DEKLARACE SHROMÁŽDĚNÍ SOCIÁLNÍCH, MÍROVÝCH A EKOLOGICKÝCH HNUTÍ NA SVĚTOVÉM SOCIÁLNÍM FÓRU 2021
Na počátku nového desetiletí si pandemie Covid-19 stále vyžaduje životy a devastuje ekonomiky globálně. Dopady viru a zhoršující se klimatická krize zvyšují všude sociální nerovnosti. Boj proti oběma krizím je boj o přežití lidstva, o naše životy a živobytí, za slušnost a lidskost. Tento rok je zásadní pro řešení obou krizí.
V minulosti akcentovala lidová hnutí potřebu systémové změny; zlepšit životy milionů, zejména marginalizovaných většin. Například hnutí dělnická, ženská, mládeže, za sociální spravedlnost, boj proti otroctví a proti rasismu, za osvobození, za mír, za životní prostředí, ekologická, rolnická a domorodá hnutí mnohokrát dosáhla svými boji historických změn.
Dnes musíme spojit síly, abychom vytvořili ještě silnější hnutí, protože kromě starých problémů způsobených škodlivými vztahy mezi lidmi a přírodou, kapitalismem, patriarchátem, rasismem a kolonialismem čelíme ještě větším výzvám. Hluboké a mnohostranné krize dneška jsou charakterizovány extrémní koncentrací bohatství a moci, nejistotou práce a obživy, selháním systému veřejného zdraví, autoritářskou a často militaristickou reakcí na pandemii covidu a manipulací pomocí starých i nových informačních technologií.
Řešení lze nalézt a realizovat jen kombinací akcí na různých úrovních činnosti: od místních až po globální. Změny by měly přicházet zdola, podporovány lidmi a jejich organizacemi. V této souvislosti si musíme uvědomit, že všechny naše tematické oblasti jsou vzájemně propojeny: míru nelze dosáhnout bez ochrany životního prostředí a hospodářské vztahy nelze obnovit bez sociální spravedlnosti; prostředí nelze zachovat bez radikální změny společenského vědomí a míru nelze dosáhnout bez sociální spravedlnosti a transformace našeho peněžního systému. Jinak by jednostranný motiv moci a zisku poškodil zájmy všech.
Proto jsme odhodláni budovat široké hnutí pro sociální, ekologické, ekonomické a politické změny založené na rovnosti, uznávající práva Země i přírody a participační demokracie komunit jako základní hodnoty. Spojením různých iniciativ chceme řešit každodenní obavy obyčejných lidí, abychom zabránili tomu, aby lidstvo zažívalo devastační války, hlad a ekologické katastrofy.
Důležité jsou místní iniciativy ve venkovských i městských komunitách, které místním obyvatelům umožňují převzít kontrolu nad půdou, bydlením a jinými zdroji. To umožňuje přístup k obživě umožňující ”buen vivir” – dobrý život. Takovými iniciativami jsou potravinová soběstačnost a agroekologie, vzájemná pomoc, která si má navzájem pomáhat v době krize i v lepší budoucnosti, na venkově i ve městech a budovat demokratické ekonomické formy spolupráce k posílení místních ekonomik.
Za tímto účelem se hnutí účastnící se Světového sociálního fóra 2021 rozhodla založit pro nadcházející budoucnost GLOBÁLNÍ PROGRAM SPOLEČNÝCH AKCÍ, počínaje mobilizacemi na konci dubna a v prvních květnových týdnech, požadující všeobecné odzbrojení pro sociální spravedlnost a ekologickou transformaci a zdůrazňující tyto požadavky:
- Všeobecné příměří ve všech vojenských konfliktech, radikální snížení veškerých vojenských výdajů, všeobecné jaderné odzbrojení a radikální snížení velké spotřeby energie na obyvatele.
- Ochrana života všude prostřednictvím bezplatného přístupu k vakcínám a lékům na covid-19 a stejně kvalitním zdravotním službám pro všechny. Boj proti firemním patentovým právům, která vedou k jistému zdravotnímu apartheidu. Podpora komunitních řešení pandemie. Ochrana divoce žijících živočichů, aby se zabránilo vzniku nových virů a budoucích pandemií.
- Konec úsporných opatření, zejména omezování veřejných služeb, sociálního zabezpečení a dobrých životních podmínek, zrušení nelegitimních dluhů, soukromých i veřejných, na globálním Jihu i na globálním Severu!
- Stop komodifikaci veřejných statků, vody, živočichů, rostlin, potravin, lesů, vodstev, pláží, minerálů, ale také pracovních podmínek, vzdělání, zdraví, kultury a přírody!
- Ekonomika musí reagovat na legitimní potřeby jednotlivců, nikoli na zisk. Proto: ne nespravedlivým dohodám o volném obchodu. Podporovat transformační ekonomiku, fair obchod a vzájemně výhodné mezinárodní dohody místo výprodejů zvaných „volný obchod“ a investičních režimů ve prospěch investorů a bohatých zemí.
- Ne podněcování strachu a nacionalistické identity a šíření rasistické či náboženské nenávisti a xenofobie proti obětním beránkům a vytváření obrazů nepřítelé, jež vedou k novému scénáři studené války! Ne sankcím coby ekonomickému nástroji pro vojenské akce.
- Stop represi ze strany států a soukromých milicí proti sociálním hnutím a obráncům území, přírody a lidských práv při respektování demokratického práva na pokojný nesouhlas. Odsoudit vraždy aktivistů v oblasti životního prostředí a práv a požadovat spravedlnost.
- Podpora ekologické demokracie a participace v komunitě a práva na sebeurčení pro všechny národy, včetně komplexní emancipace například rozvojem potravinové suverenity a agroekologie, zejména domorodých komunit, žen a všech utlačovaných národů.
- Zvláštní pozornost a podpora migrantům vytvářením azylových měst po celém světě a zvláštních regionálních komisí na ochranu jejich práva na mobilitu.
- Demokratizace prostoru pro vědeckotechnický výzkum, kulturní vyjádření v umění, vědách a tradiční zdravotní péči, včetně zrušení duševního vlastnictví a patentových režimů.
- Sociální a ekologická transformace k důstojnému životu drobných zemědělců, řemeslníků a průmyslových dělníků s navázáním vzájemně výhodného vztahu mezi venkovskou a městskou ekonomikou. Rozvíjet a využívat udržitelné technologie pomocí obnovitelných energií pod demokratickou správou.
- Ochrana práva všech národů na svrchovanost a sebeurčení, zejména obyvatel Západní Sahary a Palestiny.
- Naléhavé přijetí mezinárodního paktu o dodavatelských řetězcích, který uloží nadnárodním společnostem povinnost prosazovat pracovní právo, sociální a ekologické standardy.
- Plná solidarita s aktivisty, kteří čelí represím všude, na Západě a na Východě, na Severu a na Jihu.
Zejména chceme navrhnout všem hnutím účastnícím se Světového sociálního fóra 2021 a všem ostatním po celém světě, aby od 17. dubna do 1. května 2021 spoluorganizovaly akční období pro mír, sociální a ekologickou spravedlnost a transformaci:
- dubna – Mezinárodní den rolnických bojů,
- dubna – Mezinárodní den matky Země,
- dubna – Mezinárodní den Černobylu
- dubna – Globální dny akcí proti vojenským výdajům (GDAMS), včetně mezinárodních protestů proti vojenským základnám
- května – Svátek práce: za společensky spravedlivou a důstojnou práci
V tradici opozice proti davoskému fóru vyhlašujeme 15. 5. jako Den všeobecné mobilizace za právo na zdravotní a sociální ochranu, jež by čelila neoliberální agendě Světového ekonomického fóra, které se koná ve dnech 25. – 28. května v Singapuru.
Navrhujeme také, abychom spojili úsilí při dalších příležitostech, jako:
- březen – Mezinárodní den práv žen
- dubna – Světový den zdraví
- června – Světový den životního prostředí
- srpna – Den Hirošimy
- září – Mezinárodní den bezpečných potratů
- října – Mezinárodní den nenásilí, výročí narození Gándhího
- října – Světový den důstojné práce
- října – Den potravin OSN
- listopadu – Národní den černošského uvědomění v Brazílii
- listopadu – Mezinárodní den solidarity s palestinským lidem.
Kromě akčních dnů a týdnů se budeme věnovat společnému vytváření organizací a sítí sledujících řešení problémů vyjádřených v této deklaraci. Obzvláště vítáme pokračující koordinaci vzdělávací spolupráce na podporu Globálního programu společných akcí. Rovněž vítáme staré i nové iniciativy zaměřené na konvergenci na všech úrovních od místních čtvrtí po globální sítě. Jsme připraveni spojit se v různosti a hrát historickou roli, kterou naše doba vyžaduje.
Přijato podepsanými organizacemi a účastníky Shromáždění sociálních, mírových a ekologických hnutí Světového sociálního fóra 2021.
30. ledna 2021
(Přeložil Miroslav Prokeš)
Podpisy:
Organizace:
06600 Plataforma Vecinal y Observatorio de la Colonia Juárez, Mexico
Activists for Peace, Sweden
AFAPREDESA – Association of the Families of Sahrawi Prisoners and Disappeared, West-Sahara
AlfaQuebec Projetos Sociais – Grupo Sistemas Complexos e Inteligência Coletiva, Quebec, Canada
Andrea Fernandez, Mexico – RADIO EDUCACION-UACM-UNAM
Association des Familles des Prisonniers et Disparus Sahraouis-AFAPREDESA, Sahara Occidental/Western Sahara
ATTAC Hungary Association, Hungary
Central and Eastern European Alliance for the Solidarity with the Saharawi People, Budapest, Moscow, Ljubljana
Coletivo Pluriverso, Chile/Brasil
Coletivo resistência e Luta no Judiciário, Brazil
Coletivo Mudar o Sistema Não o Clima, Brasil
Comida no bombas, México
Culture of Peace, Germany
Confederación Intersindical, Spain
Confederación Nacional de Cooperativas para la Emancipación, Mexico
Centro de Estudios Estratégicos Nacionales, Mexico
Defraudados en Santander México, Mexico
Dynamique Sociale Sahraouie – Sahara Occidental/Western Sahara
ECOMUNIDADES, Red Ecologista Autónoma de la Cuenca de Mexico
Fórum Nacional da Sociedade Civil em Comitês de Bacias Hidrográficas, Brazil
Frente Amplio Sindical Unitario FASU, Mexico
Fundación Latinoamericana de Apoyo al Saber y a la Economía Popular, Mexico
Grupo de los Cien, Mexico
Grupo de Investigación y Editorial Kavilando, Colombia
Grupo para promover la educación y el desarrollo sustentable, A.C., Mexico
Hariram Murthy, India
HunabKu, Mexico
Instituto Cidades Sustentáveis, Brazil
Instituto de Geografía para la paz AC (IGP/Geopaz),México
Instituto Mexicano de Gobernanza Medioambiental AC, Mexico
Intersindical Valenciana, Spain
Le Cinque Stagioni cooperativa social, Italia
LATINDADD, Peru
Movimiento de Cristianos Comprometidos, México
Organization of non Violence in Western Sahara, Western Sahara
Pražské jaro 2 – síť proti pravicovému extremismu a populismu, Evropa
Red de la Esperanza, México
Rede Brasileira de Educação Ambiental, Brasil
Rede de Educação Ambiental do Rio de Janeiro, Brasil
Red Universidad y Compromiso Social de Sevilla, Spain
Sectorial Ecosocialist APS / PSOL, Brazil
SEFRAS – Serviço Franciscano de Solidariedade, Brazil
Sindicato de Telefonistas de la República Mexicana, Mexico
Spojenectví práce a solidarity, Česko
Subaltern Voices.org, México
The Jus Semper Global Alliance, United States
Toxisphera Associação de Saúde Ambiental, Brasil
Transform!Danmark, Denmark
Tribunal internacional de conciencia de los pueblos en movimiento (TICPM) y prevención, capacitación y defensa del migrante, a.c, Mexico
UJSARIO – Saharawi Youth Union, West Sahara
UNEGRO – Black Union for Equality of Brazil, Brazil
Vasudhaiva Kutumbakam Network – Comprehensive Democracy Forum, Finland-India-Nepal-Sweden
Women’s Collective, India
Jednotlivci (organizace uvedeny jen kvůli identifikaci podepsaných)
Alexandre Braga, Brazil – Unegro Brasil
Ajay K Jha, India
Azril Bacal Roij, Sweden – Amigos de la Tierra-Uppsala, IPB, IRIPAZ
Deo Kumari Gurung, Nepal – South Asian Dialogues on Ecological Democracy (SADED-Nepal)
Bachir Moutic, Sahara Occidental – AFAPREDESA
Cecilia Casin – Red humanista por la renta básica universal
Carlos Tiburcio, Brazil – IPS Inter Press Service / CI-FSM
Dorothy Guerrero, UK – Global Justice Now
Eduardo Missoni, Italy – saluteglobale.it
Eduardo A. Rincón-Mejía, Mexico – Autonomous University of México City
Enrique Leff, Mexico – Union de Cientificos Comprometidos con la Sociedad (UCCS)
Flor Mercedes Rodriguez Zornoza, Mexico – Universidad Autónoma de la Ciudad de México
Francine Mestrum, Belgium
Giselle el Raheb, France – Mouvement de la Paix
German Niño – Corporacion Ciase – Latindadd – Fospa
Henning Zierock, Germany/Int’l – Culture of Peace
Henry Mora Jiménez, Costa Rica – Universidad Nacional de Costa Rica
Hugo Moyano – Red Humanista por la Renta Basica Universal
Jan Kavan, Česko – Association of Labour and Solidarity (SPaS)
Janos Debreceni, Hungary- ATTAC/MTF
Jennifer Lingerfelt de Araujo Carneiro, Brazil – Ação popular socialista
José Enrique González Ruiz, Mexico – Profesor de la UNAM
José María Bilbao Rodríguez, México
Juliana Rosa, Brazil – Fórum Popular da Natureza – Núcleo Bahia
Katie Conlon, USA – Portland State University
Kai Vaara, Finland
Laura Beatriz Teresa Collin Harguindeguy, Mexico – COLTLAX
Leo Leguizamón, Argentina – RHRBU – Red humanista por la renta básica universal
Luis Gabriel Valencia y Mulkay, Mexico
M Teresa La Valle, Argentina – UNTREF/ULP/SADAF
Marko Ulvila, Finland – Finnish Social Forum
Marta Benavides, El Salvador – SIGLO XXIII
Maria Solis y Rodreguez, México PRECADEM, A.C.
Matyas Benyik, Hungary – member of the Organizers for the Left (SZAB)
Miguel Valencia, Mexico – ECOMUNIDADES, Red Ecologista Autónoma de la Cuenca de México
Miguel Alvarez, México – SERAPAZ
Mira Shiva, India – Initiative for Health & Equity in Society
Mirek Prokeš, Česko – UNITED for Intercultural Action
Miroslav Prokeš, Česko – Defence for Children International / Czechia
Monica Romero, Colombia – Red transfronteriza de arte, educación y autogestión
Patricia Gutiérrez Otero López, Mexico – Descrecimiento México
Péter Farkas, Hungary- Karl Marx Society
Ritu Priya, India – Health Swaraj
Rafael Huacuz Elías, México – Universidad Latina de América
Rahma Hassan. USA – Never Again
René Coulomb, Mexico – Taller de Urbanismo Ciudadano
Roberto Villa Rosales, Mexico
Soledad Rojas Ruiz, Chile – CEAAL Chile, GAFA, ONG Caleta Sur
Tord Björk, Sweden – Aktivister för fred
Uma Shankari Naren, India – Swadeshi Trust
Uddhab Pyakurel, Nepal -Nepal Social Forum
Vera Zalka, Hungary – ATTAC Hungary
Vijay Pratap, India – Samaajwaadi Samaagam
Ville-Veikko Hirvelä, Finland – New Wind Association
Vivek Babu Girija, India- M S Swaminathan Research Foundation & Promote Linguistic Equality Platform
Yogendra Vijay Dahal, Nepal – Environmental Coalition
Zeno Bernhard, France – Attac
Dokumenty použité v procesu vytváření deklarace:
- Obdržené podněty k deklaraci
- Deklarace Střední a Východní Evropy pro Shromáždění socíálních hnutí WSF
- Příspěvek brazilského Lidového fóra pro přírodu k tématu WSF 2021 Klima, ekologie a životní prostředí (ve 4 jazycích)
- Ville-Veikko Hirvelä: návrh pro World Social Forum
- Návrh mimořádné mobilizace paralelní ke Světovému ekonomickému fóru v květnu 2021
- Stanovisko konference Evropské/Pražské jaro 5. a 6. 12. 2020 (mobilizace pro WSF 2021)