Drahý benzín a prázdné pumpy sužují jihovýchod USA
Průměrná cena benzínu v americe vystoupla v posledních dnech na 33 dolarů za galon, což je nejvyšší cena od roku 2014. Stalo se tak po uzavření velkého ropovodu, k němuž došlo po kybernetickém útoku.
V pondělí 10. května Americké automobilová asociace (AAA) předpověděla, že ceny během týdne porostou, neboť muselo dojít k zavření ropovodu Colonial Pipeline, který zajišťuje asi 45 % veškerých dodávek na americké východní pobřeží. Podle mluvčí AAA Jeanette McGeeové „bude mít uzavření ropovodu dopad jak na zásobování, tak na ceny, ale tento dopad se bude lišit místo od místa.“
Nedostatek pohonných hmot na jihovýchodě USA způsobený uzavřením Colonial Pipeline byl výrazně prohlouben vznikem nákupní horečky a snahou mnoha lidí vytvářet si zásoby benzínu. Ve středu bylo bez benzínu 28 % benzínových stanic v Severní Karolíně, 17 % v Georgii a 17 % ve Virgínii.
„Dlouhé fronty, ostrá slova řidičů a pumpy bez benzínu teď zažívají nešťastní motoristé od předhůří v Alabamě po Chesapekský záliv.“. Nervózní řidiči vysávají celé pumpy a prohlubují nedostatek benzínu v 11 státech USA, uvedl ve čtvrtek The Washington Post. Koncem týdne bylo bez benzínu už 12 tisíc čerpacích stanic. Stovky dalších zavedly omezení na množství nakoupeného paliva.
The Colonial Pipeline Company prohlásila, že od středy v pět odpoledne začala po skoro šesti dnech od uzávěrky obnovovat fungování dopravního systému. „Po obnově to ale ještě bude několik dní trvat, než se výše dodávek vrátí k normálu,“ uvedla společnost s tím, že bude dopravovat tolik benzínu, motorové nafty a leteckého petroleje, kolik bude z hlediska bezpečnosti možné.
Bílý dům dočasně povolil výjimky z přepravních náležitostí, aby společnost mohla přepravovat palivo. Prezident Joe Biden také vydal exekutivní příkaz, kterým se posiluje obrana před hrozbami vůči kybernetické bezpečnosti.