Dvanáctibodový čínský mírový plán
Čína v pátek předložila mírový návrh k dosažení trvalého řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Níže je 12 bodů čínského mírového plánu:
1. Respektování suverenity všech zemí. Všeobecně uznávané mezinárodní právo, včetně účelů a zásad Charty Organizace spojených národů, musí být přísně dodržováno. Je třeba účinně prosazovat suverenitu, nezávislost a územní celistvost všech zemí. Všechny země, velké nebo malé, silné nebo slabé, bohaté nebo chudé, jsou rovnocennými členy mezinárodního společenství. Všechny strany by měly společně prosazovat základní normy upravující mezinárodní vztahy a bránit mezinárodní spravedlnost a právo. Mělo by být podporováno rovné a jednotné uplatňování mezinárodního práva, přičemž je třeba odmítnout dvojí metr.
2. Opuštění mentality studené války. O bezpečnost země by se nemělo usilovat na úkor ostatních. Bezpečnost regionu by neměla být dosažena posilováním nebo rozšiřováním vojenských bloků. Legitimní bezpečnostní zájmy a obavy všech zemí je třeba brát vážně a řádně je řešit. Jednoduché řešení složitého problému neexistuje. Všechny strany by měly v souladu s vizí společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti a s ohledem na dlouhodobý mír a stabilitu světa pomáhat vytvářet vyváženou, efektivní a udržitelnou evropskou bezpečnostní architekturu. Všechny strany by se měly postavit proti snaze zajišťovat si vlastní bezpečnost na úkor bezpečnosti ostatních, předcházet blokové konfrontaci a spolupracovat na míru a stabilitě na euroasijském kontinentu.
3. Zastavení nepřátelských akcí. Konflikt a válka nikomu neprospívají. Všechny strany musí zůstat racionální a uplatňovat zdrženlivost, vyhnout se rozdmýchávání plamenů a zhoršujícímu se napětí a zabránit dalšímu zhoršování krize nebo jejímu vymknutí se kontrole. Všechny strany by měly podporovat Rusko a Ukrajinu v hledání shody a v co nejrychlejším obnovení přímého dialogu, aby se situace postupně zmírnila, a nakonec se dosáhlo úplného příměří.
4. Obnovení mírových rozhovorů. Dialog a vyjednávání jsou jediným schůdným řešením ukrajinské krize. Veškeré úsilí vedoucí k mírovému urovnání krize musí být povzbuzováno a podporováno. Mezinárodní společenství by mělo zůstat věrné správnému přístupu k podpoře mírových rozhovorů, pomoci stranám konfliktu otevřít dveře k politickému urovnání co nejdříve a vytvořit podmínky a platformy pro obnovení jednání. Čína bude v tomto ohledu nadále hrát konstruktivní roli.
5. Řešení humanitární krize. Všechna opatření vedoucí ke zmírnění humanitární krize musí být povzbuzována a podporována. Humanitární operace by se měly řídit zásadami neutrality a nestrannosti a humanitární otázky by neměly být politizovány. Bezpečnost civilistů musí být účinně chráněna. Měly by být zřízeny humanitární koridory pro evakuaci civilistů z konfliktních oblastí. Je třeba vyvinout úsilí ke zvýšení humanitární pomoci do příslušných oblastí, zlepšení humanitárních podmínek a poskytnutí rychlého, bezpečného a neomezeného přístupu k humanitární pomoci s cílem předejít humanitární krizi ve větším měřítku. OSN by měla být podporována při sehrávání koordinační role při směřování humanitární pomoci do oblastí konfliktů.
6. Ochrana civilistů a válečných zajatců (POWs). Strany konfliktu by měly přísně dodržovat mezinárodní humanitární právo, vyhýbat se útokům na civilisty nebo civilní zařízení, chránit ženy, děti a další oběti konfliktu a respektovat základní práva válečných zajatců. Čína podporuje výměnu válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou a vyzývá všechny strany, aby pro tento účel vytvořily příznivější podmínky.
7. Zabezpečení jaderných elektráren. Čína se staví proti ozbrojeným útokům proti jaderným elektrárnám nebo jiným mírovým jaderným zařízením a vyzývá všechny strany, aby dodržovaly mezinárodní právo včetně Úmluvy o jaderné bezpečnosti (CNS) a rozhodně zabránily jaderným haváriím způsobeným člověkem. Čína podporuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) v tom, aby hrála konstruktivní roli při prosazování bezpečnosti a zabezpečení mírových jaderných zařízení.
8. Snižování strategických rizik. Nesmí se používat jaderné zbraně a nesmí se vést jaderné války. Je třeba se postavit proti hrozbě nebo použití jaderných zbraní. Je třeba zabránit šíření jaderných zbraní a zabránit jaderné krizi. Čína se za jakýchkoli okolností staví proti výzkumu, vývoji a používání chemických a biologických zbraní kteroukoli zemí.
9. Usnadnění vývozu obilí. Všechny strany musí plně, efektivně a vyváženě naplňovat Černomořskou obilnou iniciativu podepsanou Ruskem, Tureckem, Ukrajinou a OSN a podporovat OSN v tom, aby v tomto ohledu sehrála důležitou roli. Iniciativa spolupráce v oblasti globální potravinové bezpečnosti navrhovaná Čínou poskytuje proveditelné řešení globální potravinové krize.
10. Zastavení jednostranných sankcí. Jednostranné sankce a maximální tlak nemohou problém vyřešit; vytvářejí jen nové problémy. Čína je proti jednostranným sankcím nepovoleným Radou bezpečnosti OSN. Příslušné země by měly přestat zneužívat jednostranné sankce a „jurisdikci dlouhé ruky“ vůči jiným zemím, aby přispěly svým dílem k deeskalaci ukrajinské krize a vytvořily rozvojovým zemím podmínky pro růst jejich hospodářství a zlepšení života jejich obyvatel.
11. Udržování stabilních podnikových a dodavatelských řetězců. Všechny strany by měly vážně udržovat stávající světový ekonomický systém a postavit se proti používání světové ekonomiky jako nástroje nebo zbraně k politickým účelům. Je zapotřebí společného úsilí ke zmírnění přelévání krize a zabránění tomu, aby narušila mezinárodní spolupráci v oblasti energetiky, financí, obchodu s potravinami a dopravy, a podkopala globální hospodářské oživení.
12. Podpora postkonfliktní rekonstrukce. Mezinárodní společenství musí přijmout opatření na podporu obnovy v oblastech konfliktu. Čína je připravena poskytnout pomoc a sehrát konstruktivní roli v tomto úsilí.