Koronavirová katastrofa kapitalismu
Válečná mašinerie Wall Streetu zahrnuje 11 letadlových lodí a 5800 jaderných hlavic. Přesto je kapitalistická vláda Spojených států v boji s nejnovější epidemií koronaviru bezmocná. Denní přírůstky nových případů dosahují 180 tisíc a každý den více než tisíc lidí zemře. Nemocnice na celém Středozápadě jsou přeplněné a New York City je opět blízko uzavření všech veřejných škol.
Nic z toho se nemuselo stát. Donald Trump má na svých rukou krev. Sabotáží naprosto nezbytných opatření veřejného zdraví – jako je nošení roušek a zachovávání sociálního odstupu – se Trump přičinil o tisíce zbytečných úmrtí.
Trumpův režim přišel po dekádách škrtů a privatizací vládních programů. Ty vedly k zavření stovek nemocnic a ztrátě desítek tisíc nemocničních lůžek. Nyní by jich bylo moc třeba. Některé z uzavřených nemocnic, například St. Vincent v Greenwich Village na Manhattanu, byly přeměněny na luxusní apartmány. Zisky realitních makléřů jsou důležitější než lidské životy.
V kontrastu s tragédií, kterou zažívají Spojené státy, probíhá boj s pandemií Covid-19 v socialistických zemích. 12. a 13. listopadu bylo v Čínské lidové republice zaznamenáno 22 nových případů. To je deset tisíckrát méně, než mají Spojené státy. Jak se socialistické Číně podařilo dostat pandemii pod kontrolu?
V socialismu je lidské zdraví na první místě. Čínská vláda vedená prezidentem Si Ťin-pingem neváhala dočasně uzavřít celou ekonomiku, aby tak zachránila lidské životy. Na soukromý zisk se při tom nebral žádný ohled. Ve Spojených státech, kde vydal prezident Trump exekutivní příkaz nechat velké masokombináty běžet bez zajištění bezpečnostních opatření, tomu bylo naopak. Tyson Food a jiní velcí zpracovatelé masa požadovali tento příkaz, aby jim nehrozily případné soudní žaloby. 28. dubna, což je Den památky pracujících, jim ho Trump udělil. Když hovořil o svých miliardářských přátelích v jatečním průmyslu, Trump jen poznamenal: „Jsou tak šťastní, juchají blahem, když jsme vyřešili jejich problémy.“ Na problém tisíců zaměstnanců masokombinátů a drůbežáren, kteří onemocněli a zemřeli, se nemyslelo.
Socialismus versus Covid-19
V socialistických zemích jsou lidé povzbuzováni k tomu, aby se organizovali. Členové komunistických stran vyrazili jako dobrovolníci do boje s koronavirem a stejně jednají i členky ženských asociací a členové skupin sdružujících mladé lidi. Odbory jsou mobilizovány, aby zajistili bezpečné pracovní podmínky.
Policie v USA zabije v průměru denně tři osoby. Minimálně v polovině případů jde o černochy, Indiány nebo Hispánce. Když byla čínská metropole Wuhan v rámci boje s Covid-19 uzavřena, tak neozbrojená socialistická policie doručovala lidem domů potraviny.
Ve Vietnamské socialistické republice, která má 97 milionů obyvatel, zemřelo na Covid-19 35 lidí. Ve státě Severní Dakota se 762 tisíci obyvatel zemřelo k 13. listopadu 732 lidí. Pentagon s použitím napalmu a zápalných bomb zabil ve Vietnamu minimálně 3 miliony lidí, nechal uhořet děti zaživa. Statisíce Vietnamců trpí následky použití Agentu Orange, který byl shazován z amerických letadel, a podobně trpí i tisíce amerických veteránů. Další milion lidí byl pozabíjen v blízkém Laosu. Přes 3 miliony lidí zavraždily Spojené státy během Korejské války. A dnes nemá Laoská lidově demokratická republika ani socialistická Korejská lidově demokratická republika jediného mrtvého na Covid-19.
Více jak 60 let musí socialistická Kuba čelit ekonomické blokádě ze strany Spojených států. Její socialistický zdravotnický systém se i navzdory tomu stal světově proslulým. Kubánští zdravotničtí pracovníci přijeli do Itálie, aby tam pomáhali během pandemie. Kuba s 11,3 miliony lidí má 131 úmrtí na Covid-19, zatímco v Ohio s 11,7 miliony lidí už zemřelo minimálně 5700 osob.
Bolívarovská republika Venezuela rovněž navzdory krutým sankcím Donalda Trumpa poráží koronavirus na hlavu. Z 28,4 milionů Venezuelanů zemřelo na Covid-19 844 osob. Z 29,5 milionů lidí žijících v Texasu jich na Covid-19 zemřelo minimálně 19 917.
Afrika vzdoruje
Afrika byla více jak 500 let plundrována evropskými a americkými kapitalisty, a přesto dnes africké země zvládají koronavirus mnohem efektivněji než jejich koloniální vykořisťovatelé. S populací čtyřnásobně větší než mají Spojené státy, má dnes Afrika méně než pětinu jejich případů Covid-19. Lid Zimbabwe je trestán Spojenými státy a Evropskou unií za to, že si dovolil vzít zpět půdu přivlastněnou bělošskými kolonisty. Tyto kapitalistické země se snaží o zaškrcení zimbabwského hospodářství. Se zhruba 15 miliony osob má ale Zimbabwe jen 257 úmrtí na Covid-19. Pensylvánie se zhruba 13 miliony lidí jich má nejméně 9353.
Je potřeba více než vakcína
Lidé doufají, že se brzy zavedou vakcíny proti koronaviru. A kapitalisté už vidí dolary. Poté, co [americký] Pfizer a německá firma BioTech oznámily potenciálně účinnou vakcínu, nateklo do amerických akciových trhů 44 miliard dolarů. Američtí miliardáři nahamounili během pandemie další bilion dolarů. A zatím 15 milionů pracujících očekává, že den po Vánocích přijdou o svoji podporu v nezaměstnanosti. Také dočasné moratorium na vystěhovávání a exekuce nemovitostí již brzy vyprší.
Požadujeme opětovné zavedení dodatečné týdenní podpory v nezaměstnanosti ve výši 600 dolarů, která skončila během července, a proplacení chybějících týdnů v plné výši. Požadujeme naprostý zákaz vystěhovávání a exekucí na bydlení. K tomu automaticky nedojde ani v případě, že bude Trump vykopnut z Bílého dmu. Musíme zorganizovat sílu lidu a zvítězíme.