Jak Západ uctívá despoty, když jsou to jeho despotové
Nedávná smrt saúdskoarabského krále Abdullaha poskytla krásnou příležitost vidět politickou reprezentaci západních států opět v roli apologetů otřesných tyranií a bezmezných pokrytců a lhářů pokud jde o dovolávání se významu lidských práv. Nestoudná západní reakce na smrt nikdy a nikým nezvoleného despoty, který až do svého skonu nedovolil ve „své“ zemi jakoukoliv činnost politických stran, odborů, stávky, kritiku monarchie, vznik voleného parlamentu či jiných zákonodárných institucí, nechal brutálně potlačit politické protesty v sousedním Bahrajnu a upírá ženám svobodu právních aktů vynikne ve srovnání s reakcí na smrt opakovaně demokraticky zvoleného venezuelského levicového prezidenta, který umožnil všem lidem napsat ústavu své země, o necelý rok dříve.
Prohlášení prezidenta Baracka Obamy k smrti venezuelského prezidenta Huga Chaveze, 5. března 2013:
V tuto obtížnou dobu odchodu prezidenta Hugo Chaveze Spojené státy opět potvrzují svoji podporu venezuelskému lidu a svůj zájem na rozvoji konstruktivních vztahů s venezuelskou vládou. V době, kdy vláda Venezuely zahajuje novou kapitolu své historie, zůstávají Spojené státy věrné své politice podpory demokratických principů, vlády zákona a respektu k lidským právům.
Prohlášení prezidenta Baracka Obamy k smrti saúdskoarabského krále Abdullaha bin Abdulazize, 22. ledna 2014:
S nejhlubším respektem bych rád vyjádřil svoji osobní soustrast a sympatie amerického lidu rodině krále Abdullaha bin Abdulazize a lidu Saúdské Arábie. Král Abullah se narodil ještě před zrozením moderní Saudské Arábie a prožíval tak její vzestup coby klíčové síly světové ekonomiky a vůdčí země arabského a islámského světa. Během svého života učinil rozhodné kroky k prosazení Arabské mírové iniciativy, a tato jeho snaha zde i po jeho skonu zůstane jako trvalý příspěvek k nalezení mírového uspořádání celého regionu. V domácí politice se Abdullah zasvětil vzdělávání svého lidu a prohloubení jeho kontaktů se světem.
Během doby, co naše země společně odvracely řadu hrozeb, jsem si vždycky vážil rozhledu krále Abdullaha a cenil si našeho skutečného vřelého přátelství. Jako vůdce byl Abdullah vždy upřímný a měl odvahu hájit své přesvědčení. Jedním z nich bylo jeho trvalé a vášnivé přesvědčení o prospěšnosti americko-saúdskoarabských vztahů jako zdroje stability a bezpečnosti Blízkého východu a jeho okolí. Důvěrnost a síla partnerství našich dvou zemí tvoří součást Abdullahova odkazu.
Ať mu bůh [Alláh] dá mír
Komentář ministra zahraničí Spojených států, Johna Kerryho:
Král Abdulláh byl mužem moudrosti a vize. Spojené státy ztratily svého přítele a království Saúdské Arábie, Blízký východ i svět ztratil ctěného vůdce.
Komentář bývalého předsedy vlády Spojeného království, Tonyho Blaira:
Byl milován svým lidem a bude nám velmi chybět.
Komentář výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu, Christine Lagardové:
Velmi diskrétně to byl silný obhájce žen.