Jak ExxonMobile platí popírače klimatické změny v USA – 2. část
Centrum pro studium regulací na Univerzitě George Washingtona
Poměrně neznámé Centrum pro studium regulací na Univerzitě George Washingtona (GW) získalo od ExxonMobile 140 tisíc dolarů v roce 2020 a 1,2 milionů dolarů celkem od roku 2013. Ředitelka Susan Dudleyová založila centrum v roce 2009 poté, co pracovala jako „regulační car“ v Úřadu pro řízení a regulace v administrativě George W. Bushe, a ještě předtím řídila program pro studium regulací v Meratus Center na Univerzitě George Masona, která financovali bratři Kochové. V současnosti pracuje různými úvazky pro další dlouhodobě fungující dezinformační skupiny popírajícími klimatickou vědu, včetně Cato Institute (opět financovaném bratry Kochovými), the Federalist Society a Americké obchodní komory.
Centrum pro studium regulací se prezentuje jako „objektivní, nepředpojatá“ politická dílna, ale – stejně jako je tomu i u Meratus Center – je jeho primárním smyslem oslabit nebo zrušit vládní regulace, jak ukázala analýza organizace na ochranu spotřebitelů Public Citizen z roku 2019. Hlavními nástroji GW centra jsou zprávy a veřejné komentáře, které zasílá do Kongresu, a ačkoliv se jim nedostává mnoho mediální zpravodajské pozornosti, opakovaně nachází své publikum na Capitol Hill – a také v předchozí [Trumpově] administrativě. Jak Public Citizen vypátral, mnoho z deregulačního programu Trumpovy administrativy opakovalo doporučení Centra včetně „dramatického snížení nákladů, které vláda připisuje uhlíkovým emisím.“
Mělo by být ale Centrum pro studium regulací vhozeno do jednoho pytle se skupinami šířícími dezinformace o klimatické vědě? Jako odpověď na zprávu Public Citizen a kritiku od UnKoch My Campus a studentských skupin na GW zveřejnilo Centrum letošního února prohlášení, v němž popírá, že by odmítalo vědu o klimatu. „Navzdory neopodstatněným tvrzením nikdo v Centru pro studium regulací neodmítá klimatickou vědu,“ říká. „Ve skutečnosti se většina odborníků v Centru na ekologické nebo energetické problémy vůbec nezaměřuje. A ti, kteří o otázkách klimatu píší, řeší ekonomické a právní aspekty nikoliv klimatickou vědu.“
To, zda Centru přímo zpochybňuje vědu klimatu nebo ne, není ale podstatou problému. Ve světle nezpochybnitelných vědeckých důkazů se většina ExxonMobilem financovaných dezinformačních skupin postavila k realitě klimatické změny jiným způsobem. Místo napadání vědy se nyní jejich úsilí zaměřuje na očerňování obnovitelné energie, nadhodnocování nákladů na přechod k ekonomice čisté energie a současné ignorování výhod tohoto přechodu, a na to, aby zabránily vládě podniknout nějakou akci. A to je přesně to, co Centrum pro studium regulací dělá. V posledních letech například publikovalo články a veřejné komentáře odmítající výraznější standardy efektivity domácích spotřebičů a vozidel, které by zásadně snížily uhlíkové emise.
Centrum rovněž využívalo pomoci nezastřených popíračů klimatické změny. Na podzim 2018 například využilo Juliana Morrise k vydání veřejného komentáře na podporu návrhu Trumpovy vlády vrátit se zpět před Obamou zavedené standardy pro osobní vozy a lehké nákladní automobily, které měly zvýšit hospodárnost nakládání s pohonnými hmotami a poprvé výrazně snížit výfukové uhlíkové zplodiny. Morris, prezident a zakladatel Sítě mezinárodní politiky a viceprezident výzkumu v Reason Foundation – dvou libertariánských a klimatickou změnu popírajících organizacích – lživě tvrdil v článku z března 2018, že „dopady klimatické změny nejsou známy, ale v krátkodobé budoucnosti mohou výhody výrazně převýšit náklady.“
Další miliony na dezinformace
Peníze, které ExxonMobile v roce 2020 daroval AEI, Centrum pro studium regulací GW a Americké obchodní komoře představují pouhé malé procento současných výdajů společnosti na ovlivňování veřejného mínění a otupení snah vlády o aktivitu na poli klimatické změny. Je obtížné zdokumentovat všechny přidružené výdaje společnosti, nicméně patří k nim tyto položky:
Více než 5 milionů dolarů na reklamu na Facebooku (2020), což je více než polovina z 9,6 milionů dolarů, které zde na reklamu vydává americký ropný a plynárenský průmysl. Ukázala to analýza think tanku InfluenceMap, která se probírá více než 25 tisíci reklamami na americkém Facebooku. Mnoho z těchto reklamních příspěvků popisovalo zemní plyn jako „zelený“ zdroj energie a tvrdilo, že snížení uhlíkových emisí povede k zvýšení cen energií.
Odhadovaných deset milionů dolarů v ročních příspěvcích pro American Petroleum Institute (API) (odhad je postaven na částce, kterou jako svůj poplatek zveřejnila korporace Shell Oil). Nejstarší a největší asociace amerického ropného a plynárenského průmyslu, API pracuje v přesčasech na tom, jak zablokovat přijetí přísnějších limitů na vypouštění metanu. McCoy v tajně pořízeném záznamu nepřímo odkazoval na API, když řekl, že ExxonMobile spoléhá při hájení svých zájmů v Kongresu na třetí stranu. „Nechceme, abychom to byli přímo my sami, co vedou tyto diskuse, zejména pak ne slyšení,“ prohlásil. „Je třeba, aby do toho vstoupily naše asociace a vedly tyto rozhovory a odpovídaly na tyto těžké otázky a staly se, bohužel nemám lepší termín, fackovacím panákem některých členů Kongresu.“
Minimálně 100 tisíc dolarů dává ExxonMobile ročně v příspěvcích obchodním svazům (založeno na tom, co vydal v roce 2019), které za sebou mají dlouhou historii rozšiřování klimatických dezinformací. Patří k nim Národní asociace výrobců a Americká obchodní komora.
Bezmála 834 tisíc dolarů vydal ExxonMobile v rozmezí let 2018 a 2020 na volební kampaně 118 ze 139 popíračů klimatické změny aktuálně sedících v Kongresu. Ve stejném období společnost podle zpráv utratila skoro 41 milionů dolarů na lobbování ve Washingtonu, ale ani McCoy ani jiný z vlastních lobbistů ExxonMobile podle čtvrtletních zpráv o lobbingu neprobírali se zákonodárci téma uhlíkové daně – společností udávané jako její nejvyšší priorita.
Takže když výkonný ředitel ExxonMobile Darren Woods a jeho kolegové tvrdí, že plně chápou hrozbu, kterou představuje klimatická krize, a že jsou „odhodláni stát se částí řešení,“ důkazy ukazují, že ve skutečnosti pokračují ve vyplácení desítek milionů dolarů každý rok na vytváření zablokované situace, která v této otázce v Kongresu panuje. Budoucnost planety, tak jak ji známe, visí na vlásku, ale jak McCoy přiznal ve svém rozhovoru, ExxonMobile sledoval a stále sleduje jen své investice a krátkodobé zájmy svých akcionářů bez ohledu na dlouhodobé důsledky.
Elliot Negin je dlouhodobý autor z Unie znepokojených vědců ve Washingtonu, D.C.
Zdroj: Nezávislý mediální institut