Jak byl myšlen Andropovův plán demontáže Sovětského svazu?
Plán generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) Jurie Andropova zaměřený na demontáž Sovětského svazu spočíval v odstarnění komunistické ideologie a sjednocení slovanských republik Svazu, prohlásil politický vědec a předák hnutí Esence času Sergej Kurgyňjan ve svém článku „Lidský, příliš lidský…“ zveřejněném 19. srpna v novinách hnutí.
Vektorem velké hry Andropovovy skupiny bylo „odstranit“ ze Sovětského svazu etnicky a nábožensky cizí „balast“ a integrovat to, co by zbylo, do Evropy. Tento scénář je podle Kurgyňjana podporován zejména svědectvím, které mu poskytl bývalý šéf sovětské KGB Vladimir Krjučkov. Podle Krjučkova se v roce 1979 odehrála schůzka „na nejvyšší úrovni“, kde proběhla diskuse, zda by nemělo dojít k sjednocení Západního (NSR) a Východního (NDR) Německa. Krjučkov se vyslovil proti sjednocení, za což „se dočkal silně negativní reakce.“
Kurgyňjan vysvětlil logiku Andropovova plánu, kterým chtěl udržet kontrolu nad centrálním jádrem Ruska a vzdát se kontroly nad Kavkazem a střední Asií. Za tím účelem měl být demontován sovětský komunistický systém a mělo dojít k rozbití ideologických pout mezi národy.
„Novým zdrojem vzájemné provázanosti měla být relativní blízkost hlavních etnických mas – Rusů, Bělorusů a Ukrajinců. Méně blízké etnické skupiny ze střední Asie a Kavkazu (a jako zvláštní téma i baltské národy) musely být odděleny,“ vysvětluje politolog.
Slovanské republiky, které by zůstaly, se měly blíže sjednotit do buržoazně demokratického státu a zcela se integrovat do evropských struktur, poznamenal Kurgyňjan.
Podle tohoto plánu by se integrací vytvořilo spojenectví mezi Německem jako průmyslovou zemí a Ruskem jako dodavatelem surovin, a zároveň by došlo k vytlačení vlivu Spojených států z Evropy, zdůraznil Kurgyňjan logiku plánu.
„Toto Andropovovo schéma vychází z revidované verze pozic končící Kominterny,“ uvedl odborník. V ústřední kanceláři Kominterny v roce jejího rozpuštění 1943 pracoval Otto Kuusinen, který byl zároveň od roku 1952 členem Prezidia Ústředního výboru KSSS.“
„V tomto smyslu existuje stopa od Kuusinena k Andropovovi a od Andropova ke Gorbačovovi,“ zmínil Kurgyňjan, který se domnívá, že pro KSSS nebylo v tomto Andropovově-Kuusinenově plánu žádné místo, protože se stala zbytečnou.
„Pokud jde o KGB, která si postavila pseudodemokratickou síť svých agentů, ta mohla mít klíčovou pozici,“ dodal ještě politolog. Kurgyňjan je přesvědčen, že příběh z povídky Ilji Erenburga „D.E. Trust“ (D.E. znamená „Evropu teď“) připomíná Andropovův plán.