Družstva a digitální transformace Latinské Ameriky
Dne 22. listopadu se konal virtuální workshop s cílem podniknout kroky k digitalizaci družstev rodinných farmářů prostřednictvím pilotních plánů, které budou realizovány ve dvanácti členských zemích Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC).
Programová ředitelka pro trojstrannou spolupráci Jih-Jih, Dina López, zdůraznila, že tato akce se konala v rámci projektu trojstranné spolupráce Jih-Jih podporovaného CELAC, Ministerstvem zemědělství a záležitostí venkova Čínské lidové republiky a Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO).
Na setkání se sešli různí specialisté v této oblasti na regionální úrovni, včetně Rodriga Radiszcze, specialisty na digitální transformaci a inovace, který představil možnosti, které by bylo možné podle mezer, které byly zjištěny v analýzách jednotlivých území, uplatňovat. Bude se tak dít prostřednictvím demonstrativních pilotních projektů, které budou projekt propagovat a nalézat řešení vyhovující potřebám daného území.
Radiszcz připomněl, že jednou z obtíží, které je třeba ve venkovském světě překonat, je nedostatečný přístup ke kvalitnímu širokopásmovému připojení. Zmínil, že v současné době existují „velmi nízkonákladová satelitní připojení, která otevírají svět příležitostí pro družstva bez jakékoli další potřebné infrastruktury, a vedle toho tu jsou sítě LoRA a dánské antény pro rozšíření pokrytí.“
Ujistil, že pokud bude dosaženo implementace internetu ve venkovských oblastech, pak na základě organizačních kapacit rodinných farmářských družstev může probíhat vývoj „inovativních technologií, jako jsou senzory pro monitorování klimatu, sondy pro zavlažování, drony pro odhalování problémů souvisejících s výrobou, stejně jako vývoj chytrých kontraktů, strategie sociálních sítí, digitální montáže, sledovatelnost produktů a logistika.“
Stejně tak se Radiszcz domnívá, že pokud by se toto vše mělo v budoucnu uskutečnit, region by mohl pokročit směrem k robotické automatizaci autonomních procesů, vizualizaci dat, předpovědím a lepšímu rozhodování „tváří v tvář planetárním strukturálním krizím“.
Leonel Tapia, koordinátor a specialista projektu FAO-Čína-Celac, řekl, že „cílem je do roku 2023 implementovat 12 pilotních řešení v co největším počtu zemí v mikropodnicích a malých venkovských rodinných farmářských podnicích, aby se našly výchozí body, které povedou k budoucímu rozvoji celého odvětví.
Vysvětlil, že se očekává realizace šesti pilotních plánů na podporu elektronického obchodování a dalších řešení na podporu rodinných farmářů na Barbadosu, Surinamu, Trinidadu a Tobagu, Guayaně a v dalších zemích. Kromě pilotního projektu budou mít ostatní země další aktivity na podporu souvisejících oblastí, jako je cestovní ruch, finanční a sociální služby a projekty „hledající kolektivní řešení současných výzev“.
Dulclair Sternadt, referent pro asociaci FAO v Latinské Americe a Karibiku, zdůraznil potřebu dosáhnout digitalizace prostřednictvím „meziodvětvového a interinstitucionálního přístupu s participativní výstavbou družstev při společné práci“.
Ve stejném duchu Ignacio Moncayo, koordinátor družstevních agend a asociativnosti Regionální kanceláře FAO pro Latinskou Ameriku a Karibik, řekl, že družstva jsou nejlepším způsobem, jak propagovat tyto digitální vesnice, protože jsou „efektivní, inkluzivní, udržitelné a odolné, protože jejich rozsah je činí přizpůsobivějšími změnám nebo jim umožňuje lepším způsobem čelit ekonomickým krizím.“
Moncayo uvedl čísla na podporu svých argumentů. Poukázal na to, že 71 000 družstev v Latinské Americe a Karibiku v současnosti vytváří 2 miliony přímých pracovních míst, což z nich dělá ideální nástroje pro přechod k digitální transformaci celých států.
Aktivity se virtuálně zúčastnila kontaktní místa 12 zemí regionu, které se účastní třístranného projektu spolupráce Jih-Jih; specialisté z Kolumbie, Ekvádoru; kromě konzultantů Digital Village z Uruguaye, Chile, Panamy, Kuby, Jamajky a Kostariky, kteří jsou v procesu plánování pilotních projektů 1000 Digital Villages.
Workshop „Digitální transformace a družstva v Latinské Americe a Karibiku“ je dalším z úsilí technického týmu projektu „Reakce a obnova na dopad Covid-19 na venkovské živobytí a potravinové systémy v zemích CELAC – Jižní spolupráce“.
Role FAO v třístranné spolupráci zemí Jihu
Úspěšné provádění iniciativy FAO Jih-Jih a Třístranná Spolupráce (SSC) v mnoha zemích přispělo ke zvýšení potravinové bezpečnosti, především prostřednictvím zlepšené zemědělské produktivity, diverzifikace potravinářských plodin, rybolovu a drobné živočišné výroby a zvýšení příjmů venkova. V roce 2009 byl založen FAO-Čína SSC Program a výše zmíněný projekt je součástí tohoto programu.