Izraelské síly postřelily stovky účastníků protestní palestinské stávky
komentář : vypnuto
1. října postřelily izraelské jednotky stovky palestinských účastníků generální stávky na okupovaných palestinských územích a zanechaly za sebou desítky zraněných osob.
V obleženém pásmu Gazy bylo po palbě izraelských námořních sil používajících ostré i gumové projektily zraněno 93 lidí. 37 Palestinců bylo podle Wafa zasaženo ostrými náboji a muselo být následně dopraveno do nemocnic k lékařskému ošetření „kde byl jejich stav označen za středně vážný.“ Wafa k tomu dodává, že se objevilo i „několik případů dušení způsobených nadýcháním slzného plynu“.
Izraelské síly napadly i palestinské účastníky generální stávky na okupovaném Západním břehu, konkrétně v Ramallahu, Nabulusu a Hebronu. V Al-Bireh na předměstí Ramallahu byl gumovým nábojem postřelen a zraněn palestinský novinář a další lidi pak zasáhl slzný plyn. Obdobné incidenty byly hlášeny z uprchlického tábora Qaladia, kde izraelští vojáci zaútočili na demonstraci a „střelili jednoho mladého člověka ostrým nábojem do zad.“
V Jeruzalémě izraelská policie napadla Palestince, kteří se shromáždili před Damašskou bránou. Wafa uvedla, že „[izraelská] policie fyzicky napadla protestující a použila proti nim pepřové spreje, což vedlo k poranění jednoho mladého muže.“ Izraelské síly rovněž přepadly palestinskou čtvrť Jabal Al-Mukabbir v okupovaném Východním Jeruzalémě a napadly protestující v Al-Azariji a Abu Dis. Podle paletinského červeného půlměsíce bylo střelbou izraelských okupačních sil zraněno 5 Palestinců a deset dalších se nadýchalo slzného plynu.
Palestinci na okupovaných Palestinských územích a v Izraeli se zúčastnili generální stávky na protest proti Izraelem nově přijtému Zákonu o státním národě. Stávku zahájili palestinští obyvatelé Izraele pod vedením Hassana Jabareena, podle kterého „stávka vysílá vzkaz nesouhlasu s pokračující diskriminací a rasismem vůči arabské veřejnosti, která odmítá přijmout podřadný občanský status… V této zemi jsme se narodili a budeme bojovat za národní rovnoprávnost.“ Stávce vyjádřily podporu různé Palestinské politické frakce a zasáhla obchody, vládní a finanční úřady, školy, univerzity i veřejnou dopravu na celém okupovaném území Palestiny.
Zákon o státním národě přijatý v červenci uvádí, že „Izrael je historickou vlastí židovského lidu, který má v jeho rámci exkluzivní právo na národní sebeurčení“. Vzhledem k tomu, že nežidovská populace tvoří více než čtvrtinu izraelských obyvatel, je zákon chápán jako útok na tyto menšiny a je svorně odmítán jak palestinskými, tak drúzskými občany Izraele. Zákon rovněž snižuje status arabštiny z oficiálního jazyka Státu Izrael na jazyk „se zvláštním statusem“.
Stávka z 1. října získala další význam připomenutím zabití 13 palestinských občanů Izraele v říjnu 2000 v Galilei a oblasti Wadi Ara. Společně sdobytím Al-Haram Al-Sharif Arielem Šaronem v září 2000 se toto zabíjení stalo jednou z roznětek Druhé intifády.
Převzato z: https://www.middleeastmonitor.com