Evropští pracující požadují opatření k řešení krize životních nákladů
Inflace v eurozóně vzrostla z 9,1 procenta v srpnu na 10 procent v září, což je nový rekord od zavedení jednotné měny v roce 1999.
Evropské odbory ve středu požadovaly, aby Evropská unie (EU) neprodleně přijala opatření k řešení krize životních nákladů.
Na demonstraci před Evropským parlamentem ve Štrasburku ve Francii vyzvali odboroví vůdci k naléhavým opatřením „k řešení krize životních nákladů zajištěním zvýšení mezd, nouzové podpory pro rodiny, které se potýkají s problémy, omezení cen, zdanění a přerozdělování přebytečných zisků a bohatství“.
Evropská odborová konfederace (ETUC), francouzské odbory a několik odborových federací a konfederací spojily své síly v demonstraci, po které následovala akce v Evropském parlamentu, kde odbory představily svůj šestibodový plán.
„Vlády a EU nemohou tuto krizi jen tak přetrpět. Cena za nečinnost nebo přijetí nesprávných opatření, jako je zvýšení úrokových sazeb, zmrazení platů nebo návrat k neúspěšné agendě úsporných opatření, bude katastrofální,“ uvedly odbory ve svém plánu.
Odbory požadovaly zvýšení mezd na pokrytí zvýšení životních nákladů a ujištění, že pracovníci obdrží spravedlivý podíl na zvýšení produktivity, a také opatření na podporu kolektivního vyjednávání. Požadovaly také příspěvky zaměřené na lidi, kteří se potýkají se svými účty za energie, mají problém s opatřováním potravin a placením nájmů. Prohlásily, že od lidí v chudobě nelze očekávat, že budou platit nehorázné účty, a požadovaly zákaz odpojování elektřiny.
Odbory ve svém seznamu požadavků dále uvedly cenové stropy, zejména u účtů za energie, a daň z nadměrných zisků energetických společností, kterou by nešlo obejít, tak aby jim bylo zabráněno ve vydělávání na krizi.
Inflace v eurozóně vzrostla podle rychlého odhadu zveřejněného minulý týden Eurostatem, statistickým úřadem EU, z 9,1 procenta v srpnu na 10 procent v září, což je nový rekord od zavedení jednotné měny v roce 1999.