Izraelská blokáda Gazy způsobuje kontaminovanou vodu, 25 % nemocí a 12 % úmrtí novorozenců
Abeeer Buthme napsal na anglickém vydání Al Jazeera, že kvůli izraelské blokádě Gazy není možné dovážet zařízení na čištění vody a 97 % vody v Pásmu Gazy je tak dnes znečištěno. Gaza má populaci necelých 2 milionů obyvatel, ekvivalent Jihomoravského a Olomouckého kraje. Je to ale Jihomoravský a Olomoucký kraj obehnaný ostnatým drátem, velký koncentrační tábor zřízený Izraelem.
Většina problémů vychází z izraelské blokády. Ale spolu s ní je tu také stoupající hladina Středozemního moře způsobená klimatickými změnami, která přispívá k zasolování zvodně v Pásmu Gazy, jediného zdroje pitné vody. Tyto problémy lze řešit zlepšením infrastruktury, ale kvůli izraelské blokádě se zastavil dovoz potřebného vybavení.
Čtvrtina nemocí v Gaze je nyní způsobena špatnou vodou a 12 % dětských úmrtí (2014) je zapříčiněno nezdravou pitnou vodou, přičemž dnes je pravděpodobně toto procento ještě mnohem větší. Haaretz zmiňuje, že Palestinci v Gaze utrácejí 33 % svého skromného příjmu právě za vodu, zatímco průměr ve zbytku světa je 0,7 %. Více než polovina Palestinců v Gaze je kvůli izraelské blokádě nezaměstnaná.
Blokáda je silně podporována americkým prezidentem Trumpem, ministrem zahraničí Pompeem, ministrem obrany Esperem a prakticky všemi 535 zástupci v americkém kongresu. Ti tak podporují válečné zločiny a odepisují 12 % palestinských dětí v Gaze.
Míra průjmových onemocnění u dětí šla v posledních pár letech prudce nahoru a nárůst se netýkal jen onemocnění trávící soustavy, ale také ledvin. Došlo i k nárůstu syndromu cyanotických, „modrých“ dětí.
Mezi materiálem, který Izrael odmítl umožnit dopravit do Gazy, jsou vodní pumpy a jejich součástky a komponenty pro čištění vody.
Shira Efron, Jordan R. Fischbach, Ilana Blum, Rouslan I. Karimov a Melinda Moore napsali pro Rand Quarterly na stránce Národního zdravotnického institutu, že:
„Dvojitá vodní krize v Gaze v sobě spojuje nedostatek pitelné vody pro pití, vaření a hygienu s nedostatečným čištěním odpadních vod. Výsledkem je, že do Středozemního moře proudí z Gazy každý den 180 tisíc metrů krychlových nečištěné odpadní vody, které představují extrémní riziko pro veřejné zdraví v Gaze, Izraeli a Egyptě. Ačkoliv nejde o nové problémy, rychle se rozpadající infrastruktura, přísná omezení na dovoz konstrukčních materiálů a vodních pump a omezené a nespolehlivé dodávky energie tuto vodní krizi výrazně zhoršily a stejně tak zhoršily i zdravotní rizika spojená s vodou.“ Dodávají, že: „Hlavním zdrojem vody – zvodeň v Gaze – je vyčerpaná a její kvalita klesá pronikáním mořské vody, průsakem fekálií a odpadních vod ze zemědělství.“
Špatná kvalita vody zodpovídá za jeden ze čtyř případů onemocnění v Pásmu a vzhledem k tomu, že do zvodně, hlavního zdroje pitné vody, proniká odpadní voda, autoři varují, že je třeba se připravit na bezprostřední hrozbu velkých epidemií.
Izrael zahájil blokádu Gazy v roce 2007 po volebním vítězství Hamásu a neúspěchu americko-izraelských snah o převrat v režii Organizace pro osvobození Palestiny, sekulárního a nacionalistického rivala Hamásu, který má svoji politickou základnu na Západním břehu.
Pro-izraelští propagandisté nálepkují 2 miliony Palestinců v Gaze jako „teroristy“, protože Hamas dominuje politickému životu Pásma. Polovina obyvatel Gazy jsou ale děti, které podle všeho nemají moc co dělat s politikou. Navíc OSN stále považuje Izrael v Gaze za okupační moc, protože Izrael si ponechal kontrolu nad vzdušným prostorem, pobřežním pásmem i hranicemi Gazy. Podle Ženevských konvencí z roku 1949 o zacházení s obyvateli okupovaných území se Izrael dopouští válečných zločinů, když vystavuje všechno palestinské obyvatelstvo Gazy kolektivnímu trestu, aby se vypořádal s Hamásem.