Jak Kuba zachránila dalších tisíc lidí ohrožených koronavirem z lodi Braemar
V souvislosti s koronavirovou pandemií se i jindy zcela poplatná prorežimní média kupodivu poměrně hodně věnovala humanitární asistenci ruských a kubánských lékařů v aktuálně nejvíce sužované Itálii. Jiný, neméně šlechetný příběh – Kubou organizovaná záchrana a evakuace tisícovky cestujících a členů posádky lodi Braemar, na které vypukla nákaza Covid-19 – se ale do médií již nevešel. Proto jej přinášíme právě na stránkách Levé perspektivy.
Výletní loď MS Braemar s 5 potrvzenými případy Covid-19 a tisícem lidí na palubě zakotvila minulou středu krátce před soumrakem v pístavu Mariel, 40 kilometrů od kubánské metropole Havana. Letecký evakuační koridor k přistávací dráze mezinárodního letiště José Martino, odkud evakuované dále odvážela čtyři britská letadla, fungoval jako hodinky.
Zatímco svět tají dech a neodvažuje se předpovídat důsledky pandemie, Kuba se dostala do zpráv, protože zařídila převoz více než tisícovky pasažérů a členů posádky z lodi Braemar, kteří byli od 8. března uvězněni na lodi duchů v Karibském moři.
Jejich odysea začala, když výletní loď britské společnosti Fed Olsen přistála v Cartageně, kde vystoupila žena ze Spojených států a krátce poté byla pozitivně diagnostikována na přítomnost koronaviru. Od této chvíle odmítlo 5 přístavů v Karibiku přistání této lodi a rodiny výletníků se obrátily na média se strachem o své milované blízké a o to, že budou nuceni podstoupit dlouhou plavbu zpět do Evropy, což by umožnilo masivní rozšíření nákazy a asi i smrt pasažérů v masivním měřítku, než by se loď dostala do Británie.
Vytvářené paniky a bombastičnost médií kolem nového koronaviru vedla pasažéry i posádku k nemalému trápení. Anthem Guthrie, cestující na Braemeru a zahradnice v důchodu, ukázala na své facebookové stránce video z okamžiku, kdy výletní loď byla zásobována nějakých 25 mil od jednoho z přístavů, který ji zakázal vplutí. Loď za sebou táhla druhý člun bez motoru i posádky, na kterém připlovala k Braemeru zásoba rýže a trsy banánů a posádka Braemeru vyšla uprostřed noci na palubu jako nějací utečenci na pirátské expedici.
Svědectví o těchto okažicích Anthem sdílela ve chvíli, kdy zaslechla dobrou zprávu, že je Kuba přijme. Zveřejnila další video, na němž cestující v dobré pohodě na palubě děkují ostrovnímu gestu solidarity a pozvedají skleničky na zdraví Kubánců. Jako veteránka sociálních sítí nejen postovala zpravodajství z lodi, ale také k němu přidávala značku #DunkirkSpirit, která na evakuaci 330 tisíc spojeneckých vojáků, většinou Britů, z francouzského pobřeží v květnu 1940 na začátku 2. světové války, kdy se Adolf Hitler zdál neporazitelný.
„Pro nás není Dunkirk jen věcí hrdinství, ale také humanity. Ukazuje, že i v těch nejhorších situacích se dá najít řešení a dnes za takové řešení máme co děkovat Kubě,“ řekla Anthem uvolněná poté, co se dozvěděla, že loď bude na ostrově moci přistát.
Rozhodnutí Havany umožnit vplutí MS Braemar, které přišlo po žádosti vlády Spojeného království, nepřekvapilo Kubánce, kteří jsou zvyklí na tradici lékařské a humanitární spolupráce. Od začátku 60. let spolupracují tisíce lékařů prakticky se všemi chudými zeměmi světa. Na ostrově studovalo bezplatně 35 tisíc mediků ze 138 zemí. Po devastujících zemětřeseních v Pákistánu (2005) a Haiti (2010) nebo během epidemii horečky Ebola v západní Africe (2014) byli kubánští lékaři první, kteří se vydali na území poznamenaná rozsáhlou devastací.
Kubánská spolupráce v oblasti zdravotnictví s neoddiskutovatelnými vědeckými výsledky, zejména na poli biotechnologií, vzbuzuje žlučovitou nenávist obvykle privilegovaných lidí a naopak sympatie a vřelé city obvykle neprivilegovaných. Opravdivost Kuby, záchranné vesty mnoha lidí v době pandemie Covid-19, ale posunula rovnováhu směrem k vyjádření díků mnoha lidí armádě v bílých pláštích. Latinskoamerické vlády, které předtím pod tlakem Washingtonu vyhnaly doktory, dnes za tento hloupý a arogantní čin procházejí dvojí zkouškou koronaviru a požadavků svých národů. V žádosti o spolupráci na poli medicíny a v zájmu o ostrovní léky, které se ukázaly být účinné v léčbě nemocných, dnes stojí ostatní státy frontu.
Velkým paradoxem je, že zatímco lodě s ropou a potravinami pro Kubu jsou šikanovány Spojenými státy, lodě s nemocnými, které ve svých přístavech nikdo nechtěl, jsou dnes na Kubě přijímány s respektem i solidaritou. Trumpův režim mimochodem podle článku zveřejněném z britských novinách The UK Independent také odmítl přijmout loď Braemar do přístavu.
Dvě nejopakovanější slova na včerejším Twitteru jsou Kuba zachraňuje. A není to náhoda.