Kralupy řekly neonacistům jasné NE!
V den pochybného státního svátku 28. září uspořádali čeští neonacisté a neofašisté z Revolta.info, Svobodné mládeže, Radical Boys a dalších fragmentů krajní pravice – tentokrát ovšem bez Vandasova cirkusového ansámblu – opět svoji tradiční „svatováclavskou manifestaci“. S transparenty proti multikulturalismu, červeno-bílými prapory a vlajkou „Good Night Left Side“ se letos rozhodli přijet otravovat vzduch do Kralup nad Vltavou, města s dlouholetou tradicí svobodomyslnosti a živé alternativní kultury, které náckům rozhodně není nakloněno. A obyvatelé Kralup to společně s dalšími antifašisty také dali jasně najevo!
Neonacisté si k letošnímu pochodu nevybrali Kralupy náhodou. Jak konec konců sami na svých webových stránkách přiznávají, změnou místa konání své „svatováclavské manifestace“, od roku 2005 dosud konané v Kladně (jednou, z důvodů pozdního zamluvení místa byla manifestace přesunuta do Unhoště) se rozhodli oživit skomírající zájem o tuto akci, k čemuž se jim provokace ve městě známém svojí alternativní subkulturou se silným odporem k nacismu zdála více než vhodná.
V okamžité reakci na toto rozhodnutí se místní antifašistická scéna, volně organizovaná kolem facebookové skupiny a webu Kralupy proti neonacismu, rozhodla dát zřetelně najevo, že přítomnost nacistů v jejich městě není absolutně vítaná. V týdnech před 28. září tak bezpočet lidí z Kralup a okolí veřejně vystavilo své fotografie se značkou STOP náckům a mnohá městská zákoutí, parky a ploty dostaly antifašistickou výzdobu.
Místním antifašistům se pro jejich aktivity podařilo získat podporu městské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu (organizace sdružující veterány boje proti fašismu a jejich potomky), stejně jako solidární prohlášení řady umělců, konkrétně kapel Pipes and pints a Čokovoko, herců Aňy Geislerové a Arnošta Goldflama a rappera Bonuse. 15. září se pak přímo v kralupském klubu Ponorka konal koncert Hudbou proti neonacismu, na němž vedle skupiny The Chancers z Prahy vystoupily také kralupské punkové kapely Z.N.K. a Urin.
Hlavní pozornost antifašistické mobilizace se nicméně přirozeně upínala k samotnému 28. září, kdy byl do parku nedaleko trasy plánovaného neonacistického pochodu zorganizován a nahlášen protestní karneval. Tuto akci se Nová antikapitalistická levice rozhodla podpořit, protože antifašistický a antirasistický aktivismus patří zejména v době, kdy se elity snaží otočit hrot společenské frustrace proti těm nejslabším, k našim jasným prioritám.
Do Kralup se tak z Prahy a Liberce vypravila čtyři auta, z jejichž posádek tvořili zhruba polovinu členové a sympatizanti NAL obou pohlaví a zbytek pak neorganizovaní antifašisté nebo členové dalších organizací.
Ačkoliv jsme se do Kralup vypravili s poměrně značným předstihem, při příjezdu do města jsme okamžitě narazili na silnou policejní přítomnost. Naše auta byla na hranicích zastavena, posádky byly legitimovány a policie si nechala otevřít i kufr, kde dopodrobna zkoumala a detailně si natočila připravené transparenty s antifašistickými hesly. Poté nás nicméně nechala bez komentáře odjet a silnice sama nás doslova navedla přímo k místu srazu u restaurace Na Františku.
Již v tu dobu se v blízkém parku scházeli první účastníci karnevalu. Při obědě v restauraci jsme mohli oknem pozorovat nové a nové skupinky převážně ale nikoliv výhradně mladších lidí, kteří se rozhodli veřejně projevit svůj odpor k fašistickému pochodu jejich městem. Řada protestujících se hlásila k punkové či SHARP subkultuře, ale přišlo i mnoho „obyčejných“ studentů a učňů a – k potěšení nás i organizátorů – také početné skupiny kralupských Romů, kteří zcela správně odmítli hrát si na schovávanou, nebo strkat hlavu do písku, jak je k tomu alibisticky vyzvalo vedení města v čele se starostou Petrem Holečekem (Starostové napojení na TOP09).
Po jedné hodině, kdy došlo k oficiálnímu zahájení karnevalu, se na místě a v blízkém okolí pohybovalo na 500 antifašistů, což je na město velikosti Kralup slušný počet. Ze soundsystemu hrála hudba, prodávalo se tričko se sloganem „Kralupy proti neonacismu“, na plot nad potokem byla vyvěšena řada transparentů s hesly typu „Kralupy jsou naše město!“, „Neonacismu se neustupuje“ a „Stop náckům!“ a mnoho dalších lidí si přineslo cedule z kartonu (Let´s Fight White Pride), nebo papírové značky STOP. NAL se prezentovala mimo jiné hesly „Rasismus vážně škodí zdraví společnosti“ a „Romové tuto zemi nevytunelovali“.
Ve stejnou dobu se u kralupského nádraží za mohutné asistence policie řadili ke svému pochodu neonacisté, jejichž akce začala po druhé hodině projevem. Ten se kromě obvyklé nacistické demagogie a brojení proti „rozkladnému materialismu a egalitářským hodnotám“ letmo dotkl i problému současného rozkolu v krajně pravicovém hnutí.
Průvod nácků v počtu zhruba 200 osob se posléze vydal od nádraží Jodlovou ulicí směrem k mostu přes Vltavu, přičemž se na křižovatce před mostem dostal do blízkosti antifašistů stojících na druhé straně potoka. Ti pochopitelně „přivítali“ hnědý průvod sevřený formací těžkooděnců pískotem a mohutným skandováním „Alerta, alerta, antifašista!“ a „Antifa! Antifa!“
Nezůstalo ale jen u skandování. Menší, bojovnější část protestujících se rozhodla předat neonacistům vzkaz o tom, že v Kralupech nejsou jejich provokace skutečně vítány, radikálnějším způsobem. Ve vzduchu se tak objevila smršť nahnilých jablek, kamenů a pivních lahví. Navzdory tomu, že vzdálenost přes potok k jejich řadám nebyla zrovna malá, podařilo se v několika případech zasáhnout správné cíle. Část nácků pak palbu opětovala.
Ačkoliv s postupujícím průvodem se bezpeněžní výměna produktů mezi nácky a antifašisty stávala řidší a přímá konfrontace obou táborů ani nebyla kvůli mimořádné přítomnosti policie reálná, využila policie těchto incidentů k razantnímu zásahu a rozehnání celého festivalu, jehož jasná většina účastníků dávala své antipatie k nacismu najevo pouze cestou verbální a neverbální (prostředníčkové) komunikace. Do parku tak vlítli za použití rozbušek těžkooděnci a ACABové s dlouhými obušky na koních, kteří srazili k zemi nijak neútočícího mladého muže. Policie též „hrdinně“ vystříkala slzným plynem skupinu dívek.
Nesmyslně plošný zásah vedl po několika minutách k vyklizení velké části parku a nucenému opuštění prostoru u soundsystémů a natlačení většiny účastníků do ulic blízkého sídliště. Všechny cesty směrem k mostu zahradily kordony těžkooděnců. Došlo k zatčení dvou antifašistů, mimo jiné i za napadení veřejného činitele, zatímco neonacistům byl umožněn bezpečný přechod mostu a následný doprovod až na konečnou jejich pochodu a potom zpět na nádraží. Vzhledem ke všem těmto okolnostem se organizátoři rozhodli zhruba půl hodiny po zásahu protestní shromáždění oficiálně rozpustit.
Nad tímto výsledkem naší protiakce nemá smysl moc lamentovat. Policie opět, tak jako vždy „pomáhala a chránila“ pořádek, který v jejich očích spíše reprezentuje provokační pochod neonacistů, než protest s velkou účastí místní subkulturní mládeže a Romů, tedy těch skupin, které jsou v jiných městech dennodenně v ohrožení právě násilím ze strany neonacistického hnutí.
Fízlové každopádně náckům, kteří byli v Kralupech antifašisty jasně přečísleni, vytrhli zase jednou trn z paty, stejně jako se o to svým alibismem a demobilizujícími výzvami přičinila i pravicí vedená samospráva města. Škoda, že si pan starosta Holeček nemůže alespoň týden zkusit, jaké to je být Romem nebo punkáčem v městech, kde se neonacistům (v tuto chvíli) podařilo získat kontrolu nad ulicemi a veřejným prostorem.
Jediné, co snad trochu zamrzí, je skutečnost, že 30. září, tj. druhého dne se v Praze konal protifašistický pochod, kterého se účastnilo až 3000 osob. Proč nebyli tihle všichni v Kralupech, kde se proti náckům skutečně bojovalo?! Možná by pak zásah neproběhl tak, jak proběhl a celý pochod neonacistů by třeba ani neopustil nádraží. Inu, doufejme jen, že pro někoho budou tyto skutečnosti důvodem k zamyšlení.