Kuba žije mezinárodním veletrhem knih
Od 7. do 17. února se v Havaně koná již 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu. Jde o jednu z nejvýznamnějších akcí na kulturní scéně nejen Kuby, ale celé Latinské Ameriky. S účastí spisovatelů a vydavatelů nejméně 43 zemí a návštěvností kolem dvou milionů osob jde o skvělou přehlídku současné literatury, která oslovuje a spojuje nejen širokou veřejnost karibského ostrova, ale i množství zájemců z celého světa toužících poznat bohatý kulturní život, kterým se Kuba a Latinská Amerika pyšní.
Festival se odehrává v havanské historické pevnosti La Cabaňa a přilehlém okolí. Významu akce odpovídá účast nejvyšších představitelů kubánského kulturního a politického života. Zahajovací ceremonie se letos zúčastnil kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, dále pak se veletrhu účastnil prezident kubánského parlamentu Esteban Lazo, ministr kultury Alpido Alonso a prezident Kubánského knižního institutu Juan Rodriguez.
Z množství zahraničních osobností a intelektuálů přijel například brazilský teolog osvobození a lidskoprávní aktivista Frei Betto, jediný jihoamerický životopisec Ernesta Hemingwaye Ricardo Koon, argentinský sociolog Atilio Boron, spisovatelé Hernán Rivera a Maga Villalón z Chile, básnířka Veronica Arandová ze Španělska, německá spisovatelka Monika Ehrhardtová-Lakomy a americká žurnalistka Rosemarie Mealyová. Význačné postavení mezi hosty měl nepochybně alžírský ministr kultury a spisovatel Azzedine Mihoubi, který přijel v doprovodu dalších 30 osobností alžírského kulturního života, neboť právě Alžírsko bylo letos organizátory vybráno jako čestný host celého Veletrhu. Kubánská vláda nechala přeložit do španělštiny řadu z 200 prezentovaných knižních titulů a rovněž otitulkovala několik alžírských filmů.
Účastníci akce tak mají možnost nejen se podívat na bezpočet stánků s knižními novinkami a zakoupit si na 4000 titulů, ale také si přímo pohovořit se spisovateli, básníky, vydavateli a dalšími umělci, zapojit se do diskusí o knihách a kultuře a zúčastnit se bohatého doprovodného programu od recitací a koncertů přes dětské soutěže až po kulinářské a gastronomické aktivity.
Havanský knižní veletrh se koná od roku 1982, nejprve každé dva roky a od roku 2000 každoročně. K jeho tradici patří připomínání významných výročí, literárních osobností a podpora přátelství mezi národy světa. Letos si Veletrh připomíná 500 let od založení hlavního města Havany a 60 let od vítězství kubánské revoluce nad diktaturou Fulgencia Batisty. Z osobností byl festival věnován oceňovanému kubánskému spisovateli a profesorovi literatury Eduardo Heras Leonovi. Čestným hostem bylo již zmiňované Alžírsko, ale návštěvníci mají možnost seznámit se i s literaturou zemí jako Írán, Mexiko, Venezuela, Argentina, Spojené státy nebo Jižní Korea. V minulých letech byli čestnými hosty například Čína, Kanada a Uruguay.
Kubánská vláda usiluje o co největší rozšíření kvalitní literatury mezi obyvatele. Festival se tak po deseti dnech v Havaně bude přesouvat po 15 dalších městech Kuby a skončí až v půlce dubna v Santiago de Cuba. Mnohé z knižních titulů prezentovaných na veletrhu skončí v lidových knihovnách, nebo v Národní knihovně José Martího v Havaně. Ceny knih jsou na Kubě dlouhodobě výrazně dotované vládou, a to až do hodnoty 90 % a více. V roce 2018 byla cena většiny titulů vydávaných kubánskými státními nakladatelstvími dále snížena.