Jasná fakta jako odpověď na americkou konspirační teorii úniku viru covid-19
komentář : vypnuto
Juan Čiming, ředitel Národní laboratoře pro biologickou bezpečnost ve Wuchanském virologickém institutu oznámil, že jeho laboratoř každoročně shromažďuje vzorky séra od zaměstnanců laboratoře a nezjistil v nich žádnou zvláštní nemoc. Čtyři případy infekcí Covid-19 a chřipky, které byly retrospektivně zjištěny analýzou vzorků z ledna 2020, se podle Čiminga netýkaly zaměstnanců laboratoří. Tento závěr byl zveřejněn minulé úterý v čínské verzi společné studie vypracované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Čínou.
Čínská verze společné studie WHO a Číny následuje zveřejnění anglické verze WHO 30. března 2021. V čínské verzi se nachází více informací o zprávách expertů WHO a Č9ny, kteří 3. února letošního roku navštívili Wuchanský virologický institut a také jsou její součástí odpovědi na konspirační teorie o „úniku viru z laboratoře“.
Juan prohlásil, že zaměstnanci laboratoře musí od vypuknutí epidemie covid-19 denně podávat zprávy o svém zdravotním stavu. Testování na protilátky na covid-19 se u všech zaměstnanců Institutu ukázalo negativní. Vzorky séra jsou laboratorním zaměstnancům odebírány každoročně a v žádném z nich nebyla zjištěna přítomnost nějakého zvláštního onemocnění. U nikoho ze zaměstnanců nebyla diagnostikována žádná nemoc a všichni byli testováni na přítomnost protilátek na koronavirus s negativním výsledkem.
Podle Juana provedla laboratoř ve spolupráci s Wuchanskou svazovou nemocnicí retrospektivní studii na 1001 vzorcích od pacientů v nemocnici a mezi 700 vzorky z ledna 2020 identifikovala po čtyřech případech chřipky a čtyřech případech covid-19. Nic z toho se netýkalo zaměstnanců laboratoře.
V čínské verzi zprávy odpovídá zaměstnankyně Institutu Ši Žengli, přezdívaná v zahraničí jako „čínská netopýří žena“, na zprávy o smrti čtyř hodníků v jihovýchodní čínské provincii Junnan. Ši podle svých slov testovala vzorky odebrané horníkům tři měsíce poté, co onemocněli, když předtím mezi roky 2012 a 2015 sedm krát vstoupili do jednoho z dolů v oblasti. V žádném ze vzorků nenalezla přítomnost viru, který by připomínal nový koronavirus způsobující covid-19. Horníci se s velkou pravděpodobností nakazili plísní, když čistili důl od ptačího trusu. Podle Ši bude záležitost blíže objasněna v dodatku k článku v prestižním odborném časopise Nature.
Ačkoliv čínští i mezinárodní vědci opakovaně odmítli konspirační teorie o „úniku z laboratoře“, některé západní země včetně Spojených států ji stále přiživují. Spojené státy a Evropská unie podle očekávání společně vyzvou k pokroku v „transparentním, důkazy podloženém a odborníky vedeném vyšetřování v rámci druhé fáze studie zaštítěné WHO o původu covid-19 bez politického vměšování“ na setkání vůdců v Bruselu ještě během června, uvedla 8. června agentura Bloomberg.
Jako odpověď vystoupil ve středu 9. června mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wenbing na obvyklé tiskové konferenci, kde uvedl, že tento zpolitizovaný přístup se stále více odklání od skutečné snahy zjistit původ viru, vedl k výraznému narušení boje s pandemií ve Spojených státech a také způsobil negativní dopady v oblasti mezinárodní spolupráce.
Od vypuknutí epidemie se někteří američtí politici a média snaží dění kolem šíření viru stigmatizovat a šířit ničím nepodložené teorie o úniku viru z laboratoře, bez jakýchkoliv důkazů osočují a napadají společnou studii WHO a Číny a využívají pro své tzv. vyšetřování činnost tajných služeb, uvedl Wang.
Podle Wanga by USA měly okamžitě přestat s politickými manipulacemi, unést svoji náležitou odpovědnost [za dopady pandemie v USA], vrátit studium původu viru do rukou vědcům a konečně poskytnout odpovědné vysvětlení činnosti ve Fort Detrick a dalších více než 200 biologických laboratořích, které Spojené státy provozují po celém světě. USA by tak měly učinit co nejdříve.
„Také doufáme, že odpovědné strany zabrání politizaci otázky původu viru a udělají něco konkrétního pro mezinárodní spolupráci ve věci boje s epidemií,“ uvedl Wang.