Člen vedení Levé perspektivy: Věnujeme se České poště, bezdomovectví, Romům a dalším aktivitám
Levá perspektiva vznikla v roce 2013. „Jako určitá předělávka organizace, která existovala už od roku 2009, tou byla Nová antikapitalistická levice. Jednalo se o projekt, který počítal se spojením několika malých skupin radikální levice a jednotlivců mimo tyto skupiny,“ vzpomíná zakladatel a člen vedení Levé perspektivy Nikola Čech. V Levé perspektivě dali přednost posílení konkrétních aktivit.
Smyslem Nové antikapitalistické levice bylo podle jeho slov spojit se – tehdy se totiž především západní svět dostával do ekonomické a politické krize, což zasáhlo i Českou republiku. „Česká parlamentní levice na to nedokázala adekvátně reagovat, přišlo nám, že je rozštěpená a slabá. A chtěli jsme věci měnit. Inspirovala nás Francie, kde byl pokus spojit odbory, organizace hájící migranty, ženské organizace, radikální trockistickou levici a další do Nové antikapitalistické strany,“ říká Nikola Čech.
„Vytkli jsme si několik cílů, jeden z nich byl vytvořit radikální levicovou stranu, která by byla schopna přijít s antikapitalistickým programem a aktivistickým pojetím politiky, tedy něco, co v hlavních českých levicových stranách – ČSSD a KSČM – není. Nenašli jsme ale v tuto chvíli sociální základnu, o kterou by se opírala, ani politikou poptávku,“ uvádí.
Proto aktivisté tento záměr pro tuto chvíli opustili. „V Levé perspektivě jsme opustili prioritu vybudování strany, dali jsme přednost posílení aktivit na konkrétních polích, třeba antifašismu nebo boji proti sociálnímu vyloučení,“ říká Nikola. „Provozujeme třeba právní poradnu pro lidi v nouzi či pro zaměstnance, snažíme se posílit publicistickou práci. Angažujeme se i v konkrétních aktivitách,“ doplňuje.
Tíživé postavení zaměstnanců České pošty
Levá perspektiva se věnuje třeba postavení zaměstnanců České pošty – spolupracuje při tom s dalšími organizacemi a jednotlivci, například organizací ProAlt nebo odbory. „Snažíme se pomoci lidem, kteří aktuálně bojují proti útlaku, šikaně a porušování sociálních práv. Dřív než řada hlavních médií jsme upozornili na to, že zaměstnanci – místo, aby se naplno věnovali poštovní agendě – jsou obchodními dealery různých obchodních partnerů České pošty,“ uvádí.
„Když se jim nepodaří uzavřít úvěrové nebo pojišťovací smlouvy, podle produktových plánů, jsou kráceni na pohyblivé složce mzdy,“ říká. Levá perspektiva se zapojila například do happeningu před hlavní budovou České pošty. „Upozornili jsme i na problémy poštovních doručovatelek, které nosí těžké balíky plné nejen dopisů a balíků, ale i letáků. Tím pádem chodí po ´rajónu´ déle, ale nemají zaplacené přesčasy,“ upozorňuje.
„O problému dáváme vědět médiím, sháněli jsme i podpisy pod petici Federace výkonných zaměstnanců České pošty. Celkem jich nakonec bylo sesbíráno více než 10 tisíc a konalo se i veřejné slyšení v Senátu. Petice upozorňuje státní orgány na alarmující situaci a nabádá k nápravě. Napsali jsme i dopis ombudsmance Anně Šabatové,“ říká Nikola.
Bezdomovectví, dopad reforem na ženy, pomoc Romům…
Levá perspektiva se věnuje kupříkladu i problematice bezdomovectví. „Naše liberecká skupina stála třeba u znovuobnovení aktivit Food not bombs – Jídlo místo zbraní. Tato iniciativa získává potraviny, které se zadarmo distribuují v určitý čas potřebným,“ říká. V neděli 9. března pořádala Levá perspektiva seminář k Mezinárodnímu dni žen, kde se diskutovaly například dopady pravicových reforem na ženy, nebo genderové hledisko soutěží tipu Miss Univerzita Karlova.
Levá perspektiva se také jasně vymezuje proti neonacistům. Její členové se účastní shromáždění proti nim a brání Romy z vyloučených lokalit. V České republice (například v Krupce), i v zahraničí (například v Drážďanech). Zástupkyně Levé perspektivy se začátkem května zúčastnila pietní akce v Letech u Písku, v červnu zase proběhne vzpomínkový výlet do Lidic. Akcí se prostě pořádá mnoho.
I letos se uskuteční třeba letní Antikapitalistický kemp – tentokrát od 31. července do 3. srpna, na Liberecku. Důležitým tématem kempu budou mezinárodní otázky. „Budeme se bavit o tom, jak může radikální levice měnit věci na nadnárodní a mezinárodní úrovni, a samozřejmě se budeme věnovat i dalším tématům, které zatím nechci prozrazovat,“ uzavírá Nikola Čech.