Jak Kyjev využívá extremistů k sabotážím v Rusku
Kontrola extremistů ze strany úřadů je na Ukrajině obvyklou záležitostí a sabotáž plynovodu poblíž Simferopolu nebyla výjimkou. Krymský politolog Vladimir Džaralla to prohlásil 7. září v komentáři pro agenturu Rossa Primavera.
„Ukrajina má v takových akcích velmi silné zkušenosti. Stačí si připomenout ukrajinské ultranacionalisty nebo jednoduše řečeno nacisty, kteří fungují pod přímým dohledem jak ze strany tajné služby SBU tak ze strany ministerstva vnitra. Můžeme si připomenout nacisty z praporů Azov nebo Donbas,“ připomněl Džaralla.
S hořkostí poznamenal, že tyto trestné prapory zabíjely bez soudu ukrajinské občany. Zároveň byly ve stejnou dobu pod přímým řízením ukrajinskými bezpečnostními službami.
Podle krymského politologa využívaly ukrajinské úřady po jistou dobu teroristy a militanty i v rámci vnitřního politického boje včetně organizování demonstrací a útoků na ty, které považovaly za své politické protivníky. Nicméně podle experta musela nevyhnutelně přijít chvíle, kdy je začaly využívat pro sabotáže vůči sousední zemi, Rusku.
„A v tomto případě již jde mimochodem o akt agrese. Takže skutečnost, že se snaží pracovat prostřednictvím aktivistů jiných organizací, jak můžeme vidět, je pro ukrajinskou stranu něčím běžným,“ dovodil Džaralla.
Připomeňme, že 7. září zveřejnilo Centrum pro PR Ruské federální bezpečnostní služby (FSB) zprávu, že organizátorem sabotáže plynovodu na Krymu byla Hlavní správa ukrajinských tajných služeb.
Koncem srpna umístila skupina lidí výbušné zařízení na plynovod společnosti Krymgazseti vedoucí nedaleko vesnice Perevalnoj v Simferopolském okrese. V důsledku výbuchu byla vesnice zcela připravena o přívod plynu.
5. září bylo zadrženo pět členů extremistické organizace Majlis národa Krymských Tatarů. Extremisté byli obviněni ze sabotáže. 6. září prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Edward Price, že Spojené státy odsuzují zadržení těch, kteří sabotáž plynovodu organizovali.