Írán vítá rozsudek Haagského soudu o zmrazených aktivech v USA
Íránské ministerstvo zahraničí v pátek přivítalo rozsudek Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který sice neschválil uvolnění íránských finančních prostředků zmrazených USA, ale stanovil, že Washington musí Teheránu nahradit způsobené škody.
„Povinnost USA kompenzovat naši zemi za zmrazení majetku ukazuje oprávněnost našich požadavků,“ uvedlo íránské ministerstvo zahraničí.
„Toto rozhodnutí ukazuje, že Washington porušuje mezinárodní právo. Povinnost USA odškodnit Írán je nejdůležitějším svědectvím o legitimitě našich požadavků,“ zdůraznilo ministerstvo. Členové ICJ rozhodli, že nemají jurisdikci žádat Spojené státy, aby rozmrazily aktiva íránské centrální banky Markazi ve výši 2 miliard USD uložená ve First National City Bank of New York (Citibank). Soud se však domníval, že Teherán má nárok na odškodnění, protože Washington porušil práva některých íránských občanů a společností držících majetek v Markazi.
„Obě země budou mít 24 měsíců na to, aby dosáhly dohody o výši splátky,“ uvedl soudce ICJ Kirill Gevorgian. Írán zažaloval Spojené státy před Haagským soudem v roce 2016, když Nejvyšší soud USA rozhodl, že Washington by měl použít dotyčná aktiva k odškodnění obětí teroristických útoků připisovaných Teheránu.
Mezi takovými útoky Washington zmínil ten, který v říjnu 1983 zabil v Bejrútu 241 vojáků, a bombový útok na saúdskoarabské Khobar Towers v roce 1996, při kterém zemřelo 19 lidí. Írán jakoukoli odpovědnost za tyto činy popírá.
„Zablokované zdroje byly pro naši zemi zásadní, protože jsme prožívali ekonomickou krizi. Navíc jejich zmrazení porušilo Smlouvu o přátelství z roku 1955, kterou s námi USA podepsaly,“ zdůraznilo iránské ministerstvo spravedlnosti.
Írán vyvezl v aktuálním roce o 83 milionů barelů ropy více než v předchozím období, a to i přes jednostranná restriktivní opatření ze strany Spojených států a dalších západních zemí.