Levá perspektiva vás zve 9. června do Lidic
Za pár dní tomu bude 71 let, kdy nacisté v reakci na úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha popravili 173 mužských obyvatel středočeské vesnice Lidice a ves samotnou srovnali se zemí. Stalo se tak bez ohledu na to, že Lidice neměly s provedením atentátu nic společného. V následujících dnech a letech pak na popravištích, v koncentračních a vyhlazovacích táborech, při pochodech smrti a v nalezincích zemřela řada dalších mužů, žen a zejména dětí. Celkově nacisté zahubili 340 lidických občanů.
Navzdory tomuto bestiálnímu zločinu se nacistům jejich konečný úmysl – vymazat Lidice z povrchu země a dokonce i z lidské paměti – zrealizovat nepodařilo. Již v době druhé světové války se z popudu britských hornických odborů vytvořilo masové sbírkové hnutí Lidice shall live, které shromažďovalo mezi pracujícími peníze na poválečnou obnovu obce. V SSSR byly pro 1. československý samostatný polní prapor zakoupeny dva tanky – Lidice a Ležáky. Ve Spojených státech se ve výboru na pomoc Lidicím angažovali mimo jiné Thomas Mann, Charlie Chaplin a Albert Einstein. V řadě zemí (USA, Mexiko, Brazílie, Panama, Venezuela, Peru a Izrael) došlo k solidárnímu přejmenování místních obcí a městských čtvrtí na Lidice.
Se znovuvybudováním Lidic se pochopitelně počítalo i doma. 6. června 1945 přijala československá vláda Zdeňka Fierlingera usnesení o obnově obce a o vzniku přípravného výboru Společnosti na obnovu Lidic, jemuž předsedal tehdejší ministr vnitra, Václav Nosek. 10. června se v Lidicích za přítomnosti prezidenta Beneše a 160 tisíc účastníků konala první tryzna za lidické oběti. 13. září 1946 došlo k ustanovení zmíněné Společnosti, v květnu 1947 k položení základního kamene nových Lidic a v letech 1948-60 pak k vlastnímu obnovení obce. V roce 1955 byl v Lidicích slavnostně otevřen růžový sad a v roce 1962 pak nové muzeum, od roku 2002 pod správou příspěvkové organizace Památník Lidice.
I proto je dnes možné uctít v důstojném prostředí památku (nejen) lidických obětí fašismu. Levá perspektiva se tak rozhodla tento rok učinit v neděli 9. června, tj. víkend před konáním oficiálního pietního aktu, kterého by se měl účastnit prezident Zeman a různí političtí funkcionáři. Tuto aktivitu jsme se rozhodli spojit s projížďkou vlakem po dnes již téměř v osobní dopravě nevyužívané trati 121 (Hostivice – Podlešín) a s pěší procházkou ze Zákolan přes Okoř do Lidic.
Jste srdečně zváni!
SRAZ: 9. 6. 13 v 8:45 u pokladen na Masarykově nádraží
Program:
8:45 – 9:00 – sraz účastníků u pokladen Masarykova nádraží
9:10 – odjezd cyklovlaku Okoř po tratích č.120 a 121
10:26 – výstup v zastávce Zákolany – zastávka
Následuje pěší procházka cca 15 kilometrů přes Okoř do Lidic. V Okoři občerstvení. Po příchodu do Lidic prohlídka obce a památníku Lidice (muzeum, růžový sad, pietně upravené místo bývalé vesnice). Položení květin k pomníku dětským obětem války.
Odjezd autobusem do Prahy.