Kalousek se opět „vyznamenal“ (Poznámky k 17. listopadu)
M.Kalousek, známý svými vskutku „inteligentními“ výroky na půdě Poslanecké sněmovny PČR i v médiích a přeskakováním z jedné politické strany do druhé (nakonec asi bude nucen založit si svou vlastní) se opět „vyznamenal“.
Poprvé, když PS PČR odhlasovala návrh poslankyně Heleny Válkové (ANO), který mimochodem opakovaně předkládali i poslanci KSČM, aby 17. listopad byl Mezinárodním dnem studentstva a dnem boje za svobodu a demokracii. Ze 170 přítomných poslanců hlasovalo pro 100, 42 proti a 28 se zdrželo hlasování. Pro zvedla ruku většina poslanců ČSSD, ANO, KSČM, Úsvitu a několik lidovců. Politici ODS a TOP 09 se proti výsledku hlasování ostře vymezili. V této souvislosti poslanec Kasousek „zaperlil“. Hlásal, že Mezinárodní den studentstva zprofanovali komunisté a mimo jiné prohlásil :
„Každý z nás ví, jak strašně důležité v politice a veřejném životě jsou symboly. Věděly to estébácké struktury, když si prosadily do služebního zákona, že ve vládě může sedět estébák. Padl jeden velký symbol. Vědí to komunistické struktury, když dnes dokázaly prohlasovat změnu státního svátku 17. listopadu do doby před rok 1989. Už tady máme zase Mezinárodní den studentstva.“
Pan poslanec mi připadá jako řvoucí myš, která toho sice moc neumí a nezná, o to více však chce být slyšet. Kdyby totiž pozorně sledoval jednání sněmovny, snad i on by pochopil, že nový název spojuje obě události – 17. listopad 1939 i 1989. Vzhledem k tomu, že pan Kalousek zřejmě historii svého národa neovládá, ráda bych mu připomněla několik skutečností. Dne 28. října 1939 došlo v Praze k masovým demonstracím proti německým okupantům. Při nich byli smrtelně zraněni student medicíny J. Opletal a dělník V. Sedláček. Pohřeb J. Opletala 15. 11. 1939 se stal signálem k novým masovým demonstracím proti okupantům. V noci z 16. na 17. listopadu nacisté zatýkali studenty, ubytované v kolejích. Devět studentských vůdců bylo bez soudu popraveno, 1200 vysokoškoláků pak deportováno do koncentračních táborů. Sedmnáctého listopadu nacisté nařídili uzavření všech českých vysokých škol. Česká inteligence měla být zlikvidována.
Ještě téhož dne, 17. 11 1939, francouzská vláda uznala emigrační Československý národní výbor a 20. 11. ji následovala Velká Británie. U příležitosti 2. výročí krvavých pražských událostí byl roku 1941 v Londýně 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, kterého se zúčastnili delegáti z 26 zemí. Tedy žádný komunistický svátek, pane Kalousku. Místo planého a nesmyslného tlachání se věnujte studiu historie. Je trapné, když podobné nesmysly zaznívají z vašich úst na půdě sněmovny.