Londýnští hasiči za obětní beránky smrtícího požáru v podfinancovaném mrakodrapu
komentář : vypnuto
14. června 2017 vypuklo ve výškové budově Grenfell v Londýně ohnivé peklo. Během 24 hodin trvajícího požáru zahynulo v plamenech a oblacích jedovatého dýmu 72 lidí. Od porouchané mrazničky ve 4. patře chytla kuchyně, a pak se požár rozšířil po celé budově. Šlo o největší ztrátu na životech od bombardování Londýna během druhé světové války. Proto se s napětím čekalo na zprávu vyšetřovatele objasňující tuto tragédii.
Podle tisícistránkové první části vyšetřovací zprávy komise vedené bývalým soudcem Martinem Moore-Bickem, zveřejněné koncem října, se na neštěstí zásadní měrou podepsala špatná práce londýnského hasičského sboru vedeného komisařkou Dany Cottonovou. Požárníci prý příliš dlouho ujišťovali lidi, aby zůstali ve svých bytech, což se pak mnohým stalo osudným. Ti, co je neposlechli a vyběhli včas ven, přežili. Při požáru se také ukázala dezorganizace záchranných prací, kdy hasičům nefungovaly dobře komunikační systémy a nebyli si schopni s dispečery rychle vyměnit informace o pohybu osob uvnitř budovy. Řada lidí našla smrt v nejvyšším poschodí, kam se uchýlili s nadějí, že se jim tam dostane záchrany.
Zdálo by se tedy, že částečná odpovědnost za tak vysoký počet obětí padá na hlavu hasičů, kteří se účastnili zásahu proti ohni. Tedy lidské selhání, lze si alibisticky pokrčit rameny. Ale věc není zdaleka tak jednoduchá.
Výšková budova Grenfell Tower o 23 podlažích byla postavena v 70. letech jako v podstatě sociální bydlení ve vlastnictví jinak mimořádně bohaté městské části a provozována Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation (TMO). Tato manažerská správcovská organizace bytového fondu se podle řady samotných nájemníků chovala jako „malá mafie“.
V lednu 2016 se podle průzkumů 68 % obyvatel cítilo být TMO zastrašováno nebo pronásledováno a 90 % nájemníků vyjádřilo nespokojenost s průběhem právě probíhajících rekonstrukčních prací. Během těchto prací dostala budova mimo jiné nové ostění z hliníkových panelů spojených s polyetylenovou vložkou.
A právě toto levné a podle všeho standardům nevyhovující opláštění budovy se zásadním způsobem podílelo na rychlém rozšíření požáru, jak konec konců uznal i vyšetřovatel Moore-Bick. Tající a odkapávající polyetylen umožnil šíření ohně do všech směrů po obvodu stavby. Na místo doporučovaného pláště ze zinku byl použit levnější hliník, který se brzy rozpálil na velmi vysokou teplotu. Tato zjištění ve zprávě vyšetřovatele figurují, jsou ale upozaděna, a toto upozadění ještě více prohloubila hlavní britská média, která se vrhla na Cottonovou.
Budova byla ale zanedbávána dlouhodobě. Grenfell Action Group sdružující nájemníky z celého bloku upozorňovala na závažné problémy s bezpečností již od roku 2013. Pro městskou radu ovládanou Konzervativci byl projekt veřejného bydlení ve čtvrti boháčů po léta na okraji zájmu. Pokud v roce 2016 vybrala radnice na nájmech 55 milionů liber, do bydlení ve svém vlastnictví investovala jen necelých 40 milionů. Úspory se podepsaly i na nekvalitních úpravách v Genfellu.
Podle přizvané požární expertky dr. Barbary Lee se totiž vedle obložení nacházel další hořlavý materiál také v rekonstruovaných okenních rámech. Ventilační systém budovy nefungoval a hasiči zaznamenali rovněž problémy s dodávkami vody kvůli chybějícím protipožárním stoupačkám a hydrantům. Dr. Lee rovněž poukázala na další faktor šíření požáru: trubky rozvodu plynu instalované v roce 2016. Žádné ze dveří bytů nesplňovaly současné protipožární standardy. Podle dr. Lee také práce provedené na výtazích v letech 2005 a 2012-2016 neumožňovaly jejich využití pro evakuaci ohrožených obyvatel. Jiný svědek, profesor Bisby, zase identifikoval starší, nevyměněný hořlavý materiál včetně polyuretanové pěny izolačních desek, který také přispěl k šíření požáru.
Takže rázem zde máme mrakodrap pro chudé, který je doslova prošpikován nefunkčními a nespolehlivými zařízeními a nebezpečným hořlavým materiálem, v ledabylé správě TMO. No ano, ale mění to něco na selhání hasičů, o kterém hovoří zpráva?
Předák hasičských odborů Matt Wrack je přesvědčen, že vláda a tisk se snaží udělat z hasičů obětní beránky. „Celá budova byla smrtící pastí předtím, než tu noc u hasičů v North Kensingtonu zazvonil první telefon. Vždycky jsme říkali našim členům, že vyšetřování může být obráceno proti nim. My ale budeme své členy bránit.“ Hasič Jon Wharnsby, který z 8. a 10. patra zachránil tu noc dvě děti, uvedl pro noviny the Guardian, že „v Londýně už ve výškách vypukly tisíce požárů a pak tu byl jeden Grenfell. Rozdíl mezi těmito ohni nebyl v práci dispečerů nebo hasičů. Jediný rozdíl byl, že tato budova byla rekonstruována ´zvláštním způsobem´“.
Podle Cottonové byla taktika „zůstat v bytech“ standardním postupem uplatňovaným v případě, že je oheň lokalizovaný. Byl to postup, který nájemníkům doporučovala samotná TMO. Hasiči u tohoto doporučení zůstali, neboť se domnívali, že zasahují v budově náležitě splňující požární a technické předpisy. Nemohli tušit, že celý plášť budovy je tvořen mimořádně hořlavým materiálem, kvůli kterému se bude oheň šířit mnohem rychleji, než předpokládali.
A pokud jde o komunikační chyby a zmatky, Cottonová připomněla, že v letech 2008-2017, tedy převážně za starostování současného premiéra Borise Johnsona byli londýnští hasiči nuceni k masivním škrtům ve výši 100 milionů liber, kvůli kterým byl snížen počet členů zasahujících jednotek, propuštěno 552 hasičů a zrušeny 3 tréninková zařízení.
Sečteno a podtrženo: Nikdo neříká, že zásah nemohl být proveden lépe. Ale místo laciného házení hlavní odpovědnosti na záchranáře by bylo dobré si ujasnit, že nájemníci Grenfell Tower se v prvé řadě stali oběťmi nikoliv „lidského faktoru“ špatných hasičů, ale „systémového faktoru“ zanedbaných investic, bídného managementu outsourcovaného bydlení pro chudé v režii TMO na okraji zájmu místních politiků a masivního porušování bezpečnostních norem, které nikdo neřešil, i když na ně upozorňovali sami nájemníci.
Teprve tato hrozná tragédii s desítkami mrtvých přiměla dnešní vládu Konzervativců, aby po dohodě s opozicí provedla reformu bezpečnostních předpisů týkajících se podobných staveb a – čeští pravičáci divte se! – zřídila regulační úřad oprávněný tyto předpisy tvrdě vymáhat včetně bolestných sankcí vůči pronajímatelům. Doufejme, že to pomůže, aby se podobné hrůzy v Londýně ani nikde jinde už neopakovaly.