Kuba s Íránem podepsala dohodu o testování koronavirové vakcíny
Havana 9. ledna oznámila, že podepsala dohodu s Teheránem o přenosu technologie kubánských nejslibnějších možných vakcín proti koronaviru do Íránu a o zahájení poslední fáze klinického testování v této zemi.
Finlayho institut očkovacích látek na Kubě sdělil, že se dohodl na spolupráci s Íránským Pasteurovým ústavem ohledně spolupráce na testování vakcíny „Soberana 2“. Finlayho institut oznámil na svém twitterovém účtu: „Tato synergie umožní dvěma zemím posunout se ohledně očkování proti SARS-Cov-2 rychleji kupředu.“
Íránská média citovala mluvčího ministerstva zdravotnictví Kianoushe jahanpora, který zmínil, že do třetí fáze klinických testů se zapojí 50 tisíc dobrovolníků. Jahanpour dodal, že transfer technologie a koprodukce jsou nezbytnými předpoklady pro umožnění účasti lidských dobrovolníků na testech v Íránu.
Kuba a Írán jako spojenci čelí striktním americkým sankcím, které sice nominálně nezahrnují léky, ale které zároveň často brání zahraničním farmaceutickým společnostem s nimi obchodovat. V důsledku toho se obě země snaží o zajištění vlastních léků, obě také ale společně trpí nedostatek likvidity. Je třeba připomenout, že v polovině ledna vyhlásila americká administrativa sankce i proti íránské společnosti Daneš Bonjan, která vyrábí vakcínu v samotném Íránu.
Podle vyjádření Kuby již několik zemí projevilo zájem o vakcíny, které tato země proti koronaviru vyvíjí, ale toto byla první dojednaná spolupráce přímo na poli jejich vývoje. Kuba byla první zemí Latinské Ameriky a Karibiku a 30. zemí světa, která dostala svolení zahájit klinické testy svých antikoronavirových vakcín. Stalo se tak v srpnu minulého roku s vakcínou Soberana 1. V současnosti testuje 4 potencionální vakcinační látky.
Převzato z: https://www.almasdarnews.com/