Írán plánuje plné členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci
Írán podepsal memorandum, které připravilo cestu k přechodu ze současného statutu pozorovatele k plnému členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO).
Středovýchodní národ, který se USA dlouho snažily diplomaticky a ekonomicky izolovat, učinil ve čtvrtek formální krok, aby se stal devátým členem organizace. SCO představuje prominentní světové ekonomiky, jako je Rusko a Čína, dvě hlavní mocnosti, které jsou na seznamu geopolitických odpůrců Washingtonu.
SCO bylo vytvořeno v roce 2001 jako mezivládní fórum zaměřené na podporu důvěry a rozvoj ekonomických a humanitárních vazeb v Asii.
V současné době má osm stálých členů: Čínu, Indii, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Pákistán, Tádžikistán a Uzbekistán. Poslední v současnosti hostí každoroční summit lídrů členských zemí ve městě Samarkand.
Írán je pozorovatelem SCO od roku 2005. Jeho delegaci na summitu vede prezident Ebrahim Raisi, který se ve středu setkal s vysokými uzbeckými představiteli.
Memorandum vyjadřuje závazky, podle nichž Teherán plánuje stát se členem SCO, a podepsali jej íránský ministr zahraničí Hossein Amir-Abdollahian a generální tajemník SCO Zhang Ming, uvedlo ministerstvo zahraničí hostitelské země.
Jurij Ušakov, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro zahraniční záležitosti, na začátku tohoto týdne uvedl, že Írán by se mohl kvalifikovat pro povýšení na plné členství před summitem SCO v Indii příští rok.
Uzbecký prezident Shavkat Mirziyoyev označil letošní akci za přelomový okamžik pro celou organizaci. Citoval rychle rostoucí zájem národů o užší zapojení do SCO a řekl, že to posloužilo jako příklad toho, jak mohou strany, které to chtějí udělat, překonat „hlubokou krizi důvěry na globální úrovni“. Zdůraznil také rozsah skupiny, která představuje zhruba polovinu světové populace a čtvrtinu celosvětového HDP.
Bělorusko, které je rovněž pozorovatelem SCO, má letos zahájit formální proces plného členství. Egypt a Katar se ve středu formálně připojily k organizaci jako partneři pro dialog. Saúdská Arábie má podle plánu udělat totéž, zatímco Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Myanmar a Maledivy by měly začít své cesty k získání stejného statusu.