Deklarace 6. kongresu latinskoamerického rolnického hnutí Via Campesina
Na Mezinárodní den rolnických bojů 17. dubna se v ulicích Buenos Aires konal pochod od americké ambasády symbolizující imperialismus k sídlu Argentinské asociace pro venkov, symbolu domácího agrobyznysu. Organizátoři pochodu představili níže zveřejněné závěrečné prohlášení 6. kongresu latinskoamerické koordinace venkovských organizací (CLOC-Via Campesina). Dokument představující výsledek osmidenní debaty představili zástupci shromáždění mládeže CLOC.
„Každý člověk září svým vlastním světlem. Žádné dva plameny si nejsou podobné. Jsou plameny velké a malé, plameny všech barev. Někteří lidé hoří tak, že sotva plápolají ve větru, zatímco jiní jsou ohněm, který naplňuje okolí jiskrami. Některé bláznivé plameny ani nepálí ani nedávají světlo, ale jiné září tak ohnivě, že se do nich nelze bez mžourání ani podívat, a když k nim přistoupíte, začnete sami hořet“. (Eduardo Galeano)
„V Argentině, domově Che Guevary, Evity, Mercedes Sosa, 200 let po kongresu svobodných lidí svolaných Artigasem, který spustil první agrární reformu v Latinské Americe, 10 let po porážce FTAA na Mar del Plata dnes my svoláváme 6. latinskoamerický kongres venkovských organizací.
Jsme CLOC-VC, organizace rolnických mužů a žen, původních obyvatel, potomků Afričanů a zemědělských dělníků.
CLOC je oheň, světlo a akcí hnutí Via Campesina v Latinské Americe. My sami vycházíme z pětisetletého odporu původního, rolnického, černošského a lidového odporu, který shromáždil historické rolnické hnutí a další nová, rostoucí hnutí jako odpověď na rozkladné procesy zapříčiněné neoliberální politikou.
Shromáždili jsme sílu a zkušenosti z boje a představujeme návrhy pro nová politická hnutí, které zdůrazňují, že zemědělská otázka je celospolečensky důležitá a jako taková musí být součástí naši alternativy a strategie získání lidové moci.
Náš kongres se odehrál v době, kdy se [společenské] kontradikce a třídní boj odráží v útocích kapitálu v podobě vytváření nových válek, útlaku a komplotů proti lidovým zájmům. Jsme například svědky přímých útoků proti Venezuele označované jako riziko pro bezpečnost Spojených států, ale také dalších strategií destabilizace využívaných velkými mediálními, obchodními a finančními skupinami s cílem podkopat suverenitu našich národů a zabránit pokrokovým vládám regionu něco změnit.
Uznáváme výhody regionálního a celokontinentálního sjednocování v podobě UNASUR, ALBA, MERCOSUR a CELAC, a proto 6. kongres vítá solidaritu a jednotu Latinské Ameriky a zemí Karibiku, které podporují pozice Kuby a odsuzují americkou blokádu a kampaně proti jejímu lidu. Tento přístup nás pobízí pokračovat i nadále v budování velké vlasti Bolívara, San Martína, Mártího, Sandina a Chaveze.
Odmítáme patriarchát, rasismus, sexismus a homofobii. Bojujeme za demokratickou a participační společnost bez vykořisťování, diskriminace, útlaku a vyloučení žen a mladých lidí. Odmítáme všechny formy domácího, sociálního, pracovního a institucionálního násilí na ženách.
Pozvedáváme vlajku našich ženských kolegyň: rolnický a lidový feminismus je součástí našeho strategického horizontu socialistické přeměny společnosti. V centru našich priorit zůstává posílení našich organizací zejména na úrovni řadových členů. Jsme odhodláni posílit účast a zapojení mladých lidí do všech organizačních procesů.
Opět trváme na integrální a lidové zemědělské reformě, na rolnickém a původním zemědělství jako základním prvku naší cesty k potravinové suverenitě a záchraně planety, k zajištění přístupu k půdě a vodě pro ženy, mladé lidi a bezzemky a zajištění obnovy teritorií využívaných původními obyvateli a lidmi afrického původu. Bojujeme za uznání sociální funkce půdy a vody, za zákaz všech forem spekulace a kšeftování s půdou, které tyto funkce narušují.
Jsme odhodláni pokračovat v obraně a udržení našich rolnických a původních semen a odrůd a jejich záchraně v rukou komunit tak, aby se mohly rozmnožit a rozšířit pomocí našich rolnických systémů. Budeme tvrdě bojovat proti všem formám privatizace a přivlastňování semen, odrůd a všech forem života.
Musíme porazit model zemědělství postavený na agro-korporacích podporovaný mezinárodním finančním kapitálem, který stojí na geneticky manipulovaných monokulturách, masivním využívání jedů a vyhánění rolníků z venkova. Tento model je zodpovědný za potravinovou, ekologickou, energetickou a urbanizační krizi.
Vyzýváme všechny lidi, aby pokračovali v boji za svět bez geneticky manipulovaných organizmů a jedů v zemědělství, které škodí a zabíjejí naše národy i matku Zemi. Společně s dalšími budeme bránit nadměrnému využívání půdy, těžbě a všem megaprojektům, která ohrožují naše prostředí.
Oslavujeme úspěch hnutí Via Campesina, když dostalo Deklaraci práv rolníků na půdu Rady Spojených národů pro lidská práva, a požadujeme po vládách, aby se k naší pozici připojily. Vyzýváme naše organizace, aby z deklarace učinily nástroj v boji lidí z venkova. V budoucnu se stovky dětí sejdou na 1. dětském kongresu, aby předaly svůj vzkaz v zájmu míru a ochrany naší planety.
Naše děti jsou budoucnost a přítomnost pak žhne silou mladých lidí. Našimi hlavními nástroji jsou schopnost tvořit, vzdělávat, spojovat a mobilizovat ve prospěch jednoty mezi rolníky, původními obyvateli, potomky Afričanů, zemědělskými i průmyslovými dělníky, studenty a lidovými organizacemi a zorganizovat sílu schopnou dosáhnout změn, o které usilujeme. Žijeme v mimořádné době charakterizované novým poměrem sil mezi kapitálem, vládami a lidovým odporem. Imperialistický kapitál se nachází pod nadnárodní kontrolou finančních institucí. My se tak musíme upínat k socialismu jako jedinému systému schopnému docílit suverenity našich zemí a zdůraznit hodnoty solidarity, internacionalismu a spolupráce mezi národy.
Proti kapitalismu, za suverenitu našich národů: Boj sjednocené Ameriky pokračuje!
Překlad ze stránek viacampesina.org