotazů, pramenících obvykle z konkrétních právních vztahů tazatelů. Zaměřujeme se na ty nejčastější právní otázky, které řeší obyčejní lidé, především pracovně právní vztahy a otázky zaměstnanosti, vztahy upravené občanským zákoníkem – nájemní, kupní a jiné smlouvy a oblast exekucí. Dále se soustředíme na řešení problémů při správních řízeních na úřadech. Cílem je poskytnout tazatelům základní informace o dané právní úpravě, jejich právech a povinnostech v daném vztahu, či jim poskytnout určité vodítko ohledně možností řešení určitého právního konfliktu. Nejčastější dotazy, které právní poradna dosud vyřizovala, se týkaly oblasti pracovního práva, včetně zaměstnanosti, což není nijak překvapující s ohledem na její zaměření. V rámci oblasti pracovního práva se dotazy týkaly především otázek souvisejících s dočasnou pracovní neschopností či jiných překážek v práci, výpovědi, odstupného, podpory v nezaměstnanosti, pracovní doby, přestávek a práce přesčas. Další nejčastější dotazy se týkaly oblasti, ve které počet případů narostl i v souvislosti s ekonomickou krizí, tj. dluhů a z nich pramenících exekucí . Dále právní poradna zodpovídala dotazy z oblasti práva sociálního zabezpečení a správního práva. Právní tým Levé perspektivy se snaží zodpovědět dotaz co nejúplněji, je však zároveň třeba, aby tazatel specifikoval svůj dotaz co možná nejkonkrétněji, a pokud možno s vylíčením všech relevantních skutkových okolností. V mnoha případech může již pouhá rada účinně pomoci v řešení určitého právního problému, právní poradna však z pochopitelných důvodů nemůže nahradit služby profesionálních právníků, např. při řešení složitějších právních problémů, či při zastupování v právních věcech. Je rovněž třeba si uvědomit, že na řešení některých právních otázek může být vícero právních názorů. Právní poradna jako bezplatná právní služba za poskytnuté právní informace neodpovídá, byť její snahou je podat co možná nejpřesnější odpověď. Až na výjimky není rovněž posláním právní poradny, určené určité cílové skupině osob, odpovídat na dotazy ohledně právních vztahů ryze, či převážně komerčního charakteru (obvykle z oblasti obchodního práva apod.).
Protože Levá perspektiva je občanským sdružením, jehož posláním je aktivní ochrana sociálně slabých a vyloučených, jsou další z témat této poradny i právní rady pro aktivisty. V této oblasti zatím právní poradna připravila několik článků o základních politických právech, či základních právech osob při zadržení či předvedení policií.
Právní poradna rovněž informuje o nových zajímavých článcích a judikatuře v daných právních oblastech.
Na webu Levé perspektivy lze dále nalézt základní zákony, týkající se předmětných právních oblastí, užitečné rady obsahují rovněž příručky “Jak si počínat v kontaktu s policistou a strážníkem”, “Jak se bránit v pozici zaměstnance”, “Jak být pacientem v České republice a zachovat si důstojnost”.
Do budoucna plánuje právní poradna dále rozšiřovat svou činnost. Postupně byste na jejích stránkách měli nalézt informace a rady v dalších právních oblastech a institutech, dotýkajících se zejména života běžných lidí, zaměstnanců apod., např. o tom, jak fungují odbory, nebo články na téma autorských práv v dnešní době a další zajímavé a užitečné články.
Potřeba právní pomoci vzrůstá rovněž s častými změnami v různých právních odvětvích, a v poslední době také se vzrůstající tendencí k “formalizaci” a “profesionalizaci” práva, která je ostatně patrná i z nového občanského zákoníku. V důsledku rekodifikace občanského práva byly mj. zcela jinak pojaty mnohé dlouhodobě užívané instituty, právo se vrátilo k původním výrazům apod. Pro běžného občana se tak právo, které upravuje instituty, s nimiž se běžně potkává v každodenním životě, může stát ještě méně srozumitelnějším a pochopitelnějším. Může trvat i několik desetiletí, než nové právní úpravě laická veřejnost přivykne. I z tohoto důvodu byste na stránkách právní poradny měli postupně nalézt informace o vybraných novinkách spojených s novým občanským zákoníkem.
Budeme rádi, pokud na stránkách právní poradny naleznete užitečné informace a cenné rady, které Vám pomohou k lepší orientaci ve spleti právních vztahů, nebo které Vás nasměrují k určitému způsobu řešení vašeho právního problému.