Kontejnery u supermarketů v Praze vybírají dobrovolníci. Z vyhozených potravin dělají jídlo
V kontejnerech pražských supermarketů končí i nezávadné potraviny, byť s prošlou lhůtou. Nasytily by přitom lidi v nouzi. Pokud nejsou tyto kontejnery zabezpečené, dobrovolníci je vybírají a chystají jídlo bezdomovcům. Některé řetězce část zboží před koncem záruční lhůty věnují potravinové bance. Ve velkém se tak ale neděje i proto, že likvidace vyjde řetězce levněji. Neplatí totiž DPH.
Podle slov šéfky pražské pobočky České federace potravinové banky Věry Doušové dávají některé supermarkety potraviny, kterým končí záruční doba, do potravinové banky.
„Dvě třetiny řetězců nám část potravin před koncem záruční lhůty dávají. Nikoli ale všechny potraviny, většinu jich likvidují. Důvod je ten, že je to vyjde mnohem levněji. Platí jen likvidaci, kdežto při daru musejí platit ještě daň z přidané hodnoty, což je pro ně nevýhodné,“ uvedla. Na potraviny se v ČR vztahuje snížená DPH ve výši 15 procent.
Ve všech ostatních zemích Evropské unie přitom podle jejích slov existuje výjimka udělená tamními ministerstvy financí, že za potraviny, darované za účelem nasycení lidí v sociální nouzi, se DPH neplatí.
V kontejnerech končí ovoce i mléčné výrobky
„Jsme jediná země v EU, která to nemá. Bývalí ministři práce a sociálních věcí k tomu přitom byli Českou federací potravinových bank vyzývaní. Bohužel to odmítli,“ řekla.
A jaké potraviny v kontejnerech řetězců končí? „Vlastně všechny. Nejvíce ovoce, zelenina nebo mléčné výrobky,“ řekla Doušová. „Z řetězce nám dají třeba pět bedniček zeleniny, a pak naši lidé vidí plné kontejnery toho samého zboží,“ uvedla.
Klienti potravinové banky by přitom potraviny mohli zužitkovat. „Mezinárodní federace potravinových bank zjistila, že kdyby se potraviny, které se vyhazují, využily, nakrmil by se dvojnásobek lidí, kteří hladoví,“ dodala.
Jídlo i pro lidi se zdravotním postižením
To lze zúžit i na Prahu, kde jsou oficiálně asi čtyři tisíce lidí bez domova, mnoho seniorů, kteří těžko vycházejí s penzí, i dalších lidí v sociální nouzi.
A co dělá pražská pobočka České federace potravinové banky s jídlem, které k ní řetězce a další dárci dodají?
„Jezdí k nám zástupci organizací, které potraviny dodávají svým klientům: lidem bez domova, se zdravotním postižením, romským organizacím, domům na půl cesty, azylovým domům i třeba Klokánkům,“ uvedla.
Dobrovolníci z Jídlem proti bombám
Někteří dobrovolníci z mezinárodního hnutí Food not bombs (Jídlem proti bombám), které působí i v Praze a jiných českých městech, využívají k nachystání jídla pro bezdomovce nejen vlastních zdrojů a darů. Sytí je také tím, že vybírají nezávadné potraviny z otevřených kontejnerů obchodních řetězců.
Pracovníci supermarketů za takové zboží už nenesou žádnou zodpovědnost. Dobrovolníci ale narážejí na to, že větší řetězce mají kontejnery s prošlým zbožím většinou zavřené ve dvorech, a nelze se k nim tedy dostat.
Food not bombs působí na veganském principu – mimo pomoci lidem bez domova chtějí totiž dobrovolníci upozornit také na to, že asi 80 % zeleniny, například kukuřice, snědí hospodářská zvířata, kvůli tomu, aby lidé měli maso.
Pro hladové se pak nedostává. Dobrovolnice, které jídlo pro bezdomovce připravují, uvedly, že z veganských potravin po lhůtě jsou nezávadné například fazole, sója, olej, koření, těstoviny, čaj či káva.
Převzato ze stránek: http://www.prazskypatriot.cz